
Indywidualne Porady Prawne
Czy komornik może zająć diety kierowcy?Autor: Marek Nowakowski • Opublikowane: 21.07.2017 |
Moje pytanie brzmi: czy komornik może zająć diety kierowcy? Otóż, pracuję na umowę-zlecenie jako kierowca. Moje wynagrodzenie według umowy to 200 zł brutto, reszta (30 euro dziennie) to diety. Pracodawca wypłacił komornikowi połowę moich diet w kwocie 500 euro, twierdząc, że o to wnioskował komornik, a moja umowa ma charakter cykliczny i jest traktowana jak umowa o pracę, więc diety też są moim wynagrodzeniem. Uważam. że to jakaś bzdura. Co na to prawo? |
![]() Fot. Fotolia |
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę:
Jeżeli jest prowadzona egzekucja z wynagrodzenia za pracę, to zajęcie tego wynagrodzenia przez komornika jest podstawą do powstania obowiązku przekazywania przez pracodawcę dłużnika wynagrodzenia, poza częścią wolną od zajęcia, bezpośrednio komornikowi.
Przy czym wynagrodzeniem jest w szczególności:
Powyższe składniki wynagrodzenia wymienione zostały w art. 881 Kodeksu postępowania cywilnego jedynie w szczególności. Oznacza to, że wynagrodzeniem są także inne należności przysługujące pracownikowi od pracodawcy, w tym także wypłacane mu diety.
Ważnym czynnikiem różnicującym zajęcie wynagrodzenia za pracę od zajęcia innej wierzytelności (np. z tytułu umowy-zlecenia/o dzieło) jest to, że wynagrodzenie za pracę podlega zajęciu do kwoty:
Egzekucja z innych wierzytelności
Jeżeli jest prowadzona egzekucja z innych wierzytelności (np. umowy-zlecenia / umowy o dzieło / umowy o świadczenie usług itd.), to zajęcie tej wierzytelności przez komornika jest podstawą do powstania obowiązku przekazywania przez dłużnika zajętej wierzytelności należności przysługującej dłużnikowi egzekwowanemu bezpośrednio komornikowi. Nie ma tu ograniczeń w zakresie przedmiotowym (przedmiotem zajęcia jest każda należna złotówka) i w zakresie kwot wolnych od zajęcia (nie ma – tak, jak w przypadku umowy o pracę – ograniczenia do kwoty 3/5 czy też 1/2 wynagrodzenia).
Podsumowując – postępowanie zleceniodawcy/pracodawcy było w tym przypadku zgodne z prawem.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (1):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
19.02.2019
Od kiedy dieta z tytułu podróży zagranicznej stanowi składnik wynagrodzenia za pracę oraz jest inną należności od pracodawcy?
Diety wypłacane pracownikowi z tyt . odbywanych podróży zagranicznych nie podlegają zajęciu komorniczemu.
Kadrowa