Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie majątku osobistego sprzed małżeństwa

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 25.08.2019

Posiadam ziemię rolną i działki budowlane darowane przez rodziców. Chciałabym zawrzeć związek małżeński i wspólnie jako małżeństwo ze swoich wspólnych pieniędzy chcielibyśmy kupić dom. Jednakże chciałabym zabezpieczyć się na przyszłość i mieć pewność, że mój majątek osobisty sprzed małżeństwa nie wejdzie w skład naszego wspólnego majątku. Założywszy, że się rozwodzimy po paru latach lub np. w przypadku śmierci męża, sytuacja skomplikowałaby się trochę, ponieważ mój parter był już żonaty i ma dziecko z poprzedniego małżeństwa. Po zawarciu małżeństwa, w przyszłości, z mojego majątku osobistego chciałabym sprzedać działki i zainwestować w inne nieruchomości, które chcę potem wynajmować w celach dochodowych. Czy te nowe nieruchomości nabyte z pieniędzy z darowizny będą tylko i wyłącznie moją własnością? A pieniądze z wynajmu będą wchodziły do majątku wspólnego? Chciałabym mieć pewność, zanim zawrę związek małżeński. Proszę o odpowiedź i poradę, co mam uczynić przed zawarciem małżeństwa, żeby zabezpieczyć swoje prawa i interesy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zabezpieczenie majątku osobistego sprzed małżeństwa

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przynależność do majątku osobistego każdego z małżonków przedmiotów majątkowych nabytych przed powstaniem wspólności ustawowej wynika już z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i osobistego. Dla przynależności określonych przedmiotów do majątku osobistego jednego z małżonków decydujące jest nabycie ich przed powstaniem wspólności ustawowej, a nie przed zawarciem małżeństwa, jakkolwiek najczęściej oba te zdarzenia następują w tym samym czasie.

 

Na równi z przedmiotami majątkowymi nabytymi przed powstaniem wspólności ustawowej należy traktować przedmioty nabyte w okresie rozdzielności majątkowej między małżonkami, gdy wspólność majątkowa ustała, a następnie ponownie powstała. Przywrócenie wspólności nie powoduje, że przedmioty nabyte w czasie, gdy wspólność nie obowiązywała, stają się składnikami majątku wspólnego.

Dla oceny, czy dany przedmiot majątkowy został nabyty przed powstaniem wspólności ustawowej, rozstrzygający jest w zasadzie dzień formalnego nabycia.

 

Odnosząc się do nurtującej Pani kwestii nabycia przedmiotu za cenę uzyskaną ze zbycia innego, wyjaśniam, iż zgodnie z art. 33 pkt 10 Kodeksu mamy do czynienia z tzw. surogacją. Polega ona na zaliczeniu do majątku osobistego każdego z małżonków przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania wspólności ustawowej w zamian za inne przedmioty majątkowe stanowiące majątek osobisty tego z małżonków. Jak ujął to Sąd Najwyższy w wyroku z 12 maja 2000 r. (V CKN 50/2000), przesłankami surogacji są dwa wymagania: po pierwsze, aby jedno i to samo zdarzenie spowodowało wyjście określonego przedmiotu z majątku osobistego i nabycie innego przedmiotu majątkowego, oraz po drugie, aby przedmiot nabyty był uzyskany, także w sensie ekonomicznym, kosztem majątku osobistego (patrz E. Kitłowski, Surogacja rzeczowa w prawie cywilnym).

 

Surogacja polega nie tylko na nabyciu przez jedno z małżonków przedmiotów majątkowych bezpośrednio za przedmioty należące do jego majątku osobistego (tzw. surogacja bezpośrednia), np. nieruchomość nabyta w drodze zamiany z nieruchomością stanowiącą majątek osobisty jednego z małżonków, lecz także na nabyciu przedmiotów majątkowych ze środków uzyskanych za przedmioty należące do majątku osobistego tego z małżonków (tzw. surogacja pośrednia), np. samochód kupiony za pieniądze uzyskane ze sprzedaży innego samochodu należącego do majątku osobistego tego z małżonków.

 

Surogacja nie jest wyłączona w przypadku, gdy jedno z małżonków w zamian za przedmiot majątkowy należący do jego majątku osobistego otrzymał określoną kwotę pieniężną, która uległa zmieszaniu z innymi jego środkami pieniężnymi. Kwota ta, a w razie wydania jej na nabycie innego przedmiotu majątkowego – ten przedmiot, stanowią surogat przedmiotu majątkowego należącego do majątku osobistego tego z małżonków, także należący do tego majątku.

 

Przedmiot majątkowy, który jest surogatem dotychczasowego składnika majątku osobistego jednego z małżonków, może być zupełnie innej natury niż ten składnik, np. surogatem sprzedanej nieruchomości jest roszczenie o zapłatę ceny. Surogacja może być wielokrotna. Na przykład, kolejnymi surogatami sprzedanej rzeczy może być roszczenie o zapłatę ceny, kwota pieniężna zapłacona przez nabywcę tytułem tej ceny i nabyta za nią rzecz.

 

Skutek surogacji – przynależność do majątku osobistego jednego z małżonków przedmiotu majątkowego nabytego w zamian za składnik tego majątku – następuje z mocy samego prawa. Nabycie w drodze surogacji nie wymaga ujawnienia w treści czynności prawnej. Do jego osiągnięcia nie jest w szczególności potrzebne oświadczenie woli małżonków. Może ono być pożądane dla uzyskania jasności stosunków prawnych.

 

Działanie zasady surogacji może być zmodyfikowane wolą jednego z małżonków, na rzecz którego surogacja ma nastąpić. Mianowicie, małżonek ten może postanowić, że nabyty przedmiot wejdzie w skład majątku wspólnego, np. z zastrzeżeniem zwrotu na jego rzecz równowartości środków majątku osobistego, w zamian za które przedmiot ten został nabyty (art. 45 § 1). Wola uchylenia surogacji jednak musi być wyrażona w tej samej czynności prawnej, przez którą nastąpiło nabycie przedmiotu majątkowego.

 

majątku osobistego jednego z małżonków (patrz postanowienie SN z 6 grudnia 1974 r., sygn. akt III CRN 311/74, i glosę B. Dobrzańskiego do tego postanowienia, oraz uchwałę SN z 18 września 1989 r., sygn. akt III CZP 80/89).

 

Surogacja nie zachodzi wówczas, gdy przedmiot stanowiący osobistą własność jednego z małżonków został zużyty, skonsumowany bądź sprzedany, uzyskane pieniądze zużyte, a nowy przedmiot tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu gospodarczym został następnie zakupiony za pieniądze pochodzące z bieżących dochodów małżonków (orzeczenie SN z 18 października 1961 r., sygn. akt 4 CR 957/60). Oczywiście czynsz z najmu uzyskiwany ze składników majątku osobistego wchodzi w skład majątku wspólnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus dziesięć =

»Podobne materiały

Jak uniknąć straty działki?

Jakiś czas temu mój brat ustanowił rozdzielność majątkową i kupił działkę (jest jej jedynym właścicielem). Wcześniej jednak jego żona wzięła kredyt (było to jeszcze podczas trwania wspólnoty majątkowej i brat podpisał dokumenty jako małżonek); teraz przestała go spłacać i gr

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Chciałabym podpisać intercyzę z wyrównaniem dorobków. Proszę o podanie jak największej liczby informacji na jej temat, z uwzględnieniem jej wad i zalet. Interesuje mnie szczególnie, czy można w takiej intercyzie zrobić zapis, że przyszły małżonek zobowiązuje się, iż w przypadku roz

Wyrównanie dorobków

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i zaciąga duże kredyty, ale dzięki temu też dużo zarabia. Ja pracuję, ale mam niską pensję. Nie chciałabym odpowiadać za długi męża ani w czasie trwania małżeństwa, ani w przypadku rozwodu. Czy w mojej sytuacji najkorzystniejszym dla mn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »