Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie wkładu na budowę wspólnego domu

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 04.08.2019

Mąż otrzymał darowiznę w trakcie trwania małżeństwa od rodziców w postaci działki budowlanej. W akcie notarialnym jest tylko on wyszczególniony. Na tej działce budujemy wspólnie dom ze środków własnych. Posiadam znaczne oszczędności i robię na męża przelewy z adnotacją „budowa domu”. Rachunków, faktur nie posiadam. Chciałabym być właścicielem na równi z mężem. Co mam zrobić? Czy np. przy rozwodzie mąż będzie miał obowiązek mnie spłacić? Czy ja powinnam mieć jakieś faktury na siebie? Czy wystarcza potwierdzenia przelewów? Jak mam zabezpieczyć swój wkład w naszą budowę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zabezpieczenie wkładu na budowę wspólnego domu

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art. 31. [Wspólność ustawowa; majątek wspólny]

§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.

 

Do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte zarówno przez oboje małżonków, jak i przez jedno z nich. Dla przynależności przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego zatem nie ma znaczenia, czy stroną czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie przedmiotu majątkowego, są oboje małżonkowie, czy jedno z nich.

 

Zasadą jest, że do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Wyjątkiem są dochody z majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 2 pkt 2), a także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego każdego z małżonków, gdy przepis szczególny tak stanowi (art. 33 pkt 10).

 

Nieruchomość stanowi własność męża. Zgodnie z podstawową zasadą prawa cywilnego własność rozciąga się na nieruchomość i wszystko co jest trwale z nią związane. Stąd też dom stanowić będzie wyłączną własność męża.

 

W razie podziału majątku ma Pani prawo dochodzić zwrotu nakładów. Dotyczy to zarówno nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty męża, jak też nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Wszelkie prace remontowe związane z budową czy modernizacją domu stanowić będą nakład w zależności od źródła finansowania: z majątku osobistego lub majątku wspólnego. Oczywiście nakłady będzie Pani musiała udowodnić. Same faktury mogą być niewystarczające. Konieczne jest więc wykazanie, iż posiadała Pani środki (majątek osobisty), i fakt finansowania z tego źródła. Dowodami mogą być wyciągi bankowe, potwierdzenia przelewów, zeznania świadków, ale oczywiście i faktury. Jeżeli chodzi o nakłady z majątku wspólnego (tj. z wynagrodzeń za pracę, umów cywilnoprawnych), to wówczas mąż będzie musiał wykazać (w razie zaprzeczenia), iż pochodzą one z innych źródeł.

 

Oczywiście rozwiązaniem najkorzystniejszym jest rozszerzenie wspólności ustawowej o tę właśnie nieruchomość.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus pięć =

»Podobne materiały

Czy mieszkania nabyte przez męża ze swoich środków wchodzą w skład majątku wspólnego?

Jesteśmy od 25 lat małżeństwem. Za moją zgodą mąż złożył pozew o rozwód. Zamierzamy (jeszcze przed zakończeniem sprawy rozwodowej) wnieść o rozłączność majątkową i podział majątku wspólnego. Jesteśmy oboje właścicielami zajmowanego przez nas (wraz z córką) mieszkania własnościowego spółdzielczego or

Rozdzielność majątkowa a zakup samochodu przez jednego z małżonków

Mąż wyprowadził się z naszego domu pod koniec zeszłego roku. Mniej więcej w tym czasie kupiłam samochód (z własnych środków), ale ze względu na zniżki to mąż stał się właścicielem auta. Teraz domaga się zwrotu pojazdu, grozi mi najściem z policją, żąda pieniędzy. Mamy ustanowioną rozdzielność majątk

Wycena majątku

Jesteśmy po rozwodzie bez orzekania winy. Mieszkaliśmy w domu należącym tylko do mnie, obok był budynek firmowy (darowizna przed ślubem). Przed rozwodem dokonywałem w obu posesjach remontów, praktycznie wszystko robiłem sam (mam na to dowody). Sąd przy wycenie majątku i poczynionych nakładów wycenił
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »