Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek po dziadkach

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 16.01.2019

Sprawa dotyczy zachowku po dziadkach. Dziadek zmarł w 2009 roku, babcia żyje. Po dziadkach jest mieszkanie, które w testamencie zostało zapisane kuzynce. Moja mama, która jest córką dziadków, nie żyje. Zmarła w roku 2005. Dziadkowie mieli trójkę dzieci. Jak wygląda sprawa zachowku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zachowek po dziadkach

Fot. Fotolia

Instytucja zachowku określona została w art. 991 §1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

W pierwszej kolejności należy zatem ustalić krąg spadkobierców ustawowych Pana dziadka. Zgodnie z art. 931 w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek (którzy co do zasady dziedziczą w częściach równych). Jeżeli zaś dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 

W sytuacji zatem, kiedy jedno z dzieci spadkodawcy – Pana mama – nie żyje, ustawowo dziedziczyłby Pan udział spadkowy, który by jej przypadał, czyli 1/4 całego spadku. W związku z tym, że sporządzony przez spadkodawcę testament pominął Pana, może dochodzić Pan wypłaty zachowku (w wysokości zależnej od okoliczności wskazanych w art. 991 §1 Kodeksu cywilnego) od osób powołanych do spadku w testamencie, w myśl art. 991 § 2 Kodeksu cywilnego: „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 1 =

»Podobne materiały

Jak przepisać działalność gospodarczą na żonę po śmierci męża?

Tydzień temu zmarł mój ojciec. Prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, była zapisana tylko na niego. Mama chciałaby tę firmę przejąć, ale nie wie, czy można i jakie papiery trzeba by wypełnić i kogo poinformować. Konta bankowe były na tatę: prywatne z subkontami i firmowe z subkontami. Mama

 

Kto dziedziczy po bezdzietnym wujku kawalerze?

Problem dotyczy dziedziczenia po bezdzietnym wujku. Mój wujek był bezdzietnym kawalerem, zmarł 18 lat temu. Drugi wujek miał dwoje dzieci z pierwszą żoną, ale mieszkał i żył z konkubiną, na którą przepisał cały majątek. Syn drugiego wujka założył sprawę o podział majątku po tym pierwszym (kawalerze)

 

Jak wyegzekwować zapis testamentowy od spadkobiercy?

Mój brat jest testamentem zobowiązany odpisać mi fragment odziedziczonej działki. Jestem dzieckiem przysposobionym naszych rodziców i ze względu na brak pokrewieństwa postanowili oni przepisać bratu dużą działkę, zaznaczając w testamencie, że jest on zobowiązany jej część mi odpisać. Brat ciągle zwl

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »