.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Żądanie córki zmarłego konkubenta wypłacenia zachowku

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 09.02.2011

W spadku po konkubencie otrzymałam dom. Przeprowadziłam postępowanie spadkowe, złożyłam zeznanie i otrzymałam decyzję o zapłacie podatku. Wczoraj otrzymałam telefon, że córka zmarłego będzie żądała zachowku. Jak mam dalej postąpić, skoro spłacam kredyt za ten dom (i jestem jego jedynym właścicielem)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

 

Córka zmarłego więc będzie mogła dochodzić 1/2 wartości tego, co dziedziczyłaby na podstawie ustawy. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Po wypłaceniu środków związanych z wypłatą zachowku powinna Pani zgłosić korektę do złożonej deklaracji podatkowej z tytułu spadku. Urząd skarbowy zwróci Pani nadpłacony podatek.

 

W skład masy spadkowej wchodzą również długi, jeśli spadek był przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza, to wartość długów nie obciąża spadkobiercy powyżej wartości spadku. Jeśli nie dojdzie Pani do porozumienia z córką zmarłego, to może Pani podnosić fakt długu w sądzie w sprawie o zachowek lub dochodzić niezależnie zapłaty od córki.

 

Dom stanowi Pani majątek odrębny, ewentualnie córka mogłaby udowodnić, iż przekazana kwota z kredytu była darowizną i od niej dodatkowo dochodzić zachowku. Niemniej nawet w takim przypadku połowa tego kredytu nadal by ją obciążała.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl