.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie kredytu – jak je odzyskać przez firmę finansującą?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 09.12.2011

Ponad rok temu starałem się o kredyt za pośrednictwem firmy finansującej. Wpłaciłem wówczas 1000 zł prowizji za załatwienie formalności i 1500 zł w formie zabezpieczenia dla banku. Nie przyznano mi kredytu ze względu na brak zabezpieczenia. Zdaniem banku jednak kredyt otrzymałem, natomiast kwestia zabezpieczenia jest moim problemem. Zdaniem instytucji finansowej bank może mi zwrócić tę kaucję (wtedy ją otrzymam). Czy to wszystko jest zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obawiam się, że przed podpisaniem umów nie zapoznał się Pan dokładnie z ich warunkami. Instytucje finansowe pośredniczące w uzyskaniu kredytu stosują umowę, w której za przyznanie kredytu uznaje się decyzję banku o zakwalifikowaniu wniosku tejże instytucji do udzielenia jej klientowi kredytu. Wówczas na warunkach umownych pośrednik uważa, że kredyt jemu klientowi został przyznany, jeżeli klient spełni oczekiwania banku. W takim przypadku dochodzi do przyznania kredytu i niemożności spełnienia przez Pana jako klienta warunków banku. Powoduje to sytuację, gdy zgodnie z zawartą umową instytucja finansowa wykonała Pańskie zlecenie, natomiast nie otrzymał Pan kredytu z przyczyn leżących niejako po Pańskiej stronie. W bliźniaczo podobnej sprawie sąd cywilny przy dochodzeniu zwrotu pobranej kaucji jako bezpodstawnego wzbogacenia oddalił powództwo, stwierdzając, że kaucja została zatrzymana zgodnie z umową. Klient zgłosił tez sprawę do Prezesa UOKiK, ale dotychczas (minął ponad rok) nie doczekał się odpowiedzi.

 

Istotnym punktem byłoby przeanalizowanie wniosku kredytowego, w którem przedstawia Pan swoje możliwości kredytowe, w tym co do zabezpieczenia kredytu. Jeżeli z tego wniosku wynikałoby, że absolutnie nie ma Pan zdolności kredytowej, a bank poznałby Panu kredyt, oraz że nie wskazał Pan żadnych zabezpieczeń, a bank ich żąda warunkowo – to oznaczałoby brak należytej staranności przy wykonaniu zlecenia po stronie instytucji finansowej poszukującej kredytu i z tego tytułu należałoby dochodzić roszczeń od instytucji finansującej, nie od banku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »