Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie żony i dzieci przed długami męża

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.12.2019

Jestem mężem i ojcem dwójki dzieci. Niestety jestem też hazardzistą i zaciągnąłem kilka kredytów bez wiedzy małżonki. Obecnie jestem na etapie tracenie płynności finansowej. Kredyty, które mamy, to z żoną hipoteczny na mieszkanie, w którym mieszkamy, oraz kredyt konsolidacyjny. Oprócz tego posiadam jeszcze 5 innych kredytów gotówkowych w banku i 6 chwilówek, przez które czeka mnie komornik. W jaki sposób mogę zabezpieczyć żonę i dzieci przed moimi długami? Słyszałem o takich propozycjach jak: rozdzielność majątkowa (ale czy jest taka szansa przy wspólnym kredycie hipotecznym), sądowe zarządzenie alimentów na żonę i dzieci, w ostateczności rozwód. Proszę o informacje jak zabezpieczyć żonę i dzieci przed moimi długami.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie żony i dzieci przed długami męża

Fot. Fotolia

Żonę zabezpieczyć Pan może, ale pozostaje jeszcze majątek w postaci mieszkania. Bo siebie przed spłatą uchronić trudniej.

Egzekucja komornicza ze wspólnego majątku małżonków

Należy zacząć od tego, że kwestia odpowiedzialności majątkowej małżonków z majątku wspólnego uregulowana jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 41 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Z tego przepisu wynika zasada, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą swojego małżonka.

 

Aby wszczęcie egzekucji z majątku wspólnego było możliwe, wierzyciel musi uzyskać dla wyroku wydanemu przeciwko dłużnikowi klauzulę wykonalności przeciwko jego małżonkowi. W celu uzyskania klauzuli wierzyciel musi wykazać przed sądem (który nadaje klauzulę wykonalności), że dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą swojego małżonka. Mówi o tym art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. Jak widać, cytowany przepis potwierdza zasadę wyrażoną we wspomnianym wcześniej art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Jak przewiduje cytowany art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wykazać zgodę małżonka dłużnika za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego (zob. art. 244 i 245 Kodeksu postępowania cywilnego). Takim dokumentem będzie najczęściej umowa zawarta pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na której podpisał się również małżonek dłużnika, potwierdzając tym samym swoją zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Należy więc pamiętać, że w każdym przypadku, gdy zawiera się dowolną umowę majątkową (np. sprzedaży, pożyczki itp.) z osobą pozostającą w związku małżeńskim, wskazane jest, aby na umowie małżonek złożył oświadczenie, że wyraża zgodę na zawarcie takiej umowy.

 

Jak Pan opisał – żona nie wyrażała zgody na zaciągnięcie pożyczek. Więc nie ma mowy, aby jakakolwiek wierzytelność była egzekwowana z jej majątku ani a Państwa majątku wspólnego.

 

Jeśli dokonacie zniesienia ustroju wspólności ustawowej – rozdzielność majątkowa, udział w nieruchomości – lokalu stanie się Pana majątkiem odrębnym – a komornik będzie mógł prowadzić z niego egzekucję, więc rozdzielność nic Panu nie da. Póki jej nie ma, chroni to choć Państwa majątek w postaci mieszkania.

Egzekucja dotyczy jednego małżonka

Wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym wydanym tylko na jednego z małżonków i nie ma podstaw do wystąpienia o nadanie klauzuli wykonalności na drugiego małżonka, w przypadku bezskuteczności egzekucji w stosunku do dłużnika, będzie uprawniony na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do wniesienia powództwa o sądowe zniesienie ustroju wspólności ustawowej małżeńskiej i ustanowienie rozdzielności majątkowej w stosunku do konkretnego składnika majątku, z którego będzie mógł się zaspokoi.

Sposoby zabezpieczenia finansowego rodziny

Najlepiej byłoby przepisać mieszkanie na małżonkę lub na dzieci – ale jeśli jest obciążone hipoteką, to potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego, aby dzieci mogły stać się właścicielem obciążonego mieszkania.

 

Ustalenie sądowe alimentów na rzecz dzieci pozwoli Panu na egzekucję z wynagrodzenia w pierwszej kolejności na alimenty. To zostanie przekazane żonie, z czego będzie mogła regulować zobowiązania kredytowe, utrzymywać dom i dzieci, Pan dostanie ponadto kwotę wolną od zajęcia z wynagrodzenia.

 

To wyjście pozwoli na zachowanie możliwie największej kwoty Pana dochodów. Oczywiście proszę zrezygnować ze wspólnego konta bankowego – niech każdy ma swoje albo lepiej aby Pan go nie miał, a wynagrodzenie w pracy odbierał w gotówce.

 

Proszę pomyśleć, w jaki sposób mógłby Pan wyzbyć się udziałów w nieruchomości, aby pozostał Państwu majątek w postaci domu – zniesienie wspólności i podział majątku i przepisanie na żonę jest wyjściem.

 

Zawsze pozostaje kwestia skargi pauliańskiej – jeśli wierzyciele uznają, że zrobiliście ten myk, aby uniemożliwić egzekucję, ale tym bym się teraz najmniej przejmowała. 100% skutecznego sposobu nie ma, ale trzeba zrobić możliwie najwięcej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus cztery =

»Podobne materiały

Jakie przedmioty majątkowe wchodzą do majątku wspólnego małżonków, a jakie do majątków osobistych?

Ojciec darował mi działkę. Na tej nieruchomości wybudowałem dom – już niedługo będzie można się wprowadzić. Obecnie planuję ślub. Chciałbym zabezpieczyć moją nieruchomość, abym nie musiał się nią dzielić w razie rozwodu. Jak to zrobić? Czy będzie potrzebna intercyza? Jakie przedmioty mają

 

Możliwość usunięcia byłego męża ze wspólnej nieruchomości

Pomiędzy mną a byłym mężem trwa już dwa lata sprawa o podział majątku, czyli mieszkania, na którego zakup środki podarowali nam moi rodzice. Były mąż niszczy nieruchomość, nie płaci za media. Znęca się psychicznie i fizycznie nad naszymi dziećmi. Co mogę zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »