.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysyłka zajęć komorniczych do kontrahentów dłużnika

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 21.11.2011

Mam zajęcie komornicze z racji prowadzonej działalności gospodarczej. Dowiedziałem się, że komornik kilka dni temu wysłał do moich odbiorców zajęcia komornicze, mimo że większość faktur jest już zapłacona (na co są oczywiście dowodu). Mam z tego powodu wiele nieprzyjemności ze strony kontrahentów. Czy komornik postąpił zgodnie z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, takie działania komorników (tj. zajęcia wierzytelności doręczane Pańskim dłużnikom) są zgodne z obowiązującym prawem w tym zakresie (egzekucja świadczeń pieniężnych – ustawa Kodeks postępowania cywilnego). Jeżeli jednak zobowiązanie Pańskiego dłużnika wygasło na skutek zapłaty przed dniem doręczenia zawiadomienia o zajęciu, to wtedy ten dłużnik musi komornika o tym powiadomić. Nie musi drugi raz płacić. Jeżeli jednak zapłacił na Pana ręce po dniu doręczenia zajęcia przez komornika, to wtedy musi zapłacić po raz drugi na ręce komornika.

 

Jeżeli jednak komornik wiedział o zapłacie zobowiązania, to jego postępowanie nie było zgodne z prawem, a Panu przysługuje skarga na czynność komornika. Jeżeli natomiast nie wiedział, to wtedy samo postępowanie komornika było zgodne z prawem i dłużnicy zajętych wierzytelności muszą napisać pismo do komornika o wygaśnięciu zobowiązania w dniu … .

 

Proszę wytłumaczyć tym ludziom, że to nie jest Pańska zła wola itp., ale działania komornika, który zajął wierzytelności „jak leci”, i jeżeli zapłacili wcześniej, to nie mają się czego obawiać.

 

 

 

Stan prawny z 24.06.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »