.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajście w ciążę krótko po rozwodzie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.10.2015

Równo 4 miesiące temu miała miejsce rozprawa rozwodowa – bez orzekania o winie. Ponad miesiąc później zaszłam w ciążę z nowym partnerem. Termin porodu wyznaczono na 294. dzień po rozwodzie. Dowiedziałam się, że skoro nie minie 300 dni od rozwodu, to mój były mąż będzie w świetle prawa ojcem dziecka. Czy to prawda? Jak uniknąć takiej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. Z treści Pani pytania wynika, równe 4 miesiącena mocy wyroku rozwiodła się Pani z małżonkiem. Rozwód nastąpił bez orzekania o winie. Ponad miesiąc od rozwodu zaszła Pani w ciążę z nowym partnerem. Dzień porodu został wyznaczony na 294. dzień po orzeczeniu rozwodu. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, iż wyrok rozwodowy został wydany przez sąd okręgowy, tj. przez sąd I instancji.

 

Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pani interesu ma ustalenie, kiedy uprawomocnił się wyrok rozwodowy. Czy nastąpiło to w dniu rozwodu, czy też po upływie 21 dni, licząc od tego dnia, a może w innym terminie. Jeżeli w dniu rozwodu sąd jedynie ogłosił wyrok to koniecznym jest ustalenie, czy którekolwiek z Państwa składało wniosek o uzasadnienie wyroku. Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku (termin do jego złożenie: 7 dni od ogłoszenia) nie został wniesiony, jak też nie wypłynęła w ciągu kolejnych 14 dni apelacja wyrok, uprawomocnił się dopiero 21 dni po rozprawie.

 

Od tego wówczas dnia należy liczyć początek 300-dniowego terminu, o którym mowa w art. 62 § 1 K.r.io. Zgodnie z tym przepisem „jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji”.

 

W tym miejscu podnieść należy, iż stanowisko takie prezentowane jest przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 listopada 1967 r., sygn. akt I CR 355/67, w którego tezie wskazano, iż „ustanie małżeństwa przez rozwód następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jeżeli więc dziecko urodziło się po ogłoszeniu wyroku rozwodowego jego matki, lecz przed jego uprawomocnieniem się, to urodziło się w czasie trwania małżeństwa i ma za sobą domniemanie z art. 62 § 1 k.r.o. Podobnie rzecz się przedstawia, jeżeli od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego do daty urodzenia dziecka nie upłynęło 300 dni”.

 

Mając na uwadze, iż w Pani przypadku każdy dzień jest niemal „na wagę złota”, zasadne jest ustalenie w sądzie okręgowym właściwym dla rozpoznania sprawy w I instancji, kiedy uprawomocnił się wyrok w sprawie rozwodowej. Być może w Pani przypadku domniemanie, o którym mowa w art. 62 § 1 K.r.io., nie będzie obowiązywało. Proszę zatem dokładni ustalić, kiedy uprawomocnił się wyrok rozwodowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »