.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zabezpieczenie majątku dla dzieci z pierwszego małżeństwa - czy rodzina drugiej żony otrzyma spadek?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 23.05.2022 • Zaktualizowane: 23.05.2022

Jestem po rozwodzie i obecnie mam drugą żonę, z pierwszego związku mam dwójkę dzieci, a obecna żona nie ma dzieci. Od jednego mojego dziecka dostałem działkę w darowiźnie i na niej wybudowaliśmy z obecną żoną dom. Chcemy, żeby po naszej śmierci otrzymały wszystko moje dzieci po połowie, ale z zapewnieniem zamieszkania do końca życia – obojętnie, która osoba zostanie. Czy ktoś ze strony żony może ubiegać się o jakąś część spadku? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie majątku dla dzieci z pierwszego małżeństwa - czy rodzina drugiej żony otrzyma spadek?

Prawo do zachowku

Zapewne w pierwszym pytaniu chodzi Panu o zachowek, dlatego już wyjaśniam, kto ewentualnie po śmierci żony może dochodzić powyższego roszczenia.

 

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, ale jedynie wtedy, gdy in concreto byliby powołani do spadku z ustawy, a zatem są najbliższymi dziedzicami ustawowymi.

 

Z uwagi na powyższe podnoszę, iż jak Pan widzi, roszczenie o zachowek przysługuje jedynie osobom najbliższym zmarłego, a więc zstępnym – czyli dzieciom zmarłego, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Katalog niniejszy jest zamknięty, dlatego jeżeli żona nie posiada dzieci, to ewentualnie dochodzić zachowku będą mogli jej rodzice.

Zamieszkiwanie w domu na działce od syna

Jeżeli chodzi o drugie pytanie w zakresie problemu, to przyznam szczerze, że nie bardzo je rozumiem, ale zakładam, że chodzi o zamieszkiwanie w nieruchomości.

 

Dlatego, aby każdy z Państwa – niezależnie od śmierci poprzedniego – posiadał dożywotnią możliwość zamieszkania, proponuję, aby w nieruchomości ustanowić służebność osobistą mieszkania na Państwa rzecz.

 

Zgodnie z treścią art. 296 Kodeksu cywilnego „nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista)”. Należy także podnieść, iż „zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych”.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 299 „służebność osobista wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego”.

 

Zgodnie natomiast z art. 300 służebności osobiste są niezbywalne. Nie można również przenieść uprawnienia do ich wykonywania. Wskazanie, że ze śmiercią uprawnionego służebność wygasa „najpóźniej”, oznacza, że może ona wygasnąć wcześniej – w razie zajścia innych ustawowych lub umownych przesłanek (przede wszystkim: nadejście terminu, ziszczenie się warunku rozwiązującego, konsolidacja, zrzeczenie), niezależnie od tego, czy służebność została ustanowiona na czas oznaczony, czy bezterminowo.

 

Z uwagi na powyższe jeżeli dokonają Państwo np. darowizny nieruchomości na rzecz Pana dzieci, to ustanowienie służebności na rzecz każdego z Państwa spowoduje, iż każdy z Państwa będzie mógł dożywotnio zamieszkiwać w nieruchomości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl