.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zabezpieczenia kwoty z wynagrodzenia na alimenty przy zajęciu komorniczym

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 14.11.2020

Rozwiodłem się dwa lata temu, w wyroku rozwodowym sąd zobowiązał mnie do płacenia alimentów na dwoje niepełnoletnich dzieci w wysokości 500 zł na każde, czyli w sumie 1000 zł. Płacę je regularnie na konto byłej żony. Poza tym mam zadłużenie w jednej z firm skupujących wierzytelności. Podpisałem z nimi ugodę dotyczącą spłaty zobowiązania po 800 zł miesięcznie (ok. 40 tys. jeszcze do spłaty). Na przestrzeni tego roku niestety nie spłacałem regularnie ustalonych w ugodzie rat i firma oddała sprawę do komornika, nawet mnie o tym nie informując. Komornik skierował pismo do mojego zakładu pracy o zajęcie wynagrodzenia. I tutaj mam pytanie: Czy jest możliwość zabezpieczenia środków, jakie przeznaczam z wynagrodzenia na alimenty dla dzieci, przed komornikiem? Czy alimenty mogą być potrącane z mojego wynagrodzenia (ok. 3400 zł) w pierwszej kolejności, aby dla komornika pozostała niewielka kwota?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zabezpieczenia kwoty z wynagrodzenia na alimenty przy zajęciu komorniczym

Pierwszeństwo zajęcia egzekucyjnego z pensji

Z Pańskiego opisu wynika, że aktualnie otrzymał Pan i Pański pracodawca zajęcie wynagrodzenia za pracę na poczet należności wierzyciela prywatnego, a uprzednio należności te regulował Pan samodzielnie. Ponadto z otrzymywanego wynagrodzenia spłacał Pan dobrowolnie alimenty – bezpośrednio na rachunek bankowy żony. Jak rozumiem, do tej pory wyrok zasądzający alimenty nie był złożony u pracodawcy i tenże nie dokonywał potrąceń na konto żony. Przy takim założeniu należy wskazać, że oczywiście zajęcie egzekucyjne ma zawsze pierwszeństwo i dziś, na tym etapie nie może się Pan bronić tym, że ma Pan alimenty do opłacenia.

 

Egzekucja alimentów z wynagrodzenia za pracę – kolejność spłat

Jednakże istnieje możliwość, aby mógł Pan uchronić należności przekazywane na alimenty dla dzieci. Zgodnie z przepisami – w przypadku zwykłego zajęcia egzekucyjnego na poczet należności prywatnych pracodawca może potrącić należności do wysokości 50% wymiaru wynagrodzenia z tym jednak zastrzeżeniem, że musi Panu pozostawić kwotę wolną od zajęcia, jaką jest minimalne wynagrodzenie za pracę. W przypadku egzekucji na poczet alimentów możliwa jest sytuacja, że potrąceniu podlega do 60% pensji, z tym jednak wyłączeniem, że nie ma tutaj ochrony dla minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem przyjmując, że Pańskie wynagrodzenie wynosi obecnie 3400 zł, to na alimenty będzie przez komornika potrącana kwota w wysokości 1000 zł raty + opłata 10% dla komornika, czyli łącznie 1100 zł. Wtedy z Pańskiego wynagrodzenia pozostanie kwota w wysokości 2300 zł, a minimalne wynagrodzenie na rękę dziś* to około 1950 zł, a od nowego roku 2062 zł netto. Zatem do potrącenia tego wynagrodzenia na rzecz firmy będzie możliwe 240 zł, nie więcej. W związku z tym należy wskazać, że jeśli z ową firmą nie da się zawrzeć ugody, aby wycofali od komornika pismo o zajęciu wynagrodzenia czy też umorzyli, zawiesili postępowanie, to niestety najlepszą opcją będzie złożenia przez małżonkę wniosku o egzekucję alimentów z Pańskiego wynagrodzenia za pracę. Wtedy w pewnej części Pańskie wynagrodzenie będzie chronione.

 

Ugoda z wierzycielem, opłaty komornicze

Musi Pan jednak pamiętać, że jeśli później żona będzie chciała wycofać sprawę od komornika, to ten będzie musiał naliczyć Panu do zapłaty kwotę 5% sumy alimentów za cały rok. Czyli 1000 x 12 miesięcy = 12 000 zł = 600 zł. A także musi Pan wziąć pod uwagę, że komornik będzie pobierał z każdej raty alimentów 10%. Jednakże, jeśli nie uda się Panu porozumieć z firmą, jest to dla Pana jedyna możliwość ochrony wynagrodzenia i przeznaczenia środków na zobowiązanie alimentacyjne, które to korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia zgodnie z treścią art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

* Opis sprawy z pażdziernika 2020 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »