.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek po bezdzietnej osobie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.03.2019

Jak wygląda sytuacja zachowku w przypadku, gdy zmarła osoba bezdzietna, niebędąca nigdy w związku małżeńskim i której z racji wieku rodzice dawno zmarli? Zmarły testamentem przekazał cały majątek siostrzeńcowi, który się nim opiekował w ostatnich latach przed śmiercią. Z żyjących krewnych to aktualnie: jedna z sióstr oraz siostrzeńcy, czyli synowie dwóch pozostałych nieżyjących już sióstr. Jak w tym przypadku interpretować temat zachowku po bezdzietnej osobie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zachowek po bezdzietnej osobie

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”. Natomiast jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia (art. 991 § 2).

 

Zgodnie z treścią art. 991 § 1 uprawnionymi do zachowku są zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

 

Rodzeństwo ani dzieci rodzeństwa nie są uprawnieni do zachowku po wujku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »