
Indywidualne Porady Prawne
Zajęcie mieszkania przez komornika a rozdzielność majątkowaAutor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 09.06.2011 |
Mam z mężem rozdzielność majątkową od kilku lat. Mamy mieszkanie własnościowe kupione po 50%. Mąż wziął kredyt konsumpcyjny na siebie i teraz nie jest w stanie spłacać rat. Ja nie podpisywałam żadnych dokumentów. Czy bank może przejąć lub zlicytować część mieszkania męża? Czy mąż może przepisać swoją część (50%) na mnie? Jakie wiążą się z tym koszty? Co może zrobić komornik wysłany przez bank do mieszkania?
|
Zgodnie z przepisami ma Pani udział wynoszący 1/2 mieszkania, Pani mąż tak samo. Ponieważ mają Państwo rozdzielność majątkową, a długi Pani męża są już z okresu po przeprowadzeniu tej rozdzielności, to odpowiada on za swoje długi samodzielnie tylko ze swojego majątku osobistego. Ponieważ jego majątkiem osobistym jest udział w nieruchomości, wierzyciele mogą wnosić o egzekucję z tego udziału.
Jak Pani pisze, mąż wziął kredyt w banku, więc na pewno bank dysponuje tzw. bankowym tytułem egzekucyjnym, w przypadku braku spłat zgodnie z harmonogramem kredytowym bank po wypowiedzeniu umowy kredytowej może uzyskać klauzulę wykonalności dotyczącą tego bankowego tytułu egzekucyjnego i na tej podstawie skierować sprawę do komornika. Komornik sprawdzi, jakim majątkiem dysponuje Pani mąż, w pierwszej kolejności zajmie mu wynagrodzenie i konto bankowe. Na wniosek wierzyciela może też przeprowadzić oszacowanie nieruchomości – a właściwie udziału Pani męża – i ogłosić licytację tego udziału (Pani udziału nie). Jeżeli znajdzie się kupiec, to będzie on współwłaścicielem mieszkania zamiast Pani męża. Bardzo wątpię, by znalazł się ktokolwiek, kto zdecydowałby się kupić udział w mieszkaniu. Jest to mało warte, a poza tym w takim przypadku i tak nie ma prawa Pani z niego wyrzucić, więc podejrzewam, że nikt się raczej nie skusi na tego typu ofertę. Jeżeli licytacja się odbędzie i nikt tego nie kupi, to po prostu zostanie stan taki jaki jest, z tym że komornik wpisze ostrzeżenie do księgi wieczystej o zajęciu komorniczym tego udziału. W związku z tym wartość mieszkania jako całości się obniży, bo nie będzie można sprzedać tego udziału bez zgody komornika, a tym samym całości mieszkania. W razie sprzedaży mieszkania przy takim zajęciu po wyrażeniu zgody przez komornika środki w połowie (te należne Pani mężowi za jego udział) w pierwszej kolejności pójdą na zaspokojenie wierzyciela, a jeżeli coś jeszcze zostanie, to otrzyma to Pani mąż.
Jeżeli dojdzie do zajęcia udziału Pani męża, nie będzie on mógł bez zgody komornika nim dysponować (sprzedać go czy darować).
Jeżeli teraz, w sytuacji niewypłacalności, Pani mąż podaruje Pani swój udział, to wierzyciel na podstawie tzw. skargi pauliańskiej może wystąpić do sądu o stwierdzenie bezskuteczności czynności prawnej polegającej na darowiźnie Pani udziału. To doprowadzi do sytuacji, jakby ta darowizna nigdy nie miała miejsca.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>