.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek dla siostrzenicy

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 30.12.2007

Czy należy się siostrzenicy zachowek po zmarłym wujku. Wuj nie miał dzieci. Jedyną spadkobierczynią powołaną w testamencie jest jego żona. Wuj posiadał dwoje rodzeństwa. Siostrę, która już nie żyje i której jestem córką, i brata, który jeszcze żyje, ale rodzina nie ma z nim kontaktu. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić jako dziecko nieżyjącej siostry (siostrzenica) o zachowek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uprawnienie do zachowku oparte jest na istnieniu bliskiej więzi rodzinnej między spadkodawcą a uprawnionym. Ustawodawca w art. 991 Kodeksu cywilnego jako uprawnionych do zachowku wymienił: zstępnych spadkodawcy, małżonka spadkodawcy oraz rodziców spadkodawcy – pod warunkiem, iż osoby te byłyby powołane do dziedziczenia na podstawie ustawy.

 

Zstępny oznacza każdego potomka spadkodawcy: jego dziecko, wnuka, prawnuka, praprawnuka, itd.

 

Zatem, jak wynika z tych przepisów, nie jest Pani osobą uprawnioną do żądania wypłacenia zachowku od żony zmarłego wuja.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »