.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zabezpieczenie majątku ciężko chorej mamy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.12.2020

Mój problem dotyczy majątku mojej ciężko chorej mamy. Mama około dwa tygodnie temu trafiła do szpitala z pękniętym tętniakiem, niestety wylew uszkodził dużą część mózgowia i po etapie śpiączki farmakologicznej nie wybudza się, lekarze dają raczej małe szanse na poprawę. Szpital poprosił mnie o wystąpienie do sądu o ubezwłasnowolnienie mamy w stopniu całkowitym, abym mógł podejmować za nią wszystkie decyzje, ponieważ jej stan zdrowia jej na to nie pozwala. Moja mama ma męża (mój ojciec), ale nie biorę go w tym przypadku pod uwagę, ponieważ jest alkoholikiem i nie jest wstanie załatwić jakiejkolwiek sprawy. Mama jest w posiadaniu konta bankowego, na którym ma około 50 tys. zł oszczędności, oraz jest właścicielką mieszkania, w którym jestem zameldowany ja oraz ojciec. Parę lat temu byłem zgłoszony do konta bankowego mamy jako osoba, która może przejąć nad nim kontrolę w razie śmierci mamy, niestety przez zmiany w banku taka funkcja została mi zabrana (mama o to nie wnioskowała, prawdopodobnie bank zabrał taką opcję). Obecnie posiadam kartę bankową mamy oraz mam pełny dostęp do banku internetowego. Mam bardzo duże obawy, że w przypadku najgorszego – śmierci mamy, cały majątek zostanie przypisany ojcu, który to wszystko przepije, niespecjalnie przejmując się opłacaniem rachunków za mieszkanie, co może również skutkować zadłużeniem mieszkania i sprawami komorniczymi. Czy mogę próbować zabezpieczyć pieniądze na koncie bankowym poprzez przelanie ich na swoje konto (pełną kwotą lub w transzach)? Czy jest to lepiej wykonać przed uzyskaniem ubezwłasnowolnienia, czy po (nie wiem, czy sąd informuje bank o takiej sytuacji i bank zabezpiecza majątek na koncie), czy zostanie to uznane za kradzież? Czy również istnieje sposób zabezpieczenia mieszkania przed ojcem alkoholikiem, tak aby nie mógł go zadłużyć lub zniszczyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie majątku ciężko chorej mamy

Dziedziczenie po śmierci chorej mamy

Na wstępie godzi się wskazać, iż w przypadku śmierci mamy wobec braku testamentu nabycie spadku nastąpi na podstawie ustawy, a zatem Pan wraz z ojcem będziecie dziedziczył po 1/2. Nie ma zatem szansy na to, by tata przejął cały majątek, ale musi Pan także mieć świadomość, że w skutek spadku każdy z Panów nabędzie prawo do tego, co wchodzić będzie w stan spadku. Pisze Pan, że mama jest właścicielem mieszkania. Pozwolę sobie zadać pytanie, czy całego? Czy też prawo to przysługuje jej wspólnie z ojcem, co powoduje, że tato z udziałem w spadku po żonie będzie miał udział większościowy? Oczywiście udział większościowy nie wskazuje, że jemu końcowo prawo do lokalu ma przypaść, ale Pana jako drugiego współwłaściciela stawia w trudnej sytuacji, bowiem wymuszać będzie większą spłatę na rzecz ojca.

Wypłata środków – majątku chorej matki

O ile mama nie jest ubezwłasnowolniona, a Pan nie jest upoważniony do rachunku bankowego, o tyle wypłata środków może być potraktowana jako przywłaszczenie mienia. Tym bardziej, że z mamą nie ma kontaktu. Niemniej musi Pan sobie zadać podstawowe pytanie, czy ktoś inny prócz Pana będzie miał wiedzę o tym fakcie? Czy tato mający problemy z alkoholem będzie próbował czynić ustalenia w zakresie tego ile pieniędzy Pana mama miała zgromadzone na rachunku? W mojej ocenie takie ustalenia nie powinny być czynione, ale to Pan musi podjąć decyzję. Sąd ani żaden inny organ nie będzie sam od siebie z urzędu kazał przedstawić wykaz z banku. Na Pańskim miejscu, jeżeli już zdecyduje się Pan wypłacić środki z rachunku bankowego, nie wpłacałbym ich na własny rachunek bankowy, a trzymał w innym bezpiecznym miejscu.

Zabezpieczenie majątku mamy

Środki na rachunku bankowym są bowiem w jakichś sposób do zabezpieczenia. Mieszkanie na ten moment nie. Po tym, jak stanie się Pan współwłaścicielem mieszkania, względnie uzyska Pan jako opiekun prawny mamy zgodę sądu na zbycie lokalu, będzie możliwe rozporządzenie nim.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl