Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek po bezdzietnej osobie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.03.2019

Jak wygląda sytuacja zachowku w przypadku, gdy zmarła osoba bezdzietna, niebędąca nigdy w związku małżeńskim i której z racji wieku  rodzice dawno zmarli? Zmarły testamentem przekazał cały majątek siostrzeńcowi, który się nim opiekował w ostatnich latach przed śmiercią. Z żyjących krewnych to aktualnie: jedna z sióstr oraz siostrzeńcy, czyli synowie dwóch pozostałych nieżyjących już sióstr. Jak w tym przypadku interpretować temat zachowku po bezdzietnej osobie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zachowek po bezdzietnej osobie

Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”. Natomiast jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia (art. 991 § 2).

 

Zgodnie z treścią art. 991 § 1 uprawnionymi do zachowku są zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy.

 

Rodzeństwo ani dzieci rodzeństwa nie są uprawnieni do zachowku po wujku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus IV =

»Podobne materiały

Żądanie córki zmarłego konkubenta wypłacenia zachowku

W spadku po konkubencie otrzymałam dom. Przeprowadziłam postępowanie spadkowe, złożyłam zeznanie i otrzymałam decyzję o zapłacie podatku. Wczoraj otrzymałam telefon, że córka zmarłego będzie żądała zachowku. Jak mam dalej postąpić, skoro spłacam kredyt za ten dom (i jestem jego jedynym właścicielem)

Kto wskazuje przedmioty wchodzące w skład spadku?

Jestem testamentowym spadkobiercą po swoim bracie. Żona wystąpiła o nabycie spadku i ewentualny zachowek. Kto wskazuje przedmioty wchodzące w skład spadku i jak mogę pozbawić żonę zachowku? Pragnę nadmienić, że jest osobą niegodną.

Zachowek dla małoletniego

Mam zapłacić zachowek niepełnoletniemu siostrzeńcowi. Jego prawnym opiekunem jest jego ojciec. Czy mogę sama założyć konto nieletniemu i zastrzec w banku, żeby do pełnoletności dziecka nikt nie korzystał z tych pieniędzy? Sprawy o zachowek nie było. Jak się zabezpieczyć, by w przyszłości nie miał ża
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »