Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie domu dla syna w testamencie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 08.09.2020

Chcę kupić działkę i wybudować dom, który dziedziczyłby mój syn po mojej śmierci. W przypadku mojej śmierci przed uzyskaniem pełnoletności syna nie chcę, aby w tym domu zamieszkał albo, co gorsza, sprzedał go ojciec dziecka. Dodam, że nie byliśmy małżeństwem, a przed sądem toczy się sprawa o ograniczenie praw ojcu. Syn niedługo kończy 5 lat. Czy jest możliwość zabezpieczenia tego w testamencie, czy lepiej ustanowić opiekuna do zarządzania majątkiem w razie mojej śmierci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie domu dla syna w testamencie

Powołanie wykonawcy testamentu

Odpowiadając na Pani pytania, wyjaśniam, że teoretycznie w testamencie można powołać wykonawcę testamentu, którego rolą jest zgodnie z treścią art. 988 Kodeksu cywilnego zarządzać majątkiem spadkowym, spłacać długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy zwykłe i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą, a w każdym razie niezwłocznie po dokonaniu działu spadku.

 

Wykonawcą można ustanowić zaufaną osobę. Może też Pani wskazać w testamencie termin wydania majątku spadkowego synowi jako spadkobiercy.

 

Co więcej, wykonawców testamentu może być więcej niż jeden, to jeszcze dodatkowo zabezpiecza los majątku spadkowego, bo muszą oni dojść do porozumienia w zakresie zarządu tym majątkiem np. sprzedażą.

 

Wykonawcę zazwyczaj powołuje się wówczas, gdy majątek jest duży, trzeba rzeczywiście nim niemal profesjonalnie zarządzać, płacić długi, np. gdyby Pani pozostawiła po sobie kamienicę z 20 wynajętymi mieszkaniami, sugerowałabym ewentualnie to rozwiązanie.

Zarządca nad domem wybudowanym dla dziecka

Z drugiej strony, na mocy art. 102 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny lub testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. W wypadku takim, gdy darczyńca lub spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, sprawuje zarząd kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

 

Jeżeli Pani ustanowi zarządcę, to będzie Pani miała wpływ na to, kto nim będzie, jeżeli Pani tego nie zrobi, to zdaje się Pani na działania sądu, który wyznaczy kuratora według swojego, a nie Pani uznania, więc to opcja oczywiście gorsza. Natomiast zarządcą może być osoba dla Pani zaufana.

 

Różnica pomiędzy wykonawcą jest taka, że on zarządza majątkiem do czasu wydania go Pani synowi, zarządca działa od samego początku w imieniu dziecka i podlega w pełni kontroli sądu rodzinnego aby dobro dziecko nie ucierpiało.

 

W mojej ocenie powinna Pani postawić na zarządcę, a nie wykonawcę. W przypadku domu mieszkalnego nie ma potrzeby powoływania wykonawcy spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus cztery =

»Podobne materiały

Nagrody jubileuszowe dla członków zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Czy w spółdzielni mieszkaniowej zatrudniającej 8 pracowników łącznie z zarządem mogą przysługiwać nagrody jubileuszowe dla członków zarządu, a dla pozostałych pracowników nie? Czy mam prawo jako pracownik spółdzielni ubiegać się o nagrodę jubileuszową, jeśli kilka lat temu obowiązywał regulamin

 

Zrzeczenie się ojcostwa dziecka byłej żony

Trzy lata temu otrzymałem rozwód. Moja ówczesna żona nie przybyła na rozprawę, gdyż już wtedy była w ciąży ze swoim ówczesnym partnerem. Obecnie formalnie jestem ojcem jej dziecka. Partner mojej byłej żony poczuwa się do ojcostwa i tworzą razem rodzinę. Zarówno ja, jak i moja była żona oraz jej obec

 

Zakup pawilonu handlowego

Zamierzam dokonać zakupu pawilon handlowy na targowisku (dzierżawa gruntu od gminy). Jakich formalności muszę dopełnić? Czy umowa musi być notarialna? Zakupu dokonam od osoby prowadzącej działalność.

 

Jak otrzymać za granicą odpis wyroku polskiego sądu?

Mieszkam za granicą, ale w przyszłym miesiącu wybieram się do Polski na urlop. Przy tej okazji chciałbym złożyć do sądu wniosek w pewnej sprawie. Jak będę mógł odebrać odpis postanowienia – czy mogę prosić o przesłanie decyzji na mój adres poza Polską?

 

Remont balkonu (tarasu) w domu wielorodzinnym – kto pokrywa koszty jego naprawy?

Mieszkam w czterorodzinnym, starym domu pełnowłasnościowym. Pod moim tarasem (pierwsze piętro) jest mieszkanie sąsiada z parteru, do którego powstały przecieki z przyczyn naturalnych – przeze mnie niezawinionych. Zgodnie z księgą wieczystą jestem tylko wyłącznym użytkownikiem tego tarasu, a ni

 

Urlop dla poratowania zdrowia po otrzymaniu wypowiedzenia

Jestem nauczycielem mianowanym z 26-letnim stażem pracy. W maju otrzymałam wypowiedzenie z pracy (brak godzin mojego przedmiotu). Od połowy maja przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy w chwili obecnej mogę ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia?

 

Licytacja nieruchomości spółki a podatek dochodowy

Jesteśmy spółką jawną dwuosobową w likwidacji. Zlicytowano naszą nieruchomość. Pani komornik wystawiła w naszym imieniu fakturę sprzedaży, od której powinniśmy zapłacić podatek dochodowy. Ponieważ nie mamy już pieniędzy, liczyliśmy, że z kwoty, która jest do podziału między wierzycieli, zostanie zap

 

Sprzedaż lokalu użytkowego z najemcą

Miesiąc temu podpisałem umowę najmu na lokal użytkowy (jako osoba prawna), z dniem przekazania mi lokalu od 1 kwietnia 2011 r. Dziś (29 marca) właściciel lokalu poinformował mnie, iż lokal w ciągu 3 miesięcy sprzeda innemu właścicielowi i ten prawdopodobnie nie będzie chciał kontynuować ze mną

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »