Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek po dziadkach

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 16.01.2019

Sprawa dotyczy zachowku po dziadkach. Dziadek zmarł w 2009 roku, babcia żyje. Po dziadkach jest mieszkanie, które w testamencie zostało zapisane kuzynce. Moja mama, która jest córką dziadków, nie żyje. Zmarła w roku 2005. Dziadkowie mieli trójkę dzieci. Jak wygląda sprawa zachowku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zachowek po dziadkach

Fot. Fotolia

Instytucja zachowku określona została w art. 991 §1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

W pierwszej kolejności należy zatem ustalić krąg spadkobierców ustawowych Pana dziadka. Zgodnie z art. 931 w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek (którzy co do zasady dziedziczą w częściach równych). Jeżeli zaś dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

 

W sytuacji zatem, kiedy jedno z dzieci spadkodawcy – Pana mama – nie żyje, ustawowo dziedziczyłby Pan udział spadkowy, który by jej przypadał, czyli 1/4 całego spadku. W związku z tym, że sporządzony przez spadkodawcę testament pominął Pana, może dochodzić Pan wypłaty zachowku (w wysokości zależnej od okoliczności wskazanych w art. 991 §1 Kodeksu cywilnego) od osób powołanych do spadku w testamencie, w myśl art. 991 § 2 Kodeksu cywilnego: „jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 3 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki