.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaginione dokumenty potwierdzające opłacanie składek

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.07.2016

Staram się o wcześniejszą emeryturę w KRUS-ie (po trzydziestu latach opłacania składek). Niestety w urzędzie gminy zaginęły dokumenty potwierdzające opłacanie składek przez okres trzech lat i nie zostały one przesłane do KRUS-u. W wyniku tego brakuje tych trzech lat do pełnych trzydziestu. W KRUS-ie otrzymałam informację, że muszę czekać do osiągniecia pełnego wieku emerytalnego. Nie mam za co żyć. Czy naprawdę nic nie da się zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 20 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników do okresów ubezpieczenia wymaganych do otrzymania emerytury zalicza się okresy:

1) podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990;

2) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.;

3) od których zależy prawo do emerytury zgodnie z przepisami emerytalnymi.

 

Przepis nie określa na jakiej podstawie zalicza się te okresy do stażu uprawniającego do emerytury. Nawet jeśli zaginęły dokumenty gminne dotyczące opłacania przez Panią składki, może Pani przedstawić inny dowód poświadczający, że Pani te składki w tym czasie opłacała. Może to być potwierdzenie dokonania wpłaty – jeśli Pani takie posiada, może to być zeznanie świadka – urzędnika, że składki były opłacane. Należy spróbować wszystkich dostępnych środków, aby uzyskać emeryturę.

 

Jeśli nie dysponuje Pani żadnymi dowodami – niestety KRUS ma rację, musi Pani czekać na osiągnięcie wieku powszechnego emerytalnego.

 

Co prawda jest tutaj jeden wyjątek – a mianowicie art. 55 ustawy, zgodnie z którym Prezes Kasy może przyznać emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną rolnikowi lub domownikowi lub członkom rodziny zmarłego rolnika lub domownika, pomimo niespełnienia, wskutek szczególnych okoliczności, warunków określonych w ustawie, jeżeli zainteresowana osoba nie ma niezbędnych środków utrzymania i nie może ich uzyskać ze względu na wiek lub stan zdrowia.

 

Może więc Pani zwrócić się do Prezesa KRUS z wnioskiem o przyznanie emerytury w drodze wyjątku, powołując się na brak środków do życia i niemożność ich zdobycia ze względu na wiek i zły stan zdrowia. Prezes rozpatrzy Pani wniosek i być może przyzna Pani emeryturę bez potrzeby wyczekiwania na osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »