Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy komornik może zająć diety kierowcy

Autor: Marek Nowakowski • Opublikowane: 21.07.2017

Moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć diety kierowcy? Otóż, pracuję na umowę-zlecenie jako kierowca. Moje wynagrodzenie według umowy to 200 zł brutto, reszta (30 euro dziennie) to diety. Pracodawca wypłacił komornikowi połowę moich diet w kwocie 500 euro, twierdząc, że o to wnioskował komornik, a moja umowa ma charakter cykliczny i jest traktowana jak umowa o pracę, więc diety też są moim wynagrodzeniem. Uważam. że to jakaś bzdura. Co na to prawo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy komornik może zająć diety kierowcy

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę:

 

Jeżeli jest prowadzona egzekucja z wynagrodzenia za pracę, to zajęcie tego wynagrodzenia przez komornika jest podstawą do powstania obowiązku przekazywania przez pracodawcę dłużnika wynagrodzenia, poza częścią wolną od zajęcia, bezpośrednio komornikowi.

 

Przy czym wynagrodzeniem jest w szczególności:

 

  • periodyczne wynagrodzenie za pracę,
  • wynagrodzenie za prace zlecone,
  • nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia,
  • związany ze stosunkiem pracy zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

 

Powyższe składniki wynagrodzenia wymienione zostały w art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego jedynie w szczególności. Oznacza to, że wynagrodzeniem są także inne należności przysługujące pracownikowi od pracodawcy, w tym także wypłacane mu diety.

 

Ważnym czynnikiem różnicującym zajęcie wynagrodzenia za pracę od zajęcia innej wierzytelności (np. z tytułu umowy-zlecenia/o dzieło) jest to, że wynagrodzenie za pracę podlega zajęciu do kwoty:

 

  • trzech piątych wynagrodzenia – w przypadku egzekucji należności alimentacyjnych,
  • do wysokości połowy wynagrodzenia – w przypadku egzekucji innych należności.


Egzekucja z innych wierzytelności

 

Jeżeli jest prowadzona egzekucja z innych wierzytelności (np. umowy-zlecenia / umowy o dzieło / umowy o świadczenie usług itd.), to zajęcie tej wierzytelności przez komornika jest podstawą do powstania obowiązku przekazywania przez dłużnika zajętej wierzytelności należności przysługującej dłużnikowi egzekwowanemu bezpośrednio komornikowi. Nie ma tu ograniczeń w zakresie przedmiotowym (przedmiotem zajęcia jest każda należna złotówka) i w zakresie kwot wolnych od zajęcia (nie ma – tak, jak w przypadku umowy o pracę – ograniczenia do kwoty 3/5 czy też 1/2 wynagrodzenia).

 

Podsumowując – postępowanie zleceniodawcy/pracodawcy było w tym przypadku zgodne z prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + trzy =

19.02.2019

Od kiedy dieta z tytułu podróży zagranicznej stanowi składnik wynagrodzenia za pracę oraz jest inną należności od pracodawcy?
Diety wypłacane pracownikowi z tyt . odbywanych podróży zagranicznych nie podlegają zajęciu komorniczemu.

Kadrowa

»Podobne materiały

Odsetki od hipoteki

Kupiłem nieruchomość obciążoną wpisem do hipoteki na rzecz ZUS. Z dokumentów wynika, że jest to „hipoteka przymusowa zwykła”. Zwróciłem się do ZUS-u z prośbą o wyliczenie zaległej kwoty, ponieważ chciałem zdjąć hipotekę, i otrzymałem kwotę z odsetkami naliczonymi do dnia dzisiejszego. Cz

Zwrot kosztów dojazdu do komornika urzędującego w innym mieście

Otrzymałam wezwanie do stawienia się w kancelarii komorniczej w mieście (w którym wcześniej mieszkałam) znacznie oddalonym od mojego obecnego miejsca zamieszkania i zameldowania. Oświadczyłam już w liście do komornika, że nie posiadam dochodów ani majątku, jednak komornik wzywa mnie do złożenia wyja

Mąż nie płaci alimentów, mimo to darował swoje udziały w domu

Jestem w trakcie rozwodu. Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu na 1500 zł, zadłużenie u komornika wynosi ponad 15 000 zł, a mąż wyzbywa się wspólnego majątku – darował swojej siostrze 1/2 naszego domu za dożywocie. Czy jest szansa na unieważnienie takiej darowizny? Trwa sprawa o
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »