.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie majątku osobistego jednego z małżonków przy zakupie nieruchomości

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.01.2021 • Zaktualizowane: 16.01.2021

Jesteśmy małżeństwem, mamy wspólność majątkową. Mamy zamiar zakupić nieruchomość. Wkład własny jest finansowany tylko przez jednego małżonka. Resztę weźmiemy na kredyt, który chcemy spłacać razem. Jakie będzie najlepsze wyjście, aby zabezpieczyć majątek osobisty jednego z małżonków przy zakupie nieruchomości? Czy podpisywać rozdzielność majątkową? Najlepiej przed kredytem czy dopiero przed podpisaniem własności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie majątku osobistego jednego z małżonków przy zakupie nieruchomości

Wkład jednego małżonka z majątku osobistego

W pierwszej kolejności pozwolę sobie na pewien komentarz. Rozumiem, że pisząc o finansowaniu wkładu własnego przez jednego z małżonków, ma Pani na myśli sytuację, kiedy ten wkład jest pokrywany z majątku osobistego jednego z małżonków. O ile powyższe polega na prawdzie, o tyle wskazać należy, iż rozliczenie tego wkładu może mieć miejsce tylko wówczas, kiedy dojdzie do rozdzielności majątkowej, a następnie do podziału majątku. Powyższe wynika z treści art. 45 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego.

Rozdzielność majątkowa małżonków

Mając na uwadze powyższe, de facto nie ma potrzeby zabezpieczenia majątku osobistego małżonka (z uwagi na wniesiony przez niego wkład), bowiem o ile będzie dobrze, zapewne małżonek nie będzie chciał realizować swojego obowiązku. Jeżeli sytuacja się pogorszy, każdy z małżonków może na mocy art. 52 Kodeksu rodzinnego domagać się ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną i po jej ustanowieniu przeprowadzić podział majątku z żądaniem rozliczenia wkładu na mieszkanie. Zgodnie z art. 52 § 1 z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej.

 

Najważniejsze jednak, by w treści aktu notarialnego – umowie kupna–sprzedaży wskazać, że wkład jest pokrywany z majątku osobistego jednego z małżonków. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »