.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie egzekucyjne na koncie bankowym zmarłego

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 10.04.2021 • Zaktualizowane: 10.04.2021

Miesiąc temu, nagle zmarła moja mama. Na jej koncie bankowym jest 2 komorników, gdzie widnieje zajęcie egzekucyjne 5 tys. zł. Co mam dalej z tym zrobić? W banku zgłosiłam zgon mamy, ale bank nie może wypłacić tych środków komornikowi. Co dalej zrobić i czy komornik może zająć emeryturę taty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zajęcie egzekucyjne na koncie bankowym zmarłego

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, gdy zadłużenie jest mniejsze niż masa spadkowa

Jeżeli nie dojdzie do ujawnienia spadkobierców po zmarłej mamie, bank nie będzie dysponował środkami finansowymi na koncie Pani mamy.

 

Jeżeli zadłużenie jest mniejsze niż środki posiadane na koncie, proszę przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, albowiem wtedy stanie się Pani spadkobiercą po mamie i będzie Pani mogła dysponować kwotą na koncie oraz masą spadkową. Zgodnie bowiem z treścią art. 1031 § 2 Kodeksu cywilnego (K.c.): W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Wskazane ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo podstępnie uwzględnił w wykazie inwentarza lub podstępnie podał do spisu inwentarza nieistniejące długi.

 

Zatem w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe jest ograniczona. Oznacza to, że odpowiada on wyłącznie do wartości czynnej spadku ustalonej w inwentarzu. Sąd powinien w sentencji wyroku przeciwko takiemu spadkobiercy uwzględnić jego ograniczenie odpowiedzialności i zastrzec prawo do powołania się na to ograniczenie na wypadek postępowania egzekucyjnego (art. 319 K.p.c.).

 

Bardzo ważne dla Pani jest to, iż ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy do wartości czynnej spadku oznacza, że wierzyciele spadkowi mogą poszukiwać zaspokojenia nie tylko z przedmiotów i praw wchodzących do spadku, lecz również ze składników majątku osobistego spadkobiercy (czyli Pani), byleby łączna wartość roszczeń wierzycieli nie przekraczała właśnie wartości czynnej spadku.

 

Odrzucenie spadku, gdy długi są duże

Jeżeli jednak zadłużenie Pani zmarłej mamy znacznie przewyższa masę spadkową, proszę wraz z tatą rozważyć odrzucenie spadku. Jeżeli tata nie przyjmie spadku albo przyjmie go z dobrodziejstwem inwentarza, a masa spadkowa będzie wystarczająca do spłaty zadłużenia, to wierzyciel nie zajmie jego emerytury – wszystko zależy bowiem od tego, czy przyjmie spadek, czy też odrzuci.

 

Spadek można odrzucić przed sądem rejonowym miejsca zamieszkania lub przed notariuszem – składając oświadczenie w tym przedmiocie. Jeżeli zależy Państwu na czasie, proponuję wraz z aktem zgonu udać się do dowolnego notariusza.

 

Należy zatem stwierdzić, że w przedstawionej sprawie powinni Państwo rozważyć, co jest dla Was korzystniejsze: czy całkowite odrzucenie spadku (czyli odrzucenie zarówno aktywów, jak i pasywów), czy przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – a więc wejście w uprawnienia spadkobiercy w ograniczonym zakresie. Dopiero wtedy będą Państwo mogli dysponować masą spadkową i dokonać spłaty zadłużenia. Natomiast w tej chwili bank niestety nie może dysponować masą spadkową – do czasu ujawnienia się spadkobierców.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl