.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie niepełnosprawnego dziecka w konkubinacie na wypadek śmierci rodzica

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 08.12.2021 • Zaktualizowane: 08.12.2021

Pytanie dotyczy sytuacji niepełnosprawnego, nieletniego dziecka, którego rodzice żyją w związku nieformalnym (konkubinat). To ich jedyne dziecko. Kto będzie dziedziczył w przypadku śmierci matki, jeśli nie będzie testamentu? Jeśli w polisach ubezpieczeniowych uposażonym w razie śmierci matki jest dziecko (100%), czy ojciec ma prawo do otrzymania i dysponowania wypłatą z ubezpieczenia w imieniu dziecka, jeśli jest niepełnoletnie? I analogicznie: gdy w testamencie po matce wpisane jest tylko dziecko, czy ojciec ma prawo do dysponowania spadkiem w imieniu niepełnoletniego dziecka? Ojciec ma pełnię władzy rodzicielskiej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie niepełnosprawnego dziecka w konkubinacie na wypadek śmierci rodzica

Dziedziczenie – dziecko z nieformalnego związku

Zgodnie z art. 931 i następne Kodeksu cywilnego (K.c.) – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeśli zatem nie ma męża, to dziedziczy wszystko dziecko. Tylko gdyby dziecko nie dożyło otwarcia spadku, dziedziczą rodzice zmarłego, zgodnie z art. 932 K.c., a gdyby i oni lub jedno z nich nie dożyło tej chwili – to rodzeństwo zmarłego. Jeśli dziecko dożyje chwili śmierci matki, to ono wszystko dziedziczy z mocy ustawy.

 

Jeśli dziecko nieletnie dojdzie do dziedziczenia, to oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w jego imieniu będzie musiał złożyć rodzic żyjący. Aby to zrobić, musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, a na to wszystko ma 6 miesięcy od chwili śmierci matki dziecka. Jeśli nie zrobi nic, dziecko z mocy ustawy przyjmie spadek, ale z dobrodziejstwem inwentarza, czyli za długi po zmarłej będzie odpowiadać tylko do wartości aktywów, jakie otrzymało w spadku. Jeśli długów nie będzie w spadku, to odziedziczy tylko aktywa.

 

Nieletnie dziecko a dysponowanie pieniędzmi z polisy ubezpieczeniowej po śmierci rodzica

Jeśli uposażonym w 100% z polisy jest dziecko, a w chwili śmierci matki będzie ono nieletnie, to wówczas pieniądze z polisy będzie mógł otrzymać tylko opiekun prawny dziecka, czyli drugi rodzin z władzą rodzicielską (ojciec w tym przypadku). Decyzję o przyznaniu odszkodowania przyznaje wtedy sąd. Przedstawiciel ustawowy (ojciec) nie może dowolnie rozporządzać pieniędzmi, bowiem na wydanie każdej kwoty musi zyskać uprzednią zgodę kuratora, którego wyznaczy sąd, uzasadniając wcześniej każdy wydatek. Sąd spadku nakaże prawdopodobnie przekazanie pieniędzy na konto w banku, na założoną dla dziecka w tym celu lokatę terminową, z terminem do dnia pełnoletności dziecka. Ojciec będzie miał prawo pobierać z tej lokaty środki na jego wychowanie do ściśle określonej wysokości miesięcznej oraz zostanie obowiązany składać sądowi rodzinnemu sprawozdanie ze sposobu wydatkowania tych kwot, a resztę konsultować z kuratorem.

 

Wypłata środków z polisy uposażonemu dopiero po osiągnięciu pełnoletniości

Jest to więc trudna i czasochłonna procedura. Wskazuję jednak, że są zakłady ubezpieczeń, które już bezpośrednio we wniosku o ubezpieczenie mają możliwą opcję wypłaty świadczenia uposażonemu dopiero w momencie osiągnięcia przez niego pełnoletniości, a to duży plus, bowiem do tego czasu pieniądze są bezpiecznie inwestowane przez Towarzystwo i czekają na dziecko aż do dnia, gdy skończy 18 rok życia. Jeśli zaś we wniosku takiej opcji nie ma, to zdecydowana większość zakładów ubezpieczeń na pisemny wniosek ubezpieczonego daje taką możliwość, a więc warto to rozważyć, by nie dopuścić do trwonienia majątku dziecka z polisy na nieuzasadnione wydatki do czasu jego pełnoletniości przez jego opiekuna.

 

Na koniec dodam, że spadkodawca może w testamencie np. zastrzec, że spadkiem ma dysponować osoba X i w ten sposób wykluczyć drugiego rodzica. Może też być tak, że drugi rodzin nie podejmie żadnych czynności po śmierci matki. Wówczas jednak po osiągnięciu pełnoletności dziecko będzie mogło samo zamknąć sprawę spadkową i uzyskać poświadczenie dziedziczenia, bowiem sprawy spadkowe związane z dziedziczeniem się nie przedawniają.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl