Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajście w ciąże - najlepsze rozwiązanie finansowe

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.01.2019

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w firmie. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Od października  podjęłam prace na umowę o prace na czas określony w szkole na 5 godzin tygodniowo. Planuje w najbliższym czasie zajście w ciąże. Jakie będzie dla mnie najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie finansowe? Jeśli w najbliższym czasie zajdę w ciążę, to czy mam poczekać, aż skończy mi się umowa na czas określony i wtedy złożyć wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego i pójść na zwolnienie lekarskie, czy też inne rozwiązanie byłoby w tej sytuacji lepsze? Jakiej wysokości świadczenie dostałabym na zwolnieniu lekarskim, a jakie na urlopie macierzyńskim?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zajście w ciąże - najlepsze rozwiązanie finansowe

Najkorzystniej byłoby, aby Pani jeszcze w czasie trwania umowy w szkole zaszła w ciążę. To by zagwarantowało Pani dwa zwolnienia lekarskie i być może dwa zasiłki macierzyńskie (po przerwaniu urlopu wychowawczego). Jeśli poczeka Pani, aż zakończy się Pani umowa w szkole i dopiero wtedy zajdzie Pani w ciążę, będzie Pani pobierać zasiłki tylko z jednego stosunku pracy.

 

Zgodnie z art. 177 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”. Przepisu powyższego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

 

Słowem – im szybciej zajdzie Pani w ciąże, tym więcej korzyści Pani osiągnie. Jeśli w czerwcu będzie Pani w więcej niż 3. miesiącu ciąży – umowa w szkole przedłuży się do dnia porodu i po porodzie otrzyma Pani zasiłek macierzyński. Jeśli w mniej niż 3. miesiącu ciąży – nie otrzyma Pani po porodzie zasiłku macierzyńskiego z tytułu pracy w szkole.

 

Co do zakończenia urlopu wychowawczego przed czasem: na urlopie wychowawczym nie otrzymuje Pani na przykład zasiłku chorobowego. Jeśli więc i tak planuje Pani zwolnienie z tytułu ciąży, lepiej urlop wychowawczy zakończyć. Zasiłek chorobowy z tytułu ciąży wynosi 100% podstawy, a z tytułu macierzyńskiego zależy od tego, czy od razu Pani zawnioskuje tez o urlop rodzicielski. Istnieją dwie możliwości:

 

  1. 80% wynagrodzenia otrzymywane przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego,
  2. przez pierwsze 26 tygodni urlopu rodzic otrzymuje 100% wynagrodzenia, a przez kolejne 26 tygodni rodzicielskiego 60%.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 6 =

»Podobne materiały

Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego

Pracuję od 1 sierpnia na stałe. Moje wynagrodzenie wynosi 10 tys. zł, od tej kwoty są odprowadzane składki ZUS. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, czeka mnie rehabilitacja. Jaka będzie wysokość świadczenia w moim przypadku? 

Najwyższa podstawa wymiaru składek

W styczniu założyłam jednoosobową działalność. Chciałam otrzymać wysoki zasiłek, więc wybrałam najwyższą podstawę wymiaru składek. Urodziłam dziecko ostatniego dnia lutego. Dostałam mniejsze świadczenie, niż się spodziewałam. Z czego to wynika?

Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

Nasz brat zmarł dwa miesiące temu. Od dziesięciu lat był w separacji z żoną. Wraz z bratem pokryliśmy koszty pogrzebu (trumna, ubrania, nagrobek). Uznałam, że zasiłek pogrzebowy z ZUS powinna odebrać wdowa (zgodziła się) i oddać nam – skoro to my za wszystko zapłaciliśmy. Bratowa oddała nam je
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »