Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek po rodzicach dla córki zmarłej siostry

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.03.2019

Wczesną wiosną zmarli moi rodzice, przed kilkoma laty jedyna siostra. I mama, i ojciec zostawili testament, że dzielą swój majątek na pół: miedzy siostrę a mnie. Sąd orzekł, że jestem jedyną spadkobierczynią. Wyrok się uprawomocnił. Córka mojej zmarłej siostry domaga się jakiegoś zachowku. Czy jej się takowy należy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zachowek po rodzicach dla córki zmarłej siostry

Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni  dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

 

W mojej ocenie Pani siostrzenica nie ma prawa domagać się zachowku, bowiem jej matce takie prawo by nie przysługiwało (powołane były Pani do spadku po połowie). Zgodnie z art. 1002 Kodeksu cywilnego roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Wykładnia gramatyczna wskazuje, jak się zdaje, że roszczenie o zachowek przechodzi jedynie na osoby, które były wspólnie ze spadkodawcą uprawnione do zachowku po pierwszym spadkodawcy. Wniosek taki jest trudny do zaakceptowania, gdyż prowadzi do wyników sprzecznych z celem przepisu i zasadami słuszności (tak np. uchwała SN z dnia 20 grudnia 1988 r., sygn. akt  III CZP 101/88, OSP 1990, z. 4, poz. 213, z aprobującą glosą J. Pietrzykowskiego, takie stanowisko prezentowane jest też w doktrynie).

 

Proszę bowiem zwrócić uwagę na fakt, iż gdyby Pani siostra żyła, nie miałaby prawa domagać się zachowku, a zatem nie była uprawniona do zachowku. W tej sytuacji, skoro siostra nie była uprawniona do zachowku, roszczenie o jego wypłatę nie mogło przejść na Pani siostrzenicę (jej córkę).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + IV =

»Podobne materiały

Zachowek po żonie wydziedziczonej przez swojego ojca

Moja zmarła żona została wydziedziczona w testamencie przez swojego ojca (a była jego jedynym dzieckiem). Czy należy mi się po niej zachowek? Dodam, że mamy jedno dziecko, a w postępowaniu spadkowym ja i ono dziedziczymy po 1/2.

Zachowek dla dzieci zmarłego, które nie interesowały się jego zdrowiem i losem

W 2006 roku babcia przekazała mi w formie aktu darowizny gospodarstwo rolne wraz z domem. Zmarła w 2009 roku, pozostawiając jeszcze nierozdysponowaną część majątku, którą dziedziczy ustawowo troje dzieci. Opiekowałam się babcią do chwili śmierci, a jej dzieci w ogóle się nią nie interesowa

Dziedziczenie testamentowe z przyrostem a zachowek

Mój ojciec sporządził testament w którym do spadku powołał piątkę swoich dzieci. Moja siostra zmarła przed ojcem. Po przeprowadzeniu sprawy spadkowej przyjęliśmy przyrost po zmarłej siostrze. Syn siostry nie odwołał się od prawomocnego postanowienia sądu. Czy może domagać się zachowku?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »