Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek po babci dla pominiętych w testamencie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 11.12.2017

Zmarła babcia, miała 4 dzieci: trzech synów i córkę. Jej córka zmarła przed nią, pozostawiając trzech synów (wnuczków babci). Babcia pozostawiła testament, w którym spadek zapisała po połowie jednemu z dzieci zmarłej córki i swojemu najstarszemu synowi. Obaj spadkobiercy chcą wypłacić zachowek spadkobiercom pominiętym w testamencie, czyli pozostałym dwóch synom i dwóm wnukom (dzieciom zmarłej córki babci). Spadek po babci to mieszkanie o wartości 67 tys. zł. Jaką kwotę zachowku wnuk i wujek ma zapłacić pozostałym? Czy ustalając wysokość zachowku, od kwoty sprzedaży mieszkania można odjąć koszt poniesionych przez spadkobierców testamentowych rocznych opłat za sprzedane mieszkanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) – zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Napisał Pan, że spadkodawca miała 4 dzieci. Każde z nich dziedziczyłoby zatem po 1/4 spadku. Takie byłyby udziały tych osób w spadku wynikające z ustawy, konkretnie z treści art. 931 K.c., który poniżej w całości zacytuję:

 

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.”

 

Każde z dzieci odziedziczyłoby 1/4 spadku. Jednak analizując dalej, napisał Pan, że córka babci zmarła i zostawiła trzech synów (wnuki babci). Wnuki dziedziczą znów w częściach równych, ale udział swojego rodzica, czyli po 1/3 z 1/4 swojej mamy.

 

Udział każdego wnuka wynosi 1/12 części spadku.

 

Do obliczenia zachowku wlicza się także spadkobierców dziedziczących. Art. 932 Kodeksu cywilnego stanowi, że przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

 

Z tym, że zachowek to połowa udziału spadkowego, jaki przypadałby każdemu ze spadkobierców, czyli dla dzieci to 1/8, a dla wnuków 1/24.

 

Zachowek dla każdego z dzieci to 1/8 z 67 tys. zł), a dla każdego z wnuków 1/24 z 67 tys. zł).

 

Wartość zachowku można pomniejszyć jedynie o długi spadkowe, czyli długi, jakie spadkodawca miał za życia oraz koszty pogrzebu i postępowania spadkowego. Koszty rocznych opłat utrzymania mieszkania przez spadkobiercę nie stanowią wartości spadku i nie pomniejszają tym samym należnego zachowku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus 7 =

»Podobne materiały

Darowizna sprzed kilkunastu lat a prawo do zachowku

Trzy lata temu zmarła moja mama. Po jej śmierci dowiedziałem się, że swoje mieszkanie darowała wnukowi (synowi mojego żyjącego brata) kilkanaście lat temu, co utrzymywane było w tajemnicy. Czy mogę ubiegać się od bratanka o zachowek?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »