Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie żony i dzieci przed długami męża

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.12.2019

Jestem mężem i ojcem dwójki dzieci. Niestety jestem też hazardzistą i zaciągnąłem kilka kredytów bez wiedzy małżonki. Obecnie jestem na etapie tracenie płynności finansowej. Kredyty, które mamy, to z żoną hipoteczny na mieszkanie, w którym mieszkamy, oraz kredyt konsolidacyjny. Oprócz tego posiadam jeszcze 5 innych kredytów gotówkowych w banku i 6 chwilówek, przez które czeka mnie komornik. W jaki sposób mogę zabezpieczyć żonę i dzieci przed moimi długami? Słyszałem o takich propozycjach jak: rozdzielność majątkowa (ale czy jest taka szansa przy wspólnym kredycie hipotecznym), sądowe zarządzenie alimentów na żonę i dzieci, w ostateczności rozwód. Proszę o informacje jak zabezpieczyć żonę i dzieci przed moimi długami.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie żony i dzieci przed długami męża

Fot. Fotolia

Żonę zabezpieczyć Pan może, ale pozostaje jeszcze majątek w postaci mieszkania. Bo siebie przed spłatą uchronić trudniej.

Egzekucja komornicza ze wspólnego majątku małżonków

Należy zacząć od tego, że kwestia odpowiedzialności majątkowej małżonków z majątku wspólnego uregulowana jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 41 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Z tego przepisu wynika zasada, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą swojego małżonka.

 

Aby wszczęcie egzekucji z majątku wspólnego było możliwe, wierzyciel musi uzyskać dla wyroku wydanemu przeciwko dłużnikowi klauzulę wykonalności przeciwko jego małżonkowi. W celu uzyskania klauzuli wierzyciel musi wykazać przed sądem (który nadaje klauzulę wykonalności), że dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą swojego małżonka. Mówi o tym art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. Jak widać, cytowany przepis potwierdza zasadę wyrażoną we wspomnianym wcześniej art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Jak przewiduje cytowany art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wykazać zgodę małżonka dłużnika za pomocą dokumentu urzędowego lub prywatnego (zob. art. 244 i 245 Kodeksu postępowania cywilnego). Takim dokumentem będzie najczęściej umowa zawarta pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, na której podpisał się również małżonek dłużnika, potwierdzając tym samym swoją zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Należy więc pamiętać, że w każdym przypadku, gdy zawiera się dowolną umowę majątkową (np. sprzedaży, pożyczki itp.) z osobą pozostającą w związku małżeńskim, wskazane jest, aby na umowie małżonek złożył oświadczenie, że wyraża zgodę na zawarcie takiej umowy.

 

Jak Pan opisał – żona nie wyrażała zgody na zaciągnięcie pożyczek. Więc nie ma mowy, aby jakakolwiek wierzytelność była egzekwowana z jej majątku ani a Państwa majątku wspólnego.

 

Jeśli dokonacie zniesienia ustroju wspólności ustawowej – rozdzielność majątkowa, udział w nieruchomości – lokalu stanie się Pana majątkiem odrębnym – a komornik będzie mógł prowadzić z niego egzekucję, więc rozdzielność nic Panu nie da. Póki jej nie ma, chroni to choć Państwa majątek w postaci mieszkania.

Egzekucja dotyczy jednego małżonka

Wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym wydanym tylko na jednego z małżonków i nie ma podstaw do wystąpienia o nadanie klauzuli wykonalności na drugiego małżonka, w przypadku bezskuteczności egzekucji w stosunku do dłużnika, będzie uprawniony na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do wniesienia powództwa o sądowe zniesienie ustroju wspólności ustawowej małżeńskiej i ustanowienie rozdzielności majątkowej w stosunku do konkretnego składnika majątku, z którego będzie mógł się zaspokoi.

Sposoby zabezpieczenia finansowego rodziny

Najlepiej byłoby przepisać mieszkanie na małżonkę lub na dzieci – ale jeśli jest obciążone hipoteką, to potrzebna będzie zgoda sądu rodzinnego, aby dzieci mogły stać się właścicielem obciążonego mieszkania.

 

Ustalenie sądowe alimentów na rzecz dzieci pozwoli Panu na egzekucję z wynagrodzenia w pierwszej kolejności na alimenty. To zostanie przekazane żonie, z czego będzie mogła regulować zobowiązania kredytowe, utrzymywać dom i dzieci, Pan dostanie ponadto kwotę wolną od zajęcia z wynagrodzenia.

 

To wyjście pozwoli na zachowanie możliwie największej kwoty Pana dochodów. Oczywiście proszę zrezygnować ze wspólnego konta bankowego – niech każdy ma swoje albo lepiej aby Pan go nie miał, a wynagrodzenie w pracy odbierał w gotówce.

 

Proszę pomyśleć, w jaki sposób mógłby Pan wyzbyć się udziałów w nieruchomości, aby pozostał Państwu majątek w postaci domu – zniesienie wspólności i podział majątku i przepisanie na żonę jest wyjściem.

 

Zawsze pozostaje kwestia skargi pauliańskiej – jeśli wierzyciele uznają, że zrobiliście ten myk, aby uniemożliwić egzekucję, ale tym bym się teraz najmniej przejmowała. 100% skutecznego sposobu nie ma, ale trzeba zrobić możliwie najwięcej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - trzy =

»Podobne materiały

Przedmioty majątkowe

Ojciec darował mi działkę. Na tej nieruchomości wybudowałem dom – już niedługo będzie można się wprowadzić. Obecnie planuję ślub. Chciałbym zabezpieczyć moją nieruchomość, abym nie musiał się nią dzielić w razie rozwodu. Jak to zrobić? Czy będzie potrzebna intercyza? Jakie przedmioty mają

 

Zbycie domu stojącego na działce zakupionej przed ślubem – podział majątku po rozwodzie

Od kilku lat mieszkam za granicą. Od kilkunastu lat jestem mężatką, dwa lata przed ślubem zakupiłam działkę budowlaną za środki własne. Podczas trwania małżeństwa wybudowałam na tej działce dom. Obecnie jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu. Mąż tam często pomieszkuje na mój koszt, czego nie chcę dłuże

 

Możliwość usunięcia byłego męża ze wspólnej nieruchomości

Pomiędzy mną a byłym mężem trwa już dwa lata sprawa o podział majątku, czyli mieszkania, na którego zakup środki podarowali nam moi rodzice. Były mąż niszczy nieruchomość, nie płaci za media. Znęca się psychicznie i fizycznie nad naszymi dziećmi. Co mogę zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »