Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie alimentów i żądanie zwrotu nadpłaty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 04.08.2017

Sprawa dotyczy żądania zwrotu nadpłaconych alimentów. W 2014 r. ojciec dziecka wniósł sprawę do sądu o obniżenie alimentów z kwoty 2000 zł do 700 zł na nasze kilkuletnie dziecko. Na mocy wyroków w sądzie pierwszej i drugiej instancji alimenty zostały obniżone do kwoty 1500 zł z orzeczeniem, że niższa kwota obowiązuje od dnia złożenia pozwu. W okresie 2014-2016 ojciec dziecka uregulował za pośrednictwem komornika sądowego zaległości według stawki 2000 zł. Dług został uregulowany, więc wstrzymałam egzekucję komorniczą. Teraz były mąż żąda ode mnie zwrotu nadpłaconych alimentów. Czy mam możliwość niezwracania mu tej kwoty? Ja nie mam tych pieniędzy. Wiem, że grozi mi sprawa o bezpodstawne wzbogacenie. Jak mogę się obronić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obniżenie alimentów i żądanie zwrotu nadpłaty

Fot. Fotolia

Kodeks cywilny reguluje przy bezpodstawnym wzbogaceniu także przypadki możności uchylenia się od tego roszczenia o świadczenie nienależne, z którym mamy tu okoliczność:

 

„Art. 410. [Świadczenie nienależne]

§ 1. Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego.

§ 2. Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

 

Art. 411. [Wyłączenie zwrotu świadczenia]

Nie można żądać zwrotu świadczenia:

1) jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;

2) jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;

3) jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;

4) jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.”

 

Jak wynika z powyższego – w przypadku alimentów tylko wtedy ojciec dziecka mógłby skutecznie uzyskać zasądzenie ich zwrotu, gdyby dokonując ich zapłaty (przelewu) zastrzegał w okresie spornym każdorazowo ich zwrot.

 

Ponadto warto w ramach obrony podnieść, że zawsze ojciec dziecka mógł ubiegać się o zabezpieczenie jego roszczeń na czas trwania procesu o obniżenie alimentów – wówczas sąd nakazałby zapłatę niższej kwoty alimentów już w toku sprawy.

 

Jednakże przesłanką przemawiającą przeciwko Pani jest rozstrzygnięcie także w II instancji, że datą odpowiednią jest data od złożenia pozwu. Jednakże kluczowe będzie wykazanie, czy alimenty w tym okresie płacono z zastrzeżeniem ich zwrotu, czy też nie. Jeżeli były płacone z zastrzeżeniem – nie warto wszczynać wojny i doprowadzać do procesu o bezpodstawne wzbogacenia, ale ułożyć się z ojcem dziecka co do sposobu zwrotu, np. poprzez zgodę na zaliczenie obniżki na poczet zapłaty przyszłych alimentów, tak by były one przez pewien okres odpowiednio niższe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus VI =

»Podobne materiały

Zwolnienie pracownika w wieku emerytalnym z powodu likwidacji stanowiska pracy

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Urodziłem się w styczniu 1948 roku. W moim zakładzie pracy planowane są zwolnienia. Czy przysługuje mi ochrona ze względu na wiek? Co będzie w przypadku likwidacji mojego stanowiska, przejęcia moich obowiązków przez innych pracowników lub firmę zewnętrzną

 

Decyzja o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty w czasie procesu rozwodowego

Czy sąd miał prawo (w trakcie procesu rozwodowego) wydać decyzję o zabezpieczeniu roszczenia o alimenty bez dania mi prawa do obrony (chciałem prosić o zmniejszenie kwoty)?

 

Kupno mieszkania od siostry a podatki

Osiem miesięcy temu postanowiłem zmienić mieszkanie na większe, nie miałem jednak wystarczającej zdolności kredytowej. Z pomocą przyszła mi siostra, biorąc kredyt i kupując na siebie mieszkanie, w którym teraz mieszkam wraz z rodziną. Jako że moja sytuacja materialna poprawiła się, chciałbym odkupić

 

Czy sąd może wyznaczyć osobę kuratorem bez jego zgody?

Dostałem wezwanie do sądu w charakterze świadka, gdzie będę przesłuchiwana na okoliczność ustanowienia kurateli dla osoby nieobecnej. Czy sąd może mnie wyznaczyć kuratorem bez mojej zgody? Jeżeli tak, do jakich obowiązków będę zobowiązana? Jestem skromnym emerytem nieobeznanym z sądem, co budzi moje

 

Oszustwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej

Przez kilka miesięcy wynajmowałem halę, której połowę podnajmowałem innej firmie. Umówiliśmy się ustnie, w jaki sposób będą dzielone koszty najmu. Niestety do tej pory nie otrzymałem żadnych pieniędzy potrzebnych na pokrycie połowy rachunków. Czy mogę oskarżyć nieuczciwego przedsiębiorcę o oszustwo

 

Handel na czarno na Allegro

Handlowałem na czarno na Allegro, nie prowadząc działalności gospodarczej. Jaka byłaby kara przy dochodzie ok. 8000 zł? Jaka, gdy okaże się, że dochód jest większy (np. 14 000 zł)? Czy do udokumentowania kosztów wystarczy potwierdzenie przelewu z konta bankowego?

 

Powtarzanie piątego roku studiów a prawo do renty rodzinnej

We wrześniu kończę 25 lat. Niestety będę musiał powtórzyć piąty rok studiów. Czy mam szansę na przedłużenie prawa do renty rodzinnej do zakończenia studiów?

 

Śmierć przed emeryturą

Osoba pracuje przez 35 lat, płaci regularnie składki ZUS i… umiera tuż przed emeryturą. ZUS oferuje tylko zasiłek pogrzebowy. Czy tylko zasiłek się należy? Myślę, że spadkobiercy powinni dostać rozliczenie składek płaconych przez tyle lat. Jak polskie prawo to reguluje?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »