Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie nieruchomości przez komornika z powodu niepłaconych alimentów

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 31.08.2010

Mam zasądzone alimenty na dzieci w wysokości 850 zł miesięcznie. Płacę jednak tylko 100 zł komornikowi i po 120 zł na fundusz alimentacyjny. Miesiąc temu zmarł mój ojciec, pozostawiając mi mieszkanie. Czy po sprawie spadkowej komornik może zająć moją nieruchomość? Dodam, że jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z informacji przez Pana podanych wynika, że prowadzona jest przeciwko Panu egzekucja komornicza z tytułu zaległości alimentacyjnych. Ponadto spłaca Pan co miesiąc kwoty odpowiadające tylko części bieżących zobowiązań wynikających z wyroku sądowego. Równocześnie w drodze spadkobrania nabył Pan w ostatnim czasie prawo do nieruchomości ojca.

 

Niestety, tak długo jak posiada Pan zadłużenie podlegające egzekucji komorniczej, może stosować przewidziane prawem środki egzekucyjne, w tym także skierować egzekucję do nieruchomości.

 

Co ważne, skoro bezskuteczność egzekucji nie stanowi podstawy umorzenia postępowania egzekucyjnego, nie może Pan raczej liczyć na to, że komornik bez wniosku wierzyciela odstąpi od czynności egzekucyjnych.

 

Co więcej, gdyby próbował Pan odsunąć w czasie złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, a którykolwiek z wierzycieli lub komornik dowiedziałby się o spadku, mógłby sam złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie, że to Pan jest spadkobiercą swojego ojca, aby w dalszej kolejności uruchomić egzekucję z nieruchomości.

 

Nie ma jakichś limitów comiesięcznych wpłat, które pozwoliłyby Panu mieć pewność, że komornik nie zajmie Pana nieruchomości. Dopóki istnieje dług stwierdzony wyrokiem sądowym i jest wniosek wierzyciela o kontynuowanie egzekucji, dopóty komornik będzie tę egzekucję prowadzić i zapewne gdy dowie się o nieruchomości, spróbuje ją zająć.

 

Innymi słowy, w mojej ocenie powinien Pan wykorzystać to, że obecnie nikt jeszcze o nabytej nieruchomości nie wie i spróbować porozumieć się z wierzycielem alimentacyjnym, który też może już być zrezygnowany bezskutecznością dotychczasowej egzekucji przeciwko Panu i ucieszy się, gdy zaproponuje mu Pan wyższą niż dotychczas spłatę, np. 300 zł miesięcznie w zamian za zawieszenie albo nawet umorzenie postępowania egzekucyjnego. Musi Pan bowiem wiedzieć, że na wniosek wierzyciela komornik ma obowiązek zawiesić lub umorzyć postępowanie egzekucyjne, skutkiem czego nie będzie mógł także zająć Pana nieruchomości. To wierzyciel decyduje o postępowaniu egzekucyjnym i to o wszystkich istotnych sprawach.

 

Najlepiej, aby spisał Pan z wierzycielem alimentacyjnym porozumienie, w którym zobowiąże się Pan do określonych spłat, a wierzyciel do złożenia w określonym terminie wniosku o zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego – projekt takiego porozumienia możemy także my na Pana osobne zlecenie opracować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 2 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki