Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.03.2014

Za miesiąc kończy mi się trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (orzeczony z powodu prowadzenia pod wpływem alkoholu). Czy będę mogła po prostu odebrać prawo jazdy w urzędzie miasta, czy potrzebne są dodatkowe formalności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w Pani przypadku ma zastosowanie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami obowiązująca od 19 stycznia 2013 r.

 

Z uwagi na fakt, że prawo jazdy zostało Pani zatrzymane na okres trzech lat (środek karny z art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego; w skrócie: K.k.), w chwili obecnej konieczne będzie sprawdzenie Pani kwalifikacji w formie egzaminu państwowego. Zgodnie z przywołaną ustawą sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega m.in. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi cofniętego na okres przekraczający rok.

 

W opisanej przez Panią sytuacji prawo jazdy wydaje się po złożeniu, z wynikiem pozytywnym, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie może być egzaminowana osoba, w stosunku do której został orzeczony, prawomocnym wyrokiem sądu, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu.

 

Konieczne zatem będzie podejście do egzaminu państwowego. Taką możliwość będzie Pani miała jednak dopiero po zakończeniu okresu, na który został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Egzamin państwowy jest przeprowadzany w celu sprawdzenia kwalifikacji osoby egzaminowanej, w tym sprawdzenia wiedzy w zakresie zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej, zagrożeń związanych z ruchem drogowym, obowiązków kierowcy, osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem i posiadacza pojazdu, postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, a także sprawdzenia umiejętności w zakresie zgodnego z przepisami, bezpiecznego, sprawnego i nieutrudniającego innym uczestnikom ruchu poruszania się, odpowiednio do uprawnienia, o które ubiega się osoba zdająca egzamin – w ruchu drogowym motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z takiego pojazdu i przyczepy oraz tramwajem.

 

Część praktyczna egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy jest przeprowadzana na placu manewrowym wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego – w zakresie obejmującym sprawdzenie podstawowych umiejętności panowania nad pojazdem odpowiednim dla uprawnień prawa jazdy kategorii B i w ruchu drogowym na drogach publicznych – w zakresie obejmującym sprawdzenie pozostałych umiejętności wymaganych podczas części praktycznej egzaminu dla uprawnień dowolnej kategorii prawa jazdy.

 

Warunkiem przystąpienia do praktycznej części egzaminu państwowego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Pozytywny wynik z części teoretycznej jest ważny przez okres sześciu miesięcy od dnia jego uzyskania.

 

Reasumując: z chwilą zakończenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie będzie możliwości odebrania prawa jazdy, ponieważ jako że zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony został na okres powyżej roku, konieczne jest podejście do egzaminu na warunkach wskazanych powyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus X =

21.03.2014

Panie Marku Gola zapomniał pan jeszcze dopisać, że aby odebrać prawo jazdy trzeba być na badaniach psychologicznych. Taką decyzję o skierowaniu na badania wydaje komendant powiatowy lub miejski w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania.

mariusz

»Podobne materiały

Jazda skuterem a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B

Czy mogę jeździć skuterem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, jeżeli sąd orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B?

 

Odwieszenie kary za złamanie zakazu prowadzenia samochodu

Mam sądowy zakaz kierowania pojazdami przez okres 4 lat oraz wyrok 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jest to wyrok za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Czy jeśli prowadziłbym teraz samochód na trzeźwo, to w każdym wypadku nastąpi odwieszenie kary?

 

Możliwość skrócenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów

Rok temu zatrzymano mi na okres trzech lat prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Wcześniej nie byłem karany. Jestem alkoholikiem, ale od wielu miesięcy – pod wpływem leczenia – nie sięgnąłem po alkohol. Od ponad pół roku pracuję jako diagnosta samochodowy;

 

Zakaz sądowy

W zeszłe wakacje mój tata został zatrzymany, gdy prowadził samochód po alkoholu. Sąd odebrał mu prawo jazdy na 2 lata. Pół roku później znów został zatrzymany i po raz kolejny miał alkohol we krwi, prowadząc auto. Dostał wyrok – rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Niestety, teraz

 

Ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy

Za jazdę pod wpływem alkoholu zatrzymano mi prawo jazdy kategorii B na dwa lata. W grudniu mija okres kary. Czy muszę ponownie zdawać egzamin?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »