Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.03.2014

Za miesiąc kończy mi się trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (orzeczony z powodu prowadzenia pod wpływem alkoholu). Czy będę mogła po prostu odebrać prawo jazdy w urzędzie miasta, czy potrzebne są dodatkowe formalności?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w Pani przypadku ma zastosowanie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami obowiązująca od 19 stycznia 2013 r.

 

Z uwagi na fakt, że prawo jazdy zostało Pani zatrzymane na okres trzech lat (środek karny z art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego; w skrócie: K.k.), w chwili obecnej konieczne będzie sprawdzenie Pani kwalifikacji w formie egzaminu państwowego. Zgodnie z przywołaną ustawą sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega m.in. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi cofniętego na okres przekraczający rok.

 

W opisanej przez Panią sytuacji prawo jazdy wydaje się po złożeniu, z wynikiem pozytywnym, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie może być egzaminowana osoba, w stosunku do której został orzeczony, prawomocnym wyrokiem sądu, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu.

 

Konieczne zatem będzie podejście do egzaminu państwowego. Taką możliwość będzie Pani miała jednak dopiero po zakończeniu okresu, na który został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Egzamin państwowy jest przeprowadzany w celu sprawdzenia kwalifikacji osoby egzaminowanej, w tym sprawdzenia wiedzy w zakresie zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej, zagrożeń związanych z ruchem drogowym, obowiązków kierowcy, osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem i posiadacza pojazdu, postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, a także sprawdzenia umiejętności w zakresie zgodnego z przepisami, bezpiecznego, sprawnego i nieutrudniającego innym uczestnikom ruchu poruszania się, odpowiednio do uprawnienia, o które ubiega się osoba zdająca egzamin – w ruchu drogowym motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z takiego pojazdu i przyczepy oraz tramwajem.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Część praktyczna egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy jest przeprowadzana na placu manewrowym wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego – w zakresie obejmującym sprawdzenie podstawowych umiejętności panowania nad pojazdem odpowiednim dla uprawnień prawa jazdy kategorii B i w ruchu drogowym na drogach publicznych – w zakresie obejmującym sprawdzenie pozostałych umiejętności wymaganych podczas części praktycznej egzaminu dla uprawnień dowolnej kategorii prawa jazdy.

 

Warunkiem przystąpienia do praktycznej części egzaminu państwowego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Pozytywny wynik z części teoretycznej jest ważny przez okres sześciu miesięcy od dnia jego uzyskania.

 

Reasumując: z chwilą zakończenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie będzie możliwości odebrania prawa jazdy, ponieważ jako że zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony został na okres powyżej roku, konieczne jest podejście do egzaminu na warunkach wskazanych powyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 2 =

21.03.2014

Panie Marku Gola zapomniał pan jeszcze dopisać, że aby odebrać prawo jazdy trzeba być na badaniach psychologicznych. Taką decyzję o skierowaniu na badania wydaje komendant powiatowy lub miejski w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania.

mariusz

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jazda skuterem a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B

Czy mogę jeździć skuterem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, jeżeli sąd orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B?

Odwieszenie kary za złamanie zakazu prowadzenia samochodu

Mam sądowy zakaz kierowania pojazdami przez okres 4 lat oraz wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jest to wyrok za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Czy jeśli prowadziłbym teraz samochód na trzeźwo, to w każdym wypadku nastąpi odwieszenie kary?

Możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów

Rok temu zatrzymano mi na okres trzech lat prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wcześniej nie byłem karany. Jestem alkoholikiem, ale od wielu miesięcy – pod wpływem leczenia – nie sięgnąłem po alkohol. Od ponad pół roku pracuję jako diagnosta samochodowy; wcześniej byłem mechanikiem. Z racji wykonywanego zawodu bardzo brakuje mi możliwości prowadzenia pojazdów. Czy mógłbym starać się o szybsze zwrócenie prawa jazdy? Jak to zrobić?

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Straciłem prawo jazdy na dwa lata, ponieważ prowadziłem pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości. Miałem 2,5 promila. Od 2009 r. mam własną firmę i potrzebuję prawa jazdy do pracy. Czy można ubiegać się o złagodzenie kary?

 

Zakaz sądowy

W zeszłe wakacje mój tata został zatrzymany, gdy prowadził samochód po alkoholu. Sąd odebrał mu prawo jazdy na 2 lata. Pół roku później znów został zatrzymany i po raz kolejny miał alkohol we krwi, prowadząc auto. Dostał wyrok – rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Niestety, teraz kontrola zatrzymała go po raz kolejny i choć był trzeźwy (poddał się terapii i nie pije), to przecież złamał zakaz sądowy prowadzenia pojazdów. Czy ojciec trafi do więzienia? Czy ma szanse na odroczenie wyroku lub złagodzenie kary? Jak mu pomóc?

Ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy

Za jazdę pod wpływem alkoholu zatrzymano mi prawo jazdy kategorii B na dwa lata. W grudniu mija okres kary. Czy muszę ponownie zdawać egzamin?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »