Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zajęcie części odziedziczonego mieszkania przez komornika

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.05.2018

Jestem współwłaścicielką niezamieszkałego już mieszkania (spadek) po rodzicach. Drugim współwłaścicielem jest brat mieszkający poza Polską. Brat ma długi alimentacyjne i komornik zajął jego część lokalu. Mam klienta na mieszkanie, chciałam podpisać ugodę z byłą żoną brata odnośnie natychmiastowej spłaty całości długu po sprzedaży, posiadam stosowne upoważnienia, pod warunkiem wycofania zajęcia komorniczego – z zajęciem nikt lokalu nie kupi. Nie wyraziła na to zgody. Czy komornik może zlicytować na moją niekorzyść mieszkanie? W jaki sposób mogłabym polubownie załatwić tę sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety w pierwszej kolejności muszę podkreślić, że nie ma możliwości zmuszenia kogoś do dobrowolnego załatwienia sprawy, jeżeli ten ktoś nie chce. Szczególnie trudne jest to w postępowaniu egzekucyjnym w zakresie alimentów, ponieważ nawet zapłata zaległości nie powoduje umorzenia egzekucji, gdyż nadal komornik ściąga alimenty bieżące.

 

Jeżeli dojdzie do egzekucji z udziału w nieruchomości, co też zdarzyć się może, jeżeli dług nie zostanie zapłacony, to dojdzie do licytacji nieruchomości. Udziały rzadko się sprzedają, bo potencjalni kupcy chcą mieć całość nieruchomości, a nie tylko udział w niej.

 

Zakładając jednak, że ktoś chciałby kupić ten udział i licytacja miała szanse, pozostaje tylko mało elegancki sposób „podstawienia” licytanta, który nabędzie udział w nieruchomości, a za jakiś czas Pani go np. odsprzeda albo zniosą Państwo potem zgodnie współwłasność. Do tego celu należy mieć jednak super zaufaną osobę i nie może to być Państwa najbliższa rodzina. Jak stanowi art. 976 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, „w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły”.

 

Drugi sposób to wystąpić z wnioskiem do sądu o zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez zasądzenie własności całej nieruchomości na Pani rzecz z obowiązkiem spłaty Pani brata. Ale wówczas powinna Pani mieć środki na zakup albo dogadaną sprawę z nabywcą, że szybko nabędzie nieruchomość i środki przeznaczy na spłatę brata, bo komornik natychmiast roszczenie o spłatę zajmie w toczącym się postępowaniu egzekucyjnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - dziesięć =

»Podobne materiały

Zajęcie nieruchomości przez komornika z powodu niepłaconych alimentów

Mam zasądzone alimenty na dzieci w wysokości 850 zł miesięcznie. Płacę jednak tylko 100 zł komornikowi i po 120 zł na fundusz alimentacyjny. Miesiąc temu zmarł mój ojciec, pozostawiając mi mieszkanie. Czy po sprawie spadkowej komornik może zająć moją nieruchomość? Dodam, że jestem zarejestrowan

 

Spłata długu wobec banku poprzez firmę windykacyjną – pokwitowanie, potwierdzenie przelewu

Przestałem spłacać kredyt zaciągnięty w banku za granicą. Bank zwrócił się do firmy detektywistyczno- windykacyjnej w Polsce, by ta wyegzekwowała ode mnie należność. Chciałbym zakończyć tę sprawę i spłacić dług, przesyłając całą kwotę. Dlatego zwróciłem się z zapytaniem do wspomnianej firmy win

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »