.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zachowek mimo wydziedziczenia

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 14.10.2021 • Zaktualizowane: 14.10.2021

Mój ojciec po rozwodzie z moją mamą ożenił się jeszcze raz. Z drugiego małżeństwa ma syna. Zmarł w roku 2019. Po otwarciu testamentu dowiedziałam się, że zostałam wydziedziczona. Czy moje dzieci mogą starać się o zachowek mimo wydziedziczenia? Jedna córka jest pełnoletnia, druga nieletnia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zachowek mimo wydziedziczenia

Wydziedziczenie a prawa dzieci

Zgodnie z treścią art. 1011 Kodeksu cywilnego zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. Skutki wydziedziczenia nie rozciągają się na zstępnych wydziedziczonego, a więc na Pani dzieci. Zstępni wydziedziczonego zstępnego mają więc prawo do zachowku (art. 1011). Jest to ich własne prawo, „powstające bezpośrednio w ich osobach” (por. Gwiazdomorski, Prawo spadkowe, 1990, s. 275).

Prawo do zachowku mimo wydziedziczenia

W sytuacji, gdy spadkodawca wydziedziczył swego zstępnego i zarazem testamentem wyłączył go od dziedziczenia ustawowego, spadkiem zaś rozrządził na rzecz osób trzecich, zstępnemu wydziedziczonego należy się na podstawie art. 1011 zachowek, choćby nawet jego wstępny wydziedziczony przeżył spadkodawcę. Jest to jego własne prawo do zachowku.

 

Z uwagi na powyższe, jeżeli została Pani wydziedziczona, Pani dzieci jak najbardziej mogą posiadać roszczenie o zachowek – jeżeli zmarły rozdysponował swój majątek w testamencie. Należy bowiem podnieść, iż w przypadku Pani wydziedziczenia przyjmuje się fikcję, iż traktuje się Panią, tak jakby nie dożyła Pani otwarcia spadku, co powoduje, iż automatycznie do spadkobrania ustawowego po Pani dochodzą Pani dzieci.

 

Zgodnie natomiast z art. 991:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Z uwagi na powyższe, córka pełnoletnia co do zasady posiada roszczenie o połowę udziału, jaki przypadałby jej w przypadku dziedziczenia ustawowego, a małoletnia dwie trzecie udziału. W pierwszej kolejności proponuję więc porozumieć się z rodziną, wskazać o dobrowolną wypłatę ewentualnego zachowku na rzecz córek. W przypadku sporu pozostaje oczywiście droga sądowa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »