Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie części odziedziczonego mieszkania przez komornika

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.05.2018

Jestem współwłaścicielką niezamieszkałego już mieszkania (spadek) po rodzicach. Drugim współwłaścicielem jest brat mieszkający poza Polską. Brat ma długi alimentacyjne i komornik zajął jego część lokalu. Mam klienta na mieszkanie, chciałam podpisać ugodę z byłą żoną brata odnośnie natychmiastowej spłaty całości długu po sprzedaży, posiadam stosowne upoważnienia, pod warunkiem wycofania zajęcia komorniczego – z zajęciem nikt lokalu nie kupi. Nie wyraziła na to zgody. Czy komornik może zlicytować na moją niekorzyść mieszkanie? W jaki sposób mogłabym polubownie załatwić tę sprawę?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety w pierwszej kolejności muszę podkreślić, że nie ma możliwości zmuszenia kogoś do dobrowolnego załatwienia sprawy, jeżeli ten ktoś nie chce. Szczególnie trudne jest to w postępowaniu egzekucyjnym w zakresie alimentów, ponieważ nawet zapłata zaległości nie powoduje umorzenia egzekucji, gdyż nadal komornik ściąga alimenty bieżące.

 

Jeżeli dojdzie do egzekucji z udziału w nieruchomości, co też zdarzyć się może, jeżeli dług nie zostanie zapłacony, to dojdzie do licytacji nieruchomości. Udziały rzadko się sprzedają, bo potencjalni kupcy chcą mieć całość nieruchomości, a nie tylko udział w niej.

 

Zakładając jednak, że ktoś chciałby kupić ten udział i licytacja miała szanse, pozostaje tylko mało elegancki sposób „podstawienia” licytanta, który nabędzie udział w nieruchomości, a za jakiś czas Pani go np. odsprzeda albo zniosą Państwo potem zgodnie współwłasność. Do tego celu należy mieć jednak super zaufaną osobę i nie może to być Państwa najbliższa rodzina. Jak stanowi art. 976 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, „w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły”.

 

Drugi sposób to wystąpić z wnioskiem do sądu o zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez zasądzenie własności całej nieruchomości na Pani rzecz z obowiązkiem spłaty Pani brata. Ale wówczas powinna Pani mieć środki na zakup albo dogadaną sprawę z nabywcą, że szybko nabędzie nieruchomość i środki przeznaczy na spłatę brata, bo komornik natychmiast roszczenie o spłatę zajmie w toczącym się postępowaniu egzekucyjnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zajęcie nieruchomości przez komornika z powodu niepłaconych alimentów

Mam zasądzone alimenty na dzieci w wysokości 850 zł miesięcznie. Płacę jednak tylko 100 zł komornikowi i po 120 zł na fundusz alimentacyjny. Miesiąc temu zmarł mój ojciec, pozostawiając mi mieszkanie. Czy po sprawie spadkowej komornik może zająć moją nieruchomość? Dodam, że jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna.

Spłata długu wobec banku poprzez firmę windykacyjną – pokwitowanie, potwierdzenie przelewu

Przestałem spłacać kredyt zaciągnięty w banku za granicą. Bank zwrócił się do firmy detektywistyczno- windykacyjnej w Polsce, by ta wyegzekwowała ode mnie należność. Chciałbym zakończyć tę sprawę i spłacić dług, przesyłając całą kwotę. Dlatego zwróciłem się z zapytaniem do wspomnianej firmy windykacyjnej (jako reprezentanta banku zagranicznego w Polsce), jak wygląda sprawa potwierdzenia mojej spłaty i zamknięcia całej sprawy. Odpowiedzieli mi, że mam wysłać pieniądze na ich konto, oni prześlą je do banku, a stamtąd po zaksięgowaniu dostanę pismo potwierdzające zamknięcie sprawy. Mam pewne obawy, czy moja wpłata na pewno trafi, gdzie powinna. Czy powinienen więc zastosować się do wskazówek firmy windykacyjnej, czyli wpłacić pieniądze i czekać na potwierdzenie zamknięcia sprawy przez bank? Czy nie byłoby lepiej, aby przed zapłaceniem zobowiązania u notariusza sporządzić dokument w obecności mojej i przedstawiciela firmy windykacyjnej potwierdzający zamknięcie całej sprawy?

Śmierć osoby zobowiązanej wyrokiem do złożenia oświadczenia woli

Co zrobić, gdy zobowiązany wyrokiem do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu prawa własności działki zmarł, a spadkobierca nie chce tego uczynić na dotychczasowych warunkach?

 

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »