.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zakaz wydania paszportu osobie która jest chora psychicznie

Mój syna (45 lat) jest chory psychicznie na schizofrenię paranoidalną, padaczkę i jest po skomplikowanej operacji biodra. Byłam w konsulacie, gdyż chciałam dla niego wyrobić paszport tymczasowy na okres 12 miesięcy, lecz konsul odmówił wydania dokumentu, twierdząc, że wojewoda zastrzegł wydanie paszportu. Jedynie zaoferowano mi paszport ważny 3 dni. Nie podano również powodu zastrzeżenia dokumentu. Dodam, że syn nie ma żadnego dokumentu, bo podczas ataku choroby zniszczył lub wyrzucił wszystkie dokumenty. Bardzo mi zależy, aby syn miał dokument, ale w tej sytuacji jestem bezradna i nie wiem, jak to wygląda z punktu widzenia prawa. Czy zakaz wydania paszportu da się jakoś ominąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakaz wydania paszportu osobie która jest chora psychicznie

Odmowa wydania paszportu

Przeanalizowałem przedstawiony przez Panią stan faktyczny sprawy i wskazuję, iż znaczna część opisu jest dla mnie niezrozumiała. Nie do końca rozumiem, co oznacza wstrzymanie paszportu. „Wojewoda może odmówić wydania paszportu na wniosek:

 

1) sądu prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o dokument paszportowy postępowanie w sprawie karnej lub postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub prowadzącego postępowanie cywilne;

2) organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko osobie ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego”.

Paszport tymczasowy

W tych sytuacjach może jednak wydać paszport tymczasowy. Przesłanki wydania paszportu tymczasowego określa przepis art. 23 ustawy o z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych:

 

„1. Paszport tymczasowy wydaje się:

1) (uchylony);

2) osobom przebywającym za granicą, na czas oczekiwania przez nie na doręczenie paszportu sporządzonego w Rzeczypospolitej Polskiej;

3) osobom przebywającym czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu;

4) osobom przebywającym w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny;

5) osobom przebywającym w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową;

6) osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy.

2. Dopuszcza się możliwość wydania paszportu tymczasowego z urzędu osobom przebywającym za granicą, które nie posiadają dokumentu paszportowego, jeżeli przemawiają za tym ważne okoliczności”.

 

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o dokumentach paszportowych nakłada się na organ obowiązek odmowy wydania paszportu w sytuacji określonej w tym przepisie, czyli na skutek wniosku organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej dotyczącego osoby ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.

Prawa Polaków do otrzymania dokumentów

Nie może nadto ujść uwadze, iż każdy obywatel Państwa Polskiego ma prawo do otrzymania paszportu, jednakże pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić w przypadkach przewidzianych w ustawie o dokumentach paszportowych (art. 3). Na taką sytuację wskazuje właśnie m.in. art. 17 tej ustawy. Wydanie zatem przez organ decyzji w zgodzie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o dokumentach paszportowych nie może być poczytane jako ograniczenie skarżącemu praw publicznych i obywatelskich.

 

Sugeruję odwołanie się od decyzji, gdyż jest to jedyna możliwość ustalenia powodów zablokowanie wydania synowi paszportu. Okoliczności wstrzymania wydania decyzji budzą poważne wątpliwości.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl