Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabrane prawo jazdy – możliwy szybszy zwrot?

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 16.03.2009

Zabrano mi prawo jazdy na 2 lata za jazdę pod wpływem alkoholu. Czy istnieje możliwość skrócenia kary i jak to zrobić? Obecnie mija 11 miesiąc kary.  

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z Pana informacji wynika, że wyrok, którym orzeczono względem Pana zakaz prowadzenia pojazdów, jest już prawomocny i nie podlega zaskarżeniu. W związku z powyższym uprzejmie informuję, co następuje.

 

Środkami karnymi zgodnie z obowiązującym Kodeksem karnym są:

 

1. pozbawienie praw publicznych,

2. zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej,

2a. zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi,

2b. obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu,

3. zakaz prowadzenia pojazdów,

4. przepadek,

5. obowiązek naprawienia szkody,

6. nawiązka,

7. świadczenie pieniężne,

8. podanie wyroku do publicznej wiadomości.

 

Kodeks karny zna instytucję uznania za wykonane środków karnych wymienionych powyżej w pkt 1–3, a więc również instytucję uznania za wykonane środka prawnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

 

Zgodnie z art. 84 ust. 1 Kodeksu karnego sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w pkt 1–3 (w Pana przypadku – po upływie roku), uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Celem rozważenia przez sąd opisanych tu okoliczności konieczne jest przedłożenie przez skazanego odpowiedniego i uzasadnionego wniosku (opłata sądowa wynosi 45 zł).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niestety – zgodnie z jednoznacznym brzmieniem przepisu art. 84 ust. 2 Kodeksu karnego – nie stosuje się przytoczonego wyżej przepisu art. 84 ust. 1 Kodeksu karnego (a zatem nie ma możliwości uznania środka karnego za wykonany), jeżeli środki karne wymienione w art. pkt 2–3 (a więc również zakaz prowadzenia pojazdów) orzeczono na podstawie art. 41 § 1a, art. 41a § 3 albo art. 42 § 2 lub 3 Kodeksu karnego.

 

Dla Pana najistotniejsze znaczenie ma tu przepis art. 42 § 2 Kodeksu karnego, który dotyczy zakazu prowadzenia pojazdu orzeczonego wobec sprawcy (uczestnika ruchu), jeżeli ten w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

 

Nie znam wszystkich okoliczności sprawy, ale wedle mojej oceny to wyłączenie możliwości uznania za wykonany środka prawnego orzeczonego znajduje niestety zastosowanie w Pana sprawie. Tym samym środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów musi zostać wykonany w całości.

 

Oczywiście jeżeli nie zgadza się Pan z tą oceną lub wedle Pana oceny okoliczności skazania nie uzasadniają odmowy zastosowania art. 84 Kodeksu karnego albo, wreszcie, liczy Pan na korzystną dla siebie ocenę sprawy przez sąd – to można przygotować wniosek o uznanie środka karnego za wykonany celem jego rozważenia przez sąd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawo jazdy zabrane po raz drugi

Zabrano mi prawo jazdy po raz drugi. Za pierwszym razem miałem około promila – karą był zakaz prowadzenia pojazdów na 1 rok i 100 godzin prac społecznych. Teraz złapano mnie po raz drugi – miałem 1,5 promila. Co mi teraz grozi? Co można zrobić, żeby złagodzić karę?

Nagrywanie żony bez jej zgody

Czy karalne jest filmowanie z ukrycia żony podczas spania albo podczas kąpieli. Czyli w sytuacjach, gdy jest skąpo ubrana lub naga? Ona o tym nie wie, więc chodzi o nagrywanie bez jej zgody.

Kto ponosi winę za wypadek drogowy z udziałem rowerzysty?

Kto ponosi winę za opisany niżej wypadek drogowy z udziałem rowerzysty? Otóż jako druga w kolejce stałam autem na czerwonym świetle, po zapaleniu się zielonego światła włączyłam kierunkowskaz do skrętu w prawo i ruszyłam. W lusterkach nie widziałam żadnego rowerzysty. Po dojechaniu do skrzyżowania zaczęłam wykonywać manewr skrętu i już po jego wykonaniu – z dużą prędkością uderzył w moje przednie koło rowerzysta, który wyskoczył z chodnika. Upadł, zawiozłam go na pogotowie i tam udzielono mu pomocy. W wyniku zderzenia z moim wozem ma pękniętą kość przedramienia. Nie spisaliśmy żadnego oświadczenia o winie i nie było policji. Po kilku dniach ten człowiek przyszedł do mnie i żąda nr polisy OC auta, a ode mnie oświadczenia o winie. On twierdzi, że jechał prosto i miał zielone światło, tak jak ja, i powinnam przy skręcie go przepuścić. Nie dałam mu nic i poszedł na policję. Kto ponosi winę? Jak rozmawiać z policją? Mam 3 świadków – trzy moje koleżanki jechały ze mną i potwierdzą, że kiedy stałyśmy na światłach i gdy ruszałam, to rowerzysty w lusterku nie było. Dopiero potem z rozpędem wyskoczył z chodnika po wykonaniu manewru skrętu.

Poświadczenie nieprawdy we wniosku o kredyt

Pomagałam w prowadzeniu sklepu spożywczego mojej teściowej, jednak nie byłam w nim zatrudniona. Zajmowałam się między innymi dostawami towarów, urlopami pracowników itp. W 2010 r. zatrudniliśmy do pracy znajomą na 1/2 etatu. Miała ona problemy finansowe i prosiła o wypisanie druku na pożyczkę. Wpisałyśmy w nim, że pracuje u nas kilka miesięcy dłużej i ja jej to podpisałam za teściową. Zrobiłam tak dwa razy, bo drugi wniosek podpisałam jej 3 miesiące później. Znajoma nie spłaca tych pożyczek i ma komornika. Co grozi mi za to przestępstwo?

Kara za kradzież kosmetyków

Jestem osobą pełnoletnią i wczoraj zostałam przyłapana na kradzieży kosmetyków na kwotę 10 zł. Wezwano policję ,która dokonała przeszukania, i znaleziono u mnie inne kosmetyki z innego sklepu za kwotę 12 zł. Zostałam zabrana na policję, do czynów kradzieży przyznałam się, spisano protokół na policji i powiedziano mi, że kierują sprawę do sądu. Jaka kara może mnie czekać w sądzie, jaki wyrok i czy będzie gdzieś to odnotowane, np. w rejestrze ukaranych? Czy mogę jeszcze prosić policję o wystawienie mandatów za te wykroczenia, bez kierowania sprawy do sądu?

Kara za zaśmiecanie

Czy jest prawo, które chroni nas przed zaśmiecaniem. Konkretnie chodzi mi o nagminne zaśmiecanie klatek schodowych, wind w blokach, pozostawianie gruzu w śmietniku? Czy są za to jakieś kary?

Badania lekarskie kierowców

Rok temu odebrano mi prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Dostałem wezwanie na badania lekarskie kierowców, a także psychologiczne. Nie stawiłem się na nie, mimo że wezwania dostałem kilka miesięcy temu (i wiem, że miałem 30 dni na to). Nie rozumiem, po co tak szybko, skoro o zwrot dokumentu mogę starać się za dwa lata. Czy i kiedy muszę zrobić te badania? Czego mogę się na nich spodziewać? Skierowania w załączniku.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »