Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Służebność przesyłu

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 13.06.2012

Jakie konsekwencje niesie dla właściciela obciążonej nieruchomości służebność przesyłu? Czy nowelizacja Kodeksu cywilnego utemperowała operatorów przesyłowych i ukróciła nieuczciwe praktyki? Czy właściciel nieruchomości jest w stanie skutecznie bronić swoich interesów w sporze z przedsiębiorstwem zatrudniającym wykwalifikowanych prawników? O nierówności sił i o ryzyku zasiedzenia służebności przesyłu – przeczytasz w poniższym artykule.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Stwardniały już ustawowe pieczęci na aktach normatywnych i zdążył wyschnąć atrament ministerialnych podpisów – lecz wciąż nie gasną emocje, jakie budzi służebność przesyłu wprowadzona w 2008 r. nowelizacją Kodeksu cywilnego. Ich przyczyną jest wyjątkowa nierówność sił stron stawających na przeciwnych krawędziach swych racji. Po jednej stronie operator przesyłowy – silny, uzbrojony w armię wyspecjalizowanych tematycznie do granic absurdu prawników, zaś naprzeciw tej „uzbrojonej armii” stoi zupełnie bezbronny, nieświadomy zagrożeń i zdezorientowany właściciel obciążonej służebnością przesyłu nieruchomości.

 

Nieświadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą powstała sytuacja, ujawnia się i konkretyzuje dopiero na etapie bezpośredniego kontaktu właściciela ze służebnikiem w ramach próby uregulowania służebności przesyłu. Kuriozalne zachowania przedsiębiorstw przesyłowych nie dziwią już tych, którzy mają za sobą przynajmniej część batalii o to, co zagwarantował im ustawodawca w znowelizowanym Kodeksie cywilnym po wprowadzeniu służebności przesyłu.

 

Podstawowym zagrożeniem i owocem bierności właściciela gruntu jest ryzyko skutecznego zasiedzenia służebności przesyłu. Dziś – to główny oręż przedsiębiorstw przesyłowych, które w ramach reakcji obronnej przed ustanowieniem służebności przesyłu usiłują „zasiedzieć” służebność. Nic jednak nie dzieje się w sposób jednoznaczny i spektakularny, a sprawy niejednokrotnie opierają się o wokandę Sądu Najwyższego, prowadząc do bogatego i jakże różnorodnego orzecznictwa.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wielu przedsiębiorców przesyłowych na swoich stronach przekonuje publicznie do własnych – zupełnie nieuzasadnionych i swobodnych – interpretacji zapisów ustawowych regulujących służebność przesyłu. Brak odpowiedniej wiedzy i informacji o możliwościach, jakimi dysponuje właściciel nieruchomości, jest jego największym zagrożeniem. Zarówno niewiedza, jak i bierność pozwalają rzeczywiście operatorowi przesyłowemu z biegiem czasu zyskać legalizację posiadanej służebności przesyłu na dogodnych zasadach.

 

Jeżeli nie przeszkadzają nam wysokie rachunki za prąd, telefon, gaz, ścieki, czy wodę itp. „przesyłowe” media, przy czym nie zauważamy na środku własnej działki ogromnego słupa, czy też nie wnikamy, co leży w naszym gruncie, stanowiąc istotne – choć pozornie nieobecne – „blokady inwestycyjne” na naszych nieruchomościach – nie róbmy nic, unosząc się bezwolnie na fali wysokich zysków przedsiębiorstw przesyłowych, generowanych dzięki naszej wielkoduszności darmowego odstąpienia od wynagrodzenia za przesył mediów!

 

Nie miejmy jednak złudzeń – przedsiębiorca przesyłowy nie da nam w nagrodę za bezpłatne korzystanie z naszej działki super rabatu przesyłowego. Rachunki będą rosły – jak nasza naiwność i wiara w publiczny cel infrastruktury przesyłowej, która w istocie ma spełniać zadanie czysto ekonomiczne, tj. generować zysk przedsiębiorstw przesyłowych – nie tylko krajowych, ale i zagranicznych… niebawem nawet chińskich.

 

Jeżeli nasza własność ma temu służyć – uczyńmy wszystko, aby otrzymywać za to należyte wynagrodzenie tytułem czynszu za służebność przesyłu. Zadbajmy więc, aby zapłacono nam już za zaistniały stan bezumownego korzystania z naszej nieruchomości, jak i uregulowano umownie na przyszłość wynagrodzenie i zasady służebności przesyłu.Stan prawny obowiązujący na dzień 13.06.2012

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »