Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabranie prawa jazdy z powodu oskarżenia o wręczenie łapówki

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.07.2010

Mam pytanie o zabranie prawa jazdy. Otóż zostałem wezwany do CBA w sprawie rzekomej łapówki dla egzaminatora. Ja nie wręczałem żadnych łapówek, mimo to są wobec mnie o to podejrzenia, gdyż pojawiły się nieprawidłowości w mojej dokumentacji (nie pasują daty, w jakich uczęszczałem na kurs). Zrobiono ze mnie przestępcę, a ja normalnie zdałem ten egzamin – wówczas były kamery w autach. Czy grozi mi zabranie prawa jazdy? Egzaminator niczego mi nawet nie sugerował, był raczej stanowczy i wymagający. Pytano mnie, czy się przyznaję, ale do czego mam się przyznawać, skoro nic nikomu nie dawałem? Czy w tej sytuacji możliwe jest zabranie prawa jazdy?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając w pierwszej kolejności na Pana pytanie o zabranie prawa jazdy do czasu wyjaśnienia sprawy, wskazać należy, że zabranie prawa jazdy może nastąpić na podstawie art. 135 Prawa o ruchu drogowym. Przepis tego artykułu stwierdza, iż zabranie prawa jazdy za pokwitowaniem przez funkcjonariusza policji będzie miało miejsce w razie:

 

  1. stwierdzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  2. stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
  3. podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
  4. gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
  5. gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
  6. gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
  7. przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
  8. przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

 

Ponadto zabranie prawa jazdy możliwe jest w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów (art. 135 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym). Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje natomiast prokurator po dogłębnej analizie akt sprawy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Tym samym, opierając się na opisanym przez Pana stanie faktycznym i możliwym zagrożeniu odpowiednimi karami, trzeba powiedzieć, że zabranie prawa jazdy nie jest możliwe w Pana sytuacji. Sam fakt, że CBA prowadzi postępowanie i wzywa Pana do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania, nie musi jeszcze oznaczać, iż będą przedstawione Panu jakieś zarzuty. Należy bowiem mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego musi istnieć uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

 

Sytuacja, w której się Pan znalazł, daje Panu duże możliwości wykazania swojej niewinności. Zapis z urządzenia rejestrującego obraz podczas egzaminu pozwoli na odtworzenie toru jazdy pojazdu, na którym zdawał Pan egzamin. Jeżeli dowód z takiego urządzenia będzie potrzebny, na pewno zostanie przeprowadzony przez organ prowadzący postępowanie.

 

Musi Pan pamiętać, że to nie Pan odpowiada za prawidłowe wypełnienie dokumentacji związanej z egzaminem na prawo jazdy. Obowiązek taki ciąży na egzaminatorze, który jest do tego typu zadań odpowiednio przeszkolony. Zachowanie funkcjonariuszy CBA pozwala postawić tezę, że mieli oni na celu postawienie Pana przed próbą. Czynności takich można dokonywać w ramach tzw. taktyki i strategii prowadzonego postępowania. Praktyka bowiem pokazuje, że funkcjonariusze dopuszczają się tego typu zachowań bardzo często, a ich celem ma być wywołanie strachu i presji na osobie przesłuchiwanej.

Podsumowując powyższy wywód, dokonany na podstawie wskazanego przez Pana stanu faktycznego, wskazać należy, że Pańska sytuacja i możliwości obrony swojego dobrego imienia nie pozwolą na pociągnięcie Pana do odpowiedzialności karnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przedawnienie wyroku zasądzającego pozbawienie wolności

Osiem lat temu miałem dwie sprawy karne – jedna o pobicie z wymuszeniem, druga też o pobicie. Dostałem wyrok w zawieszeniu, później wezwanie do zakładu karnego, ale dzięki odwołaniu i spełnieniu warunków nie musiałem iść do więzienia. Później chciałem zawiesić ten wyrok,

Podejrzenie popełnienia przestępstwa przez wcześniej karanego nastolatka

Mój 16-letni syn został prawie rok temu ukarany za napaść i bójkę dozorem rodzicielskim. Od tamtego czasu bardzo się zmienił – rozmawiamy o wszystkim, nie ma problemów w szkole, zmienił towarzystwo. Niedawno został jednak posądzony o kradzież portfela kolegi (który był nietrzeź

Kara za zniewagę policjanta a napisanie listu z przeprosinami

Jakiś czas temu wracałem do domu z dawnym kolegą, byliśmy nietrzeźwi. Zatrzymał nas patrol policji, a ja niestety naubliżałem jednemu z policjantów, za co zostałem oskarżony. Zdaję sobie sprawę, że czeka mnie kara za to głupie zachowanie, ale nie wiem, w jakim wymiarze? Słyszałem,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »