.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zabezpieczenie żony przed zachowkiem dla dziecka

Autor: Aleksandra Jocz • Opublikowane: 19.04.2021 • Zaktualizowane: 19.04.2021

Kilka lat temu rozstałem się z partnerką, z którą mam syna. Od ponad roku jestem związany z inną kobietą i prawdopodobnie za rok się pobierzemy. Wcześniej jednak zamierzamy wspólnie kupić dom i w związku z tą inwestycja, chciałbym wiedzieć, jak mogę zabezpieczyć przyszłą żonę na wypadek mojej śmierci przed roszczeniem o zachowek ze strony mojego syna.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie żony przed zachowkiem dla dziecka

Co prawda, istnieje kilka sposobów umożliwiających „zablokowanie” roszczenia o zachowek ze strony osób (tu Pańskiego syna), które dziedziczyłyby z ustawy, gdyby spadkodawca (czyli Pan) nie ustanowił testamentu, jednakże każde z tych rozwiązań niesie za sobą pewne wymagania lub ograniczenia. Należą do nich: wydziedziczenie, umowa dożywocia i zrzeczenie się dziedziczenia. Omówię je teraz po kolei.

 

Wydziedziczenie w testamencie

W pierwszej kolejności można w testamencie wydziedziczyć osobę, co do której nie chcemy, aby przysługiwał jej zachowek. Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego (K.c.):

 

„Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.”

 

Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu, a sam spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył.

 

A zatem, aby możliwe było wydziedziczenie, taka osoba musi wypełnić pewne określone i bardzo negatywne warunki. Spadkodawca nie może bez powodu wydziedziczyć osoby będącej w kręgu jego spadkobierców.

 

Umowa dożywocia

Kolejnym sposobem jest zawarcie umowy dożywocia z obecną partnerką już po zakupie domu. Umowa dożywocia to umowa, zgodnie z którą właściciel nieruchomości przenosi jej własność na rzecz drugiej osoby, ale nie za darmo, a w zamian za zobowiązanie do sprawowania nad nim dożywotniej opieki. Umowa ta prowadzi do przeniesienia na daną osobę (tu na Pana obecną partnerkę) własności nieruchomości i przez to do wyłączenia tej nieruchomości z majątku spadkowego, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości zachowku.

 

Trzeba zdawać sobie sprawę, że minusem tego rozwiązania jest to, że jedyną właścicielką nieruchomości zostanie wówczas Pana partnerka. Ponadto sposób ten spowoduje jedynie, że Pana majątek spadkowy zostanie pomniejszony o tę nieruchomość. Syn nadal będzie miał roszczenie o zachowek, tyle że od reszty Pańskiego majątku.

 

Zrzeczenie się dziedziczenia

Spadkodawca może też zawrzeć z przyszłym spadkobiercą umowę o zrzeczenie się dziedziczenia – taka umowa spowoduje, że utraci on również uprawnienia do żądania zachowku. Trudno jednak przewidywać chęć wyrażenia zgody na takie rozwiązanie, a poza tym domyślam się, że syn jest niepełnoletni, co będzie stanowiło koleją przeszkodę.

 

Biorąc pod uwagę Pańską sytuację, muszę stwierdzić, że z omówionych rozwiązań w zasadzie powinien Pan brać pod uwagę dwa pierwsze. Niestety żadne z nich nie jest idealne: aby zastosować wydziedziczenie, syn musiałby swoim nagannym zachowaniem dać Panu ku temu podstawy, natomiast w przypadku umowy dożywocia utraci Pan prawo własności nieruchomości (i gdyby się Pan rozstał z partnerką, niestety nie będzie Pan mógł żądać spłaty).

 

Roszczenie o zachowek się przedawnia

Oczywiście istnieją jeszcze inne możliwości, na przykład istnieje szansa, że po Pana śmierci syn nie upomni się o zachowek i roszczenie to ulegnie przedawnieniu (5 lat). Niestety jednak trzeba by wówczas zdać się na los i liczyć, że syn nie wystąpi z roszczeniem o zachowek – nie da się jednak samemu podjąć czynności, aby mieć pewność co do takiego rozwiązania. Można też żądać uznania spadkobiercy za niegodnego, ale tylko wówczas, gdy ten bardzo negatywnie zachowywał się względem spadkodawcy (np. popełnił ciężkie przestępstwo na jego szkodę), ponadto to sąd decyzje, czy dana osoba jest niegodna dziedziczenia (i w konsekwencji traci prawo do zachowku).

 

Polskie prawo jest tak skonstruowane, aby zabezpieczyć interesy wszystkich spadkobierców ustawowych. Niestety nie łatwo jest obejść przepisy o zachowku – został on ustanowiony właśnie po to, aby zabezpieczyć interesy członków najbliższej rodziny, gdy nie zostaną powołani do spadku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl