.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żądanie zwrotu kosztów za sprzęt uszkodzony podczas bijatyki

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 12.01.2011

Tydzień temu wszcząłem bójkę. Podczas szarpaniny uszkodziłem laptopa przeciwnika (trzymał torbę w ręku), na co ma świadków. Potem wezwano policję, dostałem grzywnę. Czy właściciel laptopa może teraz żądać ode mnie zwrotu kosztów za naprawę uszkodzonego komputera, skoro nawet nie zrobił sobie obdukcji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak dokonania obdukcji, a co za tym idzie brak stwierdzenia naruszenia czynności narządu ciała na okres dłuższy niż 7 dni, będzie miał tylko ten efekt, że postępowanie karne w stosunku do Pana może zostać wszczęte jedynie na skutek oskarżenia prywatnego wniesionego przez poszkodowanego.

 

Niezależnie od postępowania karnego poszkodowany może dochodzić w postępowaniu cywilnym odszkodowania za zniszczony komputer. Pańska odpowiedzialność za zniszczony komputer określana jest w prawie mianem odpowiedzialności deliktowej, czyli odpowiedzialnością za czyn niedozwolony i wynika z art. 415 Kodeksu cywilnego, który mówi: „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

 

Pokrzywdzony w postępowaniu będzie musiał wykazać wysokość szkody, niezgodne z prawem Pana zachowanie (pobicie) i związek pomiędzy Pana zachowaniem a powstałą szkodą.

 

Mając na uwadze, iż poszkodowany ma świadków, będzie mógł łatwo udowodnić, że to Pan dokonał zniszczenia laptopa. W takiej sytuacji może Pan próbować kwestionować wartość komputera przed dokonaniem jego uszkodzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »