Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wzór faktury

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.03.2013

Znajomy prowadzący działalność poprosił mnie o pomoc w wystawianiu faktur. Miałbym wystawiać za niego wzór faktury zawierający jego podpis wykonany przeze mnie. Później on po otrzymaniu wzoru podpisywałby sam fakturę i dawał klientowi. Czy w przypadku używania wzoru faktury sporządzonego przeze mnie grożą mi jakieś konsekwencje (wzory przesyłane wyłącznie mailem)?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Generalnie, w oderwaniu od konkretnej sytuacji, konkretnej sprzedaży i jej okoliczności, trudno miarodajnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Co do zasady przygotowywanie wzorów faktur nie jest obwarowane prawnie w jakikolwiek sposób. Jedyną konsekwencją może być uzyskiwanie nieodpłatnego świadczenia przez przedsiębiorcę, który odpowiada samodzielnie za swe obowiązki podatkowe i formalne, tj. prawidłowe wystawianie faktur.

 

Problematyczne natomiast są szczegóły, takie jak fakt, że wzór faktury miałby zawierać czyjś podpis sporządzony przez Pana. Zupełnie nie rozumiem takiego rozwiązania ani jego celu. Radziłbym unikać takich właśnie dwuznacznych ruchów.

 

Słusznie łączy Pan ten problem z sytuacją, co by było „gdyby któraś z faktur byłaby pustą fakturą (którą ja wystawiłem i podpisałem (…)”. Gdyby przedsiębiorca wyparł się takiej faktury, organ podatkowy mógłby starać się Panu przypisać opisaną w fakturze sprzedaż lub, zupełnie odwrotnie, starać się dowieść, iż to Pan – bez wiedzy przedsiębiorcy – wystawiał faktury puste.

Zagrożeń potencjalnych jest wiele, lecz zależą od konkretnej sytuacji, w której faktura czy faktury byłyby użyte.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Zgodnie z art. 55 § 1 Kodeksu karnego skarbowego „każdy podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie”.

 

Na mocy art. 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego „kto wystawia faktury w sposób wadliwy podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”.

 

Natomiast zgodnie z Kodeksem karnym (art. 270 § 1) „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Co więcej, każdy (art. 273) „kto używa dokumentu podrobionego/przerobionego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Wszystkie powyższe zagrożenia są realne, gdy sporządza się wzór faktury, który się podpisuje, co powoduje, że nie różni się pozornie od oryginału, a ich realność zależy od konkretnej sytuacji. Również, w pewnych sytuacjach, gdyby organ podatkowy uznał, iż ukrywa Pan działalność, mógłby od Pana dochodzić podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wykonawca nie chce wystawić faktury

Zgodziłem się na wykonanie remontu u pewnego człowieka niejako po znajomości, dlatego umowa była ustna. Klient nie chciał żadnych rachunków, był to remont bez umowy. Najpierw wyremontowałem pomieszczenie małego sklepu, wszystko odbyło się bez żadnych nieporozumień między mną a klientem. Następnie poproszono mnie o wycenę remontu mieszkania: cena wstępnie została ustalona, wypłacono mi zaliczkę i rozpocząłem prace. Tak jak i wcześniej przez cały okres prac nie miałem żadnych problemów z klientem – wszystko było w jak najlepszym porządku. Wykonałem całość robót i okazało się, że trzeba będzie poczekać na pieniądze. Byłem cierpliwy. Tymczasem po dwóch miesiącach zamiast pieniędzy otrzymałem list od klienta z żądaniem faktur na materiały, których niestety nie posiadam – mój błąd, oraz z żądaniem wystawienia faktury z wcześniejszą datą, czyli datą sprzed dwóch miesięcy. Co powinienem teraz zrobić jako wykonawca, który nie chce wystawić faktury?

Czy faktury ulegają przedawnieniu?

W ramach prowadzonej przeze mnie działalności świadczyłem kilka usług dla znajomego (który wtedy też miał firmę – obecnie nie ma). Wystawiałem mu faktury, za które jednak nie zapłacił. Później przesyłałem mu także wezwania do zapłaty – i znów nie dostałem należności. Obecnie znajomy twierdzi, że faktury się przedawniły i nie odda mi pieniędzy – czy ma rację?

Miejsce prowadzenia działalności

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (usługi hostingowe). Od niedawna mam klienta (spółkę) zarejestrowaną w Mikronezji. Czy faktura dla klienta powinna zawierać stawkę VAT 23%, a może 0%? Jak się ma do tego miejsce prowadzenia działalności, którym jest Polska?

Niska emerytura Belga zamieszkałego w Polsce

Mój mąż jest emerytowanym Belgiem mieszkającym w Polsce. Nie ma jednak polskiego obywatelstwa. Otrzymuje niską emeryturę, która w Belgii nie jest opodatkowana. Obecnie polski US żąda zaległych podatków od męża. Czy może ich uniknąć? Jeśli nie – jak starać się o rozłożenie należności na raty?

Zarzuty w US przed nieprawomocnym wyrokiem

Urząd kontroli skarbowej przeprowadził u mnie kontrolę za lata 2011 do 2013 i wydał decyzję. Złożyłem odwołanie do naczelnika izby skarbowej (sprawa w toku). W międzyczasie naczelnik US wysłał mi wezwanie w celu osobistego stawiennictwa, aby przedstawić mi zarzuty. Czy na tym etapie, jak decyzje są nieprawomocne, naczelnik UKS może mi już przedstawić zarzuty?

Zakłady bukmacherskie na Malcie

Piszę w sprawie zakładów bukmacherskich na zagranicznym serwisie on-line (Malta). Załóżmy, że osoba zawarła zakład z taką firma zarejestrowaną na Malcie. Zakład był jeden (jednorazowa sytuacja) i dotyczył wytypowania wyniku meczu, a zawarty został jednorazowo na kwotę 20 złotych.  Osoba wygrała zakład i uzyskała dochód w postaci 26 złotych z tytułu wygranego zakładu bukmacherskiego. Bukmacher sprawiał wrażenie uczciwego i posiadał stronę www po polsku, jest to firma notowana nawet na giełdzie w Niemczech. Po wygranej osoba zorientowała się, że granie u takiego bukmachera najprawdopodobniej łamie zasady ustawy hazardowej, gdyż bukmacher nie jest zarejestrowany w Polsce i nie płaci tu podatków, a co za tym idzie, dochód uzyskany z gry u niego jest również niekoniecznie legalny i nie podlega opodatkowaniu. Co w takiej sytuacji można zrobić? Czy to powinno zostać zakwalifikowane jako wykroczenie skarbowe? Jaka jest maksymalna kara w takiej sytuacji (grzywna)? Czy wiadomo, jakiej kary można spodziewać się, jeśli teoretycznie taka sprawa zostałaby wykryta? Czy rozwiązanie polegające na czynnym żalu wchodzi w grę? Czy czynny żal i oddanie nagrody (26 zł) zakończy sprawę i jest bezpieczną dla osoby opcją?

Zaległy podatek od sprzedaży darowanej nieruchomości

Wspólnie z małżonką przekazaliśmy naszemu synowi aktem darowizny nieruchomość. Było to w lutym 2013 r. Nieruchomość tę syn sprzedał w marcu 2015 r. za cenę 150 tys. zł. Niestety pieniądze zostały rozdysponowane na bieżące potrzeby i na zobowiązania rodzinne. Obecnie syn jest bezrobotny*. Ile w tych okolicznościach wynosi podatek i do kiedy trzeba go zapłacić? Czy można umorzyć podatek lub odroczyć jego zapłatę, ewentualnie rozłożyć na raty?

Zasiłek dla bezrobotnych a studia dzienne

Pobieram zasiłek dla bezrobotnych, gdyż pracowałam i zostałam zwolniona. Jednocześnie studiuję dziennie i pobieram rentę po zmarłym ojcu. Czy mogę spodziewać się jakiejś odpowiedzialności karnej związanej z tym, że studiuję dziennie i pobieram zasiłek? Jestem na II roku studiów. Czy urząd skarbowy może się tego dopatrzyć przy rozliczaniu PIT-u?

Trudna sytuacja materialna dłużników urzędu skarbowego

Jestem dłużnikiem urzędu skarbowego. Mamy jednak trudną sytuację materialną. Nie jesteśmy w stanie zapłacić podatku za 2014 r. w kwocie 11 tys. zł. Utrzymujemy się z żoną z niskim rent, mieszkamy kątem u syna. W jakim stopniu komornik może zająć nasze dochody? Czy zajmie tylko moje, czy żony i siostry również? Jakie są konsekwencje niezapłacenia podatku i czy w naszym przypadku sprawa może ulec przedawnieniu?

Czy należy się kara za nieświadome nieuiszczenie podatku?

Zakupiłem samochód osobowy za 20 tys. zł, nie odprowadzając w terminie podatku PCC. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął postępowanie karno-skarbowe i wyznaczył karę ponad 100 zł. Tłumaczyłem naczelnikowi, że nie wiedziałem o konieczności zapłaty tego podatku i dowiedziałem się o nim dopiero przy konieczności rejestracji samochodu w Wydziale komunikacji. Czy wobec tego mogę „powalczyć" o niższą karę?

Wezwanie do przedstawienia zarobków mimo ośrodka życiowego w Anglii

Od września 2005 r. mieszkam i pracuję w Anglii. Tu płacę wszystkie podatki, jestem rezydentem podatkowym. Od rodziców wymeldowałem się pod koniec 2005 r.; w Polsce nie osiągam żadnych dochodów, mój ośrodek życiowy jest w Anglii. Urząd skarbowy przysyła jednak do moich rodziców wezwanie do okazania dochodów uzyskanych w 2006 r. Co powinienem zrobić? Czy mam przedstawić swoje zarobki z Anglii, a może wystarczy oświadczenie, że nic mnie już nie łączy z Polską?

Kara za przekroczenie limitu pozwalającego na zwolnienie z podatku

W lutym 2007 r. założyłem firmę usługową (ryczałt), którą prowadzę do dziś. Urząd skarbowy dopatrzył się nieprawidłowości – chodzi o limit zwolnienia z podatku od towarów i usług (przekroczyłem go w roku 2007, 2008 i 2009). Jakiej kary mogę się spodziewać? Co zrobić, by była jak najmniej dotkliwa?

Spółka przekroczyła obroty i nie zarejestrowała się do podatku VAT, jak to uzupełnić?

Spółka przekroczyła obroty jeszcze w 2016 r., ale mimo tego nie zarejestrowała się do podatku VAT do dzisiaj. Co zrobić, jak to uzupełnić?

Ile lat wstecz US ściga przewinienia gospodarcze?

Ile lat wstecz US ściga przewinienia gospodarcze? Pracowałem za granicą na kontraktach. Nie wszystkie pieniądze przychodziły z Europy. Nie wypełniałem zeznań podatkowych. Nie było możliwości.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »