.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wysyłka zajęć komorniczych do kontrahentów dłużnika

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 21.11.2011

Mam zajęcie komornicze z racji prowadzonej działalności gospodarczej. Dowiedziałem się, że komornik kilka dni temu wysłał do moich odbiorców zajęcia komornicze, mimo że większość faktur jest już zapłacona (na co są oczywiście dowodu). Mam z tego powodu wiele nieprzyjemności ze strony kontrahentów. Czy komornik postąpił zgodnie z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, takie działania komorników (tj. zajęcia wierzytelności doręczane Pańskim dłużnikom) są zgodne z obowiązującym prawem w tym zakresie (egzekucja świadczeń pieniężnych – ustawa Kodeks postępowania cywilnego). Jeżeli jednak zobowiązanie Pańskiego dłużnika wygasło na skutek zapłaty przed dniem doręczenia zawiadomienia o zajęciu, to wtedy ten dłużnik musi komornika o tym powiadomić. Nie musi drugi raz płacić. Jeżeli jednak zapłacił na Pana ręce po dniu doręczenia zajęcia przez komornika, to wtedy musi zapłacić po raz drugi na ręce komornika.

 

Jeżeli jednak komornik wiedział o zapłacie zobowiązania, to jego postępowanie nie było zgodne z prawem, a Panu przysługuje skarga na czynność komornika. Jeżeli natomiast nie wiedział, to wtedy samo postępowanie komornika było zgodne z prawem i dłużnicy zajętych wierzytelności muszą napisać pismo do komornika o wygaśnięciu zobowiązania w dniu … .

 

Proszę wytłumaczyć tym ludziom, że to nie jest Pańska zła wola itp., ale działania komornika, który zajął wierzytelności „jak leci”, i jeżeli zapłacili wcześniej, to nie mają się czego obawiać.

 

 

 

Stan prawny z 24.06.2011 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl