.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenie domu dla syna w testamencie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 08.09.2020

Chcę kupić działkę i wybudować dom, który dziedziczyłby mój syn po mojej śmierci. W przypadku mojej śmierci przed uzyskaniem pełnoletności syna nie chcę, aby w tym domu zamieszkał albo, co gorsza, sprzedał go ojciec dziecka. Dodam, że nie byliśmy małżeństwem, a przed sądem toczy się sprawa o ograniczenie praw ojcu. Syn niedługo kończy 5 lat. Czy jest możliwość zabezpieczenia tego w testamencie, czy lepiej ustanowić opiekuna do zarządzania majątkiem w razie mojej śmierci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenie domu dla syna w testamencie

Powołanie wykonawcy testamentu

Odpowiadając na Pani pytania, wyjaśniam, że teoretycznie w testamencie można powołać wykonawcę testamentu, którego rolą jest zgodnie z treścią art. 988 Kodeksu cywilnego zarządzać majątkiem spadkowym, spłacać długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy zwykłe i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą, a w każdym razie niezwłocznie po dokonaniu działu spadku.

 

Wykonawcą można ustanowić zaufaną osobę. Może też Pani wskazać w testamencie termin wydania majątku spadkowego synowi jako spadkobiercy.

 

Co więcej, wykonawców testamentu może być więcej niż jeden, to jeszcze dodatkowo zabezpiecza los majątku spadkowego, bo muszą oni dojść do porozumienia w zakresie zarządu tym majątkiem np. sprzedażą.

 

Wykonawcę zazwyczaj powołuje się wówczas, gdy majątek jest duży, trzeba rzeczywiście nim niemal profesjonalnie zarządzać, płacić długi, np. gdyby Pani pozostawiła po sobie kamienicę z 20 wynajętymi mieszkaniami, sugerowałabym ewentualnie to rozwiązanie.

Zarządca nad domem wybudowanym dla dziecka

Z drugiej strony, na mocy art. 102 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny lub testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. W wypadku takim, gdy darczyńca lub spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, sprawuje zarząd kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

 

Jeżeli Pani ustanowi zarządcę, to będzie Pani miała wpływ na to, kto nim będzie, jeżeli Pani tego nie zrobi, to zdaje się Pani na działania sądu, który wyznaczy kuratora według swojego, a nie Pani uznania, więc to opcja oczywiście gorsza. Natomiast zarządcą może być osoba dla Pani zaufana.

 

Różnica pomiędzy wykonawcą jest taka, że on zarządza majątkiem do czasu wydania go Pani synowi, zarządca działa od samego początku w imieniu dziecka i podlega w pełni kontroli sądu rodzinnego aby dobro dziecko nie ucierpiało.

 

W mojej ocenie powinna Pani postawić na zarządcę, a nie wykonawcę. W przypadku domu mieszkalnego nie ma potrzeby powoływania wykonawcy spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton