Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie prawa jazdy po zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.03.2014

Za miesiąc kończy mi się trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (orzeczony z powodu prowadzenia pod wpływem alkoholu). Czy będę mogła po prostu odebrać prawo jazdy w urzędzie miasta, czy potrzebne są dodatkowe formalności aby odzyskać prawo jazdy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w Pani przypadku ma zastosowanie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami obowiązująca od 19 stycznia 2013 r.

 

Z uwagi na fakt, że prawo jazdy zostało Pani zatrzymane na okres trzech lat (środek karny z art. 39 pkt 3 Kodeksu karnego; w skrócie: K.k.), w chwili obecnej konieczne będzie sprawdzenie Pani kwalifikacji w formie egzaminu państwowego. Zgodnie z przywołaną ustawą sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega m.in. osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi cofniętego na okres przekraczający rok.

 

W opisanej przez Panią sytuacji prawo jazdy wydaje się po złożeniu, z wynikiem pozytywnym, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie może być egzaminowana osoba, w stosunku do której został orzeczony, prawomocnym wyrokiem sądu, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu.

 

Konieczne zatem będzie podejście do egzaminu państwowego. Taką możliwość będzie Pani miała jednak dopiero po zakończeniu okresu, na który został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Egzamin państwowy jest przeprowadzany w celu sprawdzenia kwalifikacji osoby egzaminowanej, w tym sprawdzenia wiedzy w zakresie zasad i przepisów służących bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej, zagrożeń związanych z ruchem drogowym, obowiązków kierowcy, osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem i posiadacza pojazdu, postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, a także sprawdzenia umiejętności w zakresie zgodnego z przepisami, bezpiecznego, sprawnego i nieutrudniającego innym uczestnikom ruchu poruszania się, odpowiednio do uprawnienia, o które ubiega się osoba zdająca egzamin – w ruchu drogowym motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z takiego pojazdu i przyczepy oraz tramwajem.

 

Część praktyczna egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy jest przeprowadzana na placu manewrowym wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego – w zakresie obejmującym sprawdzenie podstawowych umiejętności panowania nad pojazdem odpowiednim dla uprawnień prawa jazdy kategorii B i w ruchu drogowym na drogach publicznych – w zakresie obejmującym sprawdzenie pozostałych umiejętności wymaganych podczas części praktycznej egzaminu dla uprawnień dowolnej kategorii prawa jazdy.

 

Warunkiem przystąpienia do praktycznej części egzaminu państwowego jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Pozytywny wynik z części teoretycznej jest ważny przez okres sześciu miesięcy od dnia jego uzyskania.

 

Reasumując: z chwilą zakończenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych nie będzie możliwości odebrania prawa jazdy, ponieważ jako że zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony został na okres powyżej roku, konieczne jest podejście do egzaminu na warunkach wskazanych powyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 10 =

21.03.2014

Panie Marku Gola zapomniał pan jeszcze dopisać, że aby odebrać prawo jazdy trzeba być na badaniach psychologicznych. Taką decyzję o skierowaniu na badania wydaje komendant powiatowy lub miejski w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania.

mariusz

»Podobne materiały

Brak dzieci a dziedziczenie

Ja i mąż mamy mieszkanie, ale nie mamy dzieci. Brak dzieci i fakt, że nasi rodzice już nie żyją, utrudnia nam rozeznanie, jak będzie w naszym wypadku wyglądać dziedziczenie, tym bardziej, że żyje moje i męża rodzeństwo. Czy w razie śmierci męża będę dziedziczyła po nim jako jedyny spadkobierca?

 

Jazda skuterem a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B

Czy mogę jeździć skuterem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, jeżeli sąd orzekł wobec mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B?

 

Co zrobić, żeby nie iść do więzienia?

Mój brat jest podejrzany o spowodowanie pod wpływem alkoholu wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Przez osiem miesięcy przebywał w areszcie. W tym czasie zleciłam wykonanie prywatnej ekspertyzy, z której wynikło, że wypadek nie nastąpił z winy brata. Brat miał niecały promil alkoholu we krwi, nie uciekł

 

Płatność podrobionym banknotem

Mój mąż wypłacił z bankomatu 500 zł na bieżące wydatki. Wzięłam z tych pieniędzy banknot dwustuzłotowy i poszłam na zakupy. Kasjerka w sklepie stwierdziła, że banknot to falsyfikat (oczywiście nie miałam o tym pojęcia), i zawiadomiła policję. Funkcjonariusz powiedział, że w najbliższym czasie mogę s

 

Sprawdzenie projektu budowlanego

Czy projekt budowlany wybicia okna (wykonania nadproża) w budynku wielorodzinnym wymaga sprawdzenia projektu? Obowiązek sprawdzenia dotyczy „projektów obiektów o prostej konstrukcji” – jest to zbiór otwarty. Nadproże jest zdecydowanie prostszą konstrukcją niż np. dom jednorodzinny.

 

Konsekwencje zameldowania partnera w mieszkaniu

Jestem rozwódką. Od 2 lat mieszkam z partnerem rozwodnikiem w moim mieszkaniu. Mieszkanie w 100% należy do mnie. Czy zameldowanie go na pobyt stały może wiązać się z nieprzyjemnymi dla mnie konsekwencjami? Partner sprzedał swoje mieszkanie, spłacił kredyt hipoteczny, kredyt na samochód. Zostało niew

 

Częściowe zawieszenie renty przez KRUS

Moja mama od kilku lat pobiera stałą rentę chorobową, ojciec jest na rencie na czas określony. Ojciec ma 40 a gruntu, które otrzymał w darowiźnie od swoich rodziców; mama z kolei ma 20 a. Rok temu dziadkowie przekazali w darowiźnie swoim synom – mojemu ojcu i jego brat

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »