Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek po ojcu

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 12.08.2008

Wraz z bratem jesteśmy współwłaścicielami mieszkania po ojcu, który zmarł w lipcu tego roku. Swoją część odziedziczyliśmy po matce. Resztę ojciec zapisał dotychczasowej konkubinie, z którą wziął ślub kilka miesięcy przed śmiercią. Nie zostaliśmy wydziedziczeni. Czy mamy prawo do zachowku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli Pana ojciec pozostawił testament, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego treścią, jeśli zaś nie pozostawił testamentu, to dziedziczenie odbywa się na mocy ustawy – Kodeks cywilny.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Umowa dożywocia nie niweczy prawa własności. Zatem żona Pańskiego ojca ma prawo mieszkać w domu na podstawie umowy dożywocia do swojej śmierci, jednak nie oznacza to, że będzie właścicielem tej nieruchomości.

 

Jeśli Pana ojciec nie pozostawił testamentu, to dziedziczą po nim: jego dzieci oraz małżonka, każde po 1/3 części. Masa spadkowa przypadająca na Pana i brata po śmierci matki nie podlega dziedziczeniu po śmierci ojca. Do masy spadkowej po jego śmierci wchodzi tylko udział, który jemu przypadał. Zatem jeśli po śmierci matki przypada Panu 1/6 nieruchomości, bratu kolejne 1/6 nieruchomości, to do masy spadkowej po śmierci ojca wchodzi jedynie 2/3 nieruchomości.

 

Te 2/3 nieruchomości, łącznie z ruchomościami, których Pana ojciec był właścicielem oraz ewentualnie inne przedmioty, których był właścicielem, wchodzą do masy spadkowej po nim i stanowią 100% schedy. Jeśli dziedziczenie przebiega na podstawie ustawy a nie testamentu, to te 100% spadku dziedziczą Państwo, tj. zstępni oraz małżonka spadkodawcy w równych częściach, z tym, że małżonka nie mniej niż 1/4 spadku.

 

Z tego wynika, że Pana udział w spadku (jeśli spadek nabyty został na mocy ustawy) wynosi 2/9, brata również 2/9, a macochy 5/9. Natomiast udział w nieruchomości będzie inny. Pan prócz tych 2/9 posiada jeszcze po matce 1/6 nieruchomości (tę część nieruchomości, która nie wchodziła do schedy po ojcu). Odmienna sytuacja będzie, jeśli Pana ojciec pozostawił testament. Wtedy dziedziczenie będzie się odbywało zgodnie z jego treścią, np. jeśli całą schedę przepisał obecnej żonie, to ani Pan, ani brat nie będziecie dziedziczyli, ale – zgodnie z podanym wyżej przykładem – będziecie nadal właścicielami nieruchomości każdy w 1/6, a pozostała część przypadnie macosze.

 

W takiej sytuacji może Pan wystąpić o zachowek. Wartość zachowku, o jaką może się Pan starać (o ile nie jest Pan niepełnosprawny), to połowa wartości udziału jaki przypadałby Panu, jeśli dziedziczenie odbywałoby się na mocy ustawy. Byłby to zatem udział w wysokości 1/9 schedy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus dziesięć =

»Podobne materiały

Stara darowizna a kwestia zachowku

Moja mama zmarła dwa lata temu. Rok temu wystąpiłam z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, otrzymałam połowę (drugą siostra). W chwili składania wniosku dowiedziałam się, że dom mama przepisała darowizną wnukowi i jego żonie w 1997 r. Czy pozbawia mnie to prawa do zachowku? Jeżeli
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »