Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek dla siostrzenicy/bratanicy?

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 24.09.2008

Przed pięcioma laty siostra przepisała na siebie gospodarstwo ciotki. Ciotka zmarła w zeszłym roku. Czy należy mi się zachowek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisem art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym (dzieciom, wnukom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Innymi słowy tylko zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy należy się zachowek po spełnieniu opisanych wyżej warunków. Bratanicom i siostrzenicom (dzieciom siostry lub brata) po zmarłej ciotce nie należy się zachowek w żadnym przypadku. Nie ma w polskim prawie odpowiedniej podstawy (przepisu) dla Pani roszczeń.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus VIII =

»Podobne materiały

Spadek po bezdzietnej ciotce

Proszę o poradę dotyczącą ewentualnego spadku po bezdzietnej ciotce. Moja ciocia (ma 92 lata) jest od 20 lat wdową. Nie ma dzieci, a jej rodzeństwo nie żyje. Jestem jej siostrzenicą i jedyną osobą, która się nią interesuje i opiekuje. Wiem, że chciałaby, bym odziedziczyła po niej mieszkanie. Co

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »