Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie nieruchomości na wypadek śmierci dla partnerki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.11.2018

Jestem kawalerem, mam 4 rodzeństwa. Zamierzam zakupić działkę budowlaną i wybudować tam dom, w którym w przyszłości zamierzam zamieszkać z moją partnerką, z którą nie jesteśmy związani żadnym formalnym związkiem. Czy istnieje jakaś prawna możliwość „notarialnego zabezpieczenia”, aby na wypadek mojej śmierci to moja partnerka, a nie moja rodzina odziedziczyła ten dom i działkę? Czy trzeba to już uczynić na etapie zakupu działki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zabezpieczenie nieruchomości na wypadek śmierci dla partnerki

Oczywiście prawo przewiduje możliwość dowolnej dyspozycji swoim majątkiem, poprzez testament. Może Pan zadysponować majątkiem i powołać po swojej śmierci do spadku każdego według swojego uznania. Przed budową, po budowie – w dowolnym momencie.

 

Testament może Pan sporządzić sam własnoręcznie albo zrobić to u notariusza. Testament własnoręczny to najprostsza forma testamentu. Wymagania ustawowe ograniczone są do: własnoręcznego spisania treści testamentu, podpisania sporządzonego pisma i opatrzenia go datą. Brak daty może w pewnych sytuacjach pozostawać bez wpływu na ważność dokonanych rozrządzeń (art. 949 § 2). Kodeks cywilny nie określa wymagań formalnych, jakim ma odpowiadać testament notarialny. Stwierdza jedynie lakonicznie, że testament może zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.

 

Forma testamentu notarialnego daje spadkodawcy większy stopień bezpieczeństwa, wyrażającego się w zgodności treści testamentu z Pana rzeczywistą wolą. Udział notariusza chroni ponadto przed sporządzeniem testamentu w sposób sprzeczny z ustawą, a także przed nieprecyzyjnym sformułowaniem ostatniej woli.

 

Może Pan w każdej chwili zmienić swoją wolę.

 

Według art. 943 Kodeksu cywilnego spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Wynika to z zasady swobody testowania. Spadkodawca bowiem może sporządzić testament, może zaniechać dokonania takiej czynności, może również dokonane już rozrządzenie testamentowe uchylić lub zmienić w całości bądź w części.

 

Odwołanie testamentu może nastąpić w sposób wyraźny lub dorozumiany. Z punktu widzenia praktyki notarialnej znaczenie ma pierwszy sposób odwołania testamentu. Wyraźne odwołanie testamentu następuje wówczas, gdy w nowym testamencie zawarte jest oświadczenie, że spadkodawca odwołuje poprzedni (lub poprzednie) testament.

 

Zawsze przy sporządzaniu testamentu pada pytanie o zachowek dla osób, które spadku zostaną pozbawione przez powołanie do całego spadku innej osoby.

 

Zgodnie z art. 991 § 1 zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Instytucją prawa cywilnego pozwalającą spadkodawcy na pozbawienie prawa do zachowku osób do zachowku uprawnionych z mocy ustawy wymienionych w powyższym artykule jest wydziedziczenie (art. 1008). Wydziedziczenie pozbawia nie tylko prawa do zachowku, pozbawia również powołania do spadku, a ściślej rzecz ujmując, pozbawia zdolności do dziedziczenia po określonym spadkodawcy. W drodze wydziedziczenia spadkodawca skutecznie obala ustawowy tytuł powołania do dziedziczenia. Wydziedziczony zostaje potraktowany tak samo jak osoba, która nie dożyła chwili otwarcia spadku.

 

Rodzeństwo jednak nie jest w kręgu osób uprawnionych do zachowku. Jeśli nie ma Pan rodziców ani dzieci, nikt nie będzie wysuwał roszczeń o zachowek w stosunku do Pana partnerki po Pana śmierci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + VIII =

»Podobne materiały

Dziedziczenie akcji a podwójne opodatkowanie

W 2005 r. odziedziczyłam akcje PKO BP po swoim mężu. Przy wycenie wartości akcji, niezbędnej do obliczenia wysokości podatku z tytułu dziedziczenia, urząd skarbowy stanął na stanowisku, że liczy się nie wartość nominalna, ale giełdowa z dnia wejścia w ich posiadanie (na giełdzie były w obrocie

Ustalenie spadkobierców w sprawie spadkowej

Staram się o odzyskanie nieruchomości po pradziadku. Muszę więc podać dane wszystkich spadkobierców, ale nie do końca są mi znane (dotyczy to trzech osób). Nie wiem, czy te osoby żyją i ewentualnie gdzie mieszkają. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

W polskim sądzie będzie przeprowadzane postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po moim wujku, który przed śmiercią mieszkał w Kanadzie. Spadkobiercą jest mój kuzyn (syn wuja) – mieszka on w Kanadzie i nie może wziąć udziału w postępowaniu spadkowym. Kuzyn jest osobą starszą – ma 70&nb
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »