.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie majątku przed dzieckiem spoza małżeństwa

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 26.07.2021 • Zaktualizowane: 26.07.2021

Jestem w związku małżeńskim i mamy dwoje dzieci. Mój mąż ma dziecko spoza małżeństwa, córkę z czasów kawalerskich. W obecnej chwili jest to już osoba dorosła. Płacił alimenty do momentu, kiedy się uczyła. Nie mają żadnego kontaktu i nigdy nie mieli. Ostatni raz mój mąż widział córkę w dniu jej chrztu. Chcielibyśmy uregulować sprawy majątkowe. W jaki sposób można się zabezpieczyć w razie śmierci, żeby to, co posiadamy i wspólnie osiągnęliśmy, nie było dziedziczone przez dziecko spoza małżeństwa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie majątku przed dzieckiem spoza małżeństwa

Dziedziczenie przez dziecko spoza małżeństwa

W przypadku śmierci Pani męża (jeśli nie sporządzi on testamentu) wejdzie w grę dziedziczenie ustawowe. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. A zatem odziedziczy Pani połowę, a dzieci (tj. córka pozamałżeńska i dwoje państwa wspólnych dzieci po równo pozostałą połowę). Nie chcąc, aby córka pozamałżeńska dziedziczyła, mąż powinien sporządzić testament (najlepiej notarialny) i wskazać, kto i co po nim dziedziczy.


W grę nie wchodzi bowiem wydziedziczenie, bowiem przesłanką jego dokonania jest to, aby owa pozamałżeńska córka dopuściła się jednego z 3 czynów:

  1. wbrew woli ojca postępowała uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  2. dopuściła się względem ojca albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  3. uporczywie nie dopełniała względem ojca obowiązków rodzinnych.

To zaś miejsca nie ma.

Testament a zachowek dla dziecka spoza małżeństwa

Natomiast zapisanie majątku w testamencie Pani i Państwa dzieciom nie wyklucza roszczenia córki pozamałżeńskiej o zachowek. Zachowek to ułamkowa część udziału spadkowego, który przysługiwałby uprawnionemu, gdyby był powołany do dziedziczenia. Jego wysokość to ½ udziału spadkowego jakby jej przypadł, gdyby dziedziczyła ustawowo, tj. gdyby nie było testamentu. Roszczenie o jego zapłatę będzie ona mogła skierować do Pani i Państwa dzieci. Aby pozbawić pozamałżeńskiej córki prawa do zachowku, należałoby ją w testamencie wydziedziczyć, ale tu, jak wskazałam, musiałaby zaistnieć jedna z 3 wyżej opisanych przesłanek. Ewentualnie już za życia ojciec (Pani mąż) musiałby z córką pozamałżeńską zawrzeć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia, co obejmie także zrzeczenie się zachowku. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.


W każdym innym przypadku prawo do zachowku będzie ona miała do Pani i Państwa dzieci jako dziedziczących z testamentu, a w jego braku odziedziczy z córkami państwa połowę majątku po ojcu do podziału na 3 (jedną połowę dziedziczy bowiem Pani).


Oczywiście roszczenie ulega przedawnieniu, jeśli nie zostanie zgłoszone w terminie 5 lat od daty ogłoszenia testamentu po Pani mężu, a jej ojcu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl