.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Złożenie wniosku o odrzucenie spadku a zachowanie terminu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 14.11.2017

W dniu 4 grudnia 2016 r. zmarł mój ojciec, 4 maja br. złożyłam w sądzie wniosek o odrzucenie spadku. Sprawa odbyła się 22 czerwca. Czy zachowałam termin do odrzucenia spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 924 Kodeksu cywilnego (K.c.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

 

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), albo też spadek odrzucić.

 

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

 

Zgodnie z art. 112 K.c. termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

 

Bieg terminów oznaczonych w tygodniach, miesiącach, latach rozpoczyna się w tym samym dniu, w którym nastąpiło zdarzenie początkujące termin, a nie w dniu następującym po tym zdarzeniu, jak to ma miejsce w przypadku terminów oznaczonych w dniach.

 

Termin oznaczony w miesiącach kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Na przykład czteromiesięczny termin wykonania zobowiązania wynikającego z umowy zawartej w dniu 31 stycznia upłynie o północy w dniu 31 maja. Gdyby natomiast w ostatnim miesiącu terminu nie było dnia odpowiadającego dacie rozpoczęcia terminu (np. w lutym nie występuje 31., 30. oraz – z wyjątkiem lat przestępnych – 29. dzień), wówczas termin upłynie z końcem ostatniego dnia danego miesiąca.

 

Pani dowiedziała się o swoim powołaniu do spadku 4 grudnia. Termin 6-miesięczny upływał więc o północy 4 czerwca, a Pani złożyła oświadczenia ponad miesiąc wcześniej, więc należy uznać, że zachowała Pani termin.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl