Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabranie dziecka na stałe do innego kraju a zgoda ojca

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 30.08.2017

Mój kolega jest po rozwodzie, ma 9-letnią córkę, ma prawa do niej i podczas rozwodu przyzna nono mu kontakt z córką raz na dwa tygodnie na cały weekend, dodatkowo płaci alimenty. Jego była żona chce wyjechać z córką za granicę. Czy zabranie dziecka na stałe do innego kraju wymaga zgody ojca? Dodam, że matka utrudnia koledze kontakty z córką. Co może zrobić ojciec dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabranie dziecka na stałe do innego kraju a zgoda ojca

Fot. Fotolia

Jeśli ojciec dziecka ma prawa rodzicielskie – matka nie może bez jego zgody zmienić miejsca zamieszkania dziecka. Jak stanowi art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia pomiędzy nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.

 

Jeśli rodzice, którym przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej, nie mogą dojść do porozumienia w zakresie rozwiązania istotnej sprawy dotyczącej osoby lub majątku dziecka, kwestię tę musi rozstrzygnąć sąd opiekuńczy. Miejsce zamieszkania dziecka jest taką sprawą.

 

Proceduralną reakcją na brak możliwości porozumienia się rodziców w takiej sprawie jak długotrwały lub stały wyjazd dziecka za granicę powinno być złożenie przez jedno z rodziców do sądu opiekuńczego wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Może to zrobić matka lub ojciec. Zgodnie z art. 582 Kodeksu postępowania cywilnego rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co do których brak porozumienia między rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami.

 

W postępowaniu sąd będzie przede wszystkim badać, co jest lepsze dla dziecka i jego przyszłości: pozostanie w kraju czy wyjazd za granicę, jakie warunki bytowe i materialne będzie miało dziecko za granicą, gdzie i w jakich warunkach będzie się kształcić, na jak długo rodzic planuje pobyt dziecka w innym kraju.

 

Właściwy jest sąd opiekuńczy według miejsca zamieszkania dziecka, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jego pobytu. Wniosek w takiej sprawie jest wolny od opłat sądowych.

 

Ojciec jednocześnie może złożyć wniosek o ustalenie sposobu kontaktowania, np. poprzez umożliwienie mu dzwonienia do córki w określonych dniach i godzinach albo codziennie, np. o 18. Takie ustalenie kontaktu może być egzekwowane sądownie. I matka dziecka może zostać obciążona karą za brak możliwości takiego kontaktu. Ale należy to uregulować.

 

Niestety w przypadku braku porozumienia między rodzicami pozostaje sąd. Jest to trudne i ostateczne, ale czasem niezbędne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - X =

»Podobne materiały

Zgoda na wydanie dokumentów dla dziecka i na jego wyjazdy za granicę

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie. Wraz z byłą żoną mamy pełne prawa rodzicielskie w stosunku do syna. Od kilku lat przebywam za granicą, ale staram się regularnie odwiedzać dziecko, mamy codzienny kontakt przez telefon i komunikatory. Była żona chce, bym podpisał wniosek o wydanie tymc

 

Dziecko z mężatką i walka o prawa rodzicielskie

Przez kilka lat miałem romans z mężatką. Miesiąc temu urodziło nam się dziecko – córeczka. Z testów DNA wynika, że to ja jestem ojcem. Matka dziecka postanowiła, że zostanie z mężem, który twierdzi, że chce być tatą dla mojej córki. Czy sąd może pozbawić mnie władzy rodzicielskiej? Co mam

 

Dziecko jako owoc zdrady męża z zamężną kobietą – domniemanie ojcostwa

Kilka miesięcy temu mój mąż przyznał się do zdrady. Okazało się, że jego kochanka jest w ciąży. Od kilku lat była mężatką, miała już jedno dziecko z tego małżeństwa. Przez całą ciążę twierdziła, że mój mąż jest ojcem dziecka, ale nigdy nie pozwoliła mu porozmawiać z ginekologiem. Mąż chce ratować na

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »