Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie dziedziczenia składników majątku w przyszłości

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.06.2017

Na wypadek śmierci teściowie podpisali testament, w którym jest zapisane, że po śmierci jednego z nich cały majątek przechodzi na osobę żyjącą, tym samym pomijając jedynego syna. Oczywiście każdy ma prawo decydować o swoim majątku, ale nasza sytuacja jest inna. Mianowicie 20 lat temu teść kupił grunt, na którym za wspólne pieniądze nasze i teściów zbudowaliśmy budynek, w którym mąż prowadzi działalność gospodarczą i cały czas inwestuje w tę posesję. Jednak w razie śmierci rodziców i wskazaniu na spadkobiercę osobę trzecią, zostaniemy z niczym, mimo że posiadamy rachunki na modernizację i wkład związany z eksploatacją. Czy istnieje zatem jakaś możliwość zabezpieczenia naszych interesów jeszcze za życia teściów? Na przykład poprzez aneks do podpisanego przez teściów dokumentu lub inny sposób, aby być spokojnym o przyszłość? Dodam tylko, że teściowie nie chcą przenieść prawa własności tej posesji na syna, twierdząc, że stanie się to po ich śmierci, niestety ludzie pod wpływem różnych sytuacji zmieniają zdanie, a my chcemy wiedzieć, na czym stoimy.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należałoby się zastanowić, czy dokument podpisany przez rodziców męża jest ważny. Pisze Pani, że „teściowie podpisali dokument, w którym jest zapisane (…)”. Zachodzi zatem pytanie – czy mamy do czynienia z testamentem wspólnym? Jeżeli tak, to testament ten nie jest ważny, albowiem – jak wynika z przepisów – testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy (art. 942 K.c.). Być może zatem dokument podpisany wspólnie przez Pani teściów nie jest ważny. Nie jest jednak w Państwa interesie wskazywać na jego wadliwość, lecz odczekać do czasu śmierci rodziców i wówczas podważać testament.

 

Jeżeli by się jednak tak nie stało, to należałoby się zastanowić nad żądaniem zwrotu nakładów czynionych na nieruchomość teściów. Zachodzi jednak pytanie, czy dysponujecie Państwo odpowiedni dowodami, które pozwolą wystąpić z roszczeniem. Chodzi w szczególności o faktury lub rachunki imienne, z których będą wynikały czynione nakłady oraz ich rodzaj. Nie należy jednak liczyć na to, że uda się uzyskać taką kwotę, jaką się zainwestowało. Zgodnie z art. 226 § 1 K.c. – samoistny posiadacz w dobrej wierze może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile nie mają pokrycia w korzyściach, które uzyskał z rzeczy. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle, o ile zwiększają wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi. Jednakże gdy nakłady zostały dokonane po chwili, w której samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, może on żądać zwrotu jedynie nakładów koniecznych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Podczas gdy samoistny posiadacz w złej wierze może żądać jedynie zwrotu nakładów koniecznych, i to tylko o tyle, o ile właściciel wzbogaciłby się bezpodstawnie jego kosztem.

 

Należałoby również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy o nakładach wiedzieli teściowie, czy się na nie godzili, a także, czy z nakładów tych w jakikolwiek sposób korzystali. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

 

W sprawie co do zasady będzie musiał być powołany biegły, który oceni, czy nakłady czynione przez Państwa były konieczne. Bardzo często w tego rodzaju sprawach mamy do czynienia z twierdzeniem, iż nakłady były użyteczne, ale nie konieczne, a częściowo nawet zbytkowne, co powoduje, że kwota, którą uzyskują osoby inwestujące, jest znacznie mniejsza, aniżeli zainwestowana.

 

Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że Państwo mogliby żądać od teściów lub nowych właścicieli zwrotu nakładów koniecznych, o ile właściciel nieruchomości wzbogaciłby się Państwa kosztem. Musicie zatem Państwo zastanowić się, które z Państwa nakładów są konieczne, a które można by uznać za zbyteczne. Powyższa ocena na pewno mogłaby być dokonana na podstawie faktur i rachunków, a także biorąc pod uwagę zasady doświadczenia życiowego oraz logiki.

 

Bez wątpienia Państwa sytuacja jest ciężka, ale nie beznadzieja. Najważniejsze jednak, by posiadali Państwo dowody na swoje nakłady, albowiem to na Państwu jako być może przyszłej stronie powodowej ciążyłby obowiązek przedłożenia dowodów, które potwierdziłyby Państwa roszczenia co do istoty oraz co do wysokości. Podobne zapatrywanie wyraził ostatnimi czasy Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 13 września 2013 r., sygn. akt I ACa 603/11). W powyższym wyroku wskazuje się, iż:

 

„W sprawie o zwrot nakładów zawsze należy na wstępie ustalić, na podstawie jakiego stosunku prawnego czyniący nakłady posiadał nieruchomość i dokonywał nakładów. Jeżeli z właścicielem łączyła go jakaś umowa, należy określić jej charakter oraz to, czy w uzgodnieniach stron uregulowano sposób rozliczenia nakładów. Jeżeli takie uzgodnienia były, one powinny być podstawą rozliczenia nakładów, chyba że bezwzględnie obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego normujące tego rodzaju umowę przewidują inne rozliczenie nakładów, wtedy te przepisy powinny mieć zastosowanie, podobnie jak w sytuacji, gdy umowa stron nie reguluje w ogóle rozliczenia nakładów. We wszystkich tych przypadkach do roszczenia o zwrot nakładów nie mają zastosowania przepisy art. 224-226 k.c. ani art. 405 k.c., a jedynie postanowienia umowy stron lub przepisy szczególne regulujące rozliczenie nakładów w danym stosunku prawnym.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zapis w testamencie a nazwisko

W ubiegłym roku wyszłam za mąż, lecz pozostałam przy nazwisku panieńskim. Kilka miesięcy później krewna, na moją rzecz, dokonała zapisu w testamencie i tu pojawia się pewien problem. Osoba ta, przekonana że przyjęłam nazwisko męża, podała je jako moje. Co prawda w testamencie pojawia się także moje nazwisko rodowe, ale czy przez tę pomyłkę nie stracę prawa do spadku?

Prawo dziedziczenia i procedury spadkowe

Matka jest umierająca. Daje synowi (który jest jej jedynym krewnym) pełnomocnictwo do dokonywania w jej imieniu operacji bankowych i prawnych. Mają wspólne konto oraz samochód (współwłaściciele). Matka ma też dom. Co powinien teraz zrobić syn, by uprościć procedury spadkowe po śmierci matki? Czy prawo własności pojazdu zostanie automatycznie przeniesione na syna?

Przetrzymywaliśmy przez rok testament, czy grozi za to kara?

Za miesiąc minie rok od śmierci mojej babci. Ja i mąż przechowywaliśmy jej testament, w którym z resztą wszystko co miała zapisała nam obojgu, w tym mieszkanie. Czy grożą nam jakieś konsekwencje prawne z racji tego, że tak długo zwlekaliśmy ze złożeniem testamentu w sądzie i ze zgłoszeniem dziedziczenia?

Mam również pytanie odnośnie podatku od wzbogacenia: wiem, że jako osoba bliska nie będę płacić tego podatku, ale mój mąż, jako osoba obca, będzie musiał. Czy jest jakiś sposób, żeby ominąć ten wydatek, np. czy mąż mógłby zrzec się spadku na moją korzyść?

Chcielibyśmy również wiedzieć, jaka jest dalsza procedura po złożeniu wniosku do sądu o przyjecie spadku. Czy odbędzie się sprawa spadkowa, jak to wygląda, w jak długim czasie od orzeczenia musimy zgłosić to do urzędu skarbowego i czy ja, jako osoba zwolniona od płacenia podatku, też muszę składać wniosek do skarbówki?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »