Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystąpienie komandytariusza ze spółki a przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.07.2010

Reprezentuję spółkę komandytową. W chwili obecnej wspólnikami są jeden komplementariusz i jeden komandytariusz. Komandytariusz niestety chciałby opuścić spółkę. Co zrobić, żeby spółka nadal mogła istnieć jako spółka komandytowa? Czy przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę coś da? Czy takie przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę jest możliwe, jeśli nie zastrzeżono takiej możliwości w umowie spółki? Czy jest inne rozwiązanie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie, wskazać należy na definicję spółki komandytowej. Art. 102 K.s.h. stanowi, iż „spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona”.

 

Definicja taka wskazuje, iż występują w niej zawsze dwa rodzaje wspólników o odmiennych zasadach odpowiedzialności i zróżnicowanym układzie praw i obowiązków. Przepisy nie określają maksymalnej liczby komandytariuszy i komplementariuszy ani proporcji, jakie między tymi wspólnikami miałyby wystąpić. Określone jest natomiast minimum dla istnienia spółki komandytowej: co najmniej jeden komplementariusz i co najmniej jeden komandytariusz. Nie można być jednocześnie komplementariuszem i komandytariuszem.

 

Wystąpienie wspólnika i rozwiązanie spółki komandytowej odbywa się według zasad określonych w spółce jawnej. Występują jednakże pewne specyficzne rozwiązania charakterystyczne dla spółki komandytowej, choć na podstawie opisanego przez Panią stanu faktycznego wskazać należy, iż nie będą miały one zastosowania.

 

Na podstawie art. 103 K.s.h. do wystąpienia wspólników (zarówno komplementariusza, jak i komandytariusza) zastosowanie będą miały przepisy odnoszące się do spółki jawnej. W sprawach bowiem nieuregulowanych na mocy wskazanego przepisu stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Należy jednak pamiętać, że ze względu na specyfikę spółki komandytowej zawsze musi pozostać co najmniej jeden komplementariusz i jeden komandytariusz. Wystąpienie wspólnika jest zdarzeniem prawnym powodującym utratę przez wspólnika jego członkostwa w spółce, ale spółka istnieje dalej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 61 K.s.h., jeżeli spółkę zawarto na czas nieoznaczony, wspólnik może ją wypowiedzieć na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego. Wypowiedzenia dokonuje się przez zawiadomienie pozostałych wspólników (lub wspólnika) uprawnionych do reprezentowania spółki. W sytuacji spółki komandytowej, o której Pani wspomniała, w przypadku wystąpienia komandytariusza taka sytuacja nie może zaistnieć, gdyż wiązałoby się to z jej rozwiązaniem.

 

Przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę

 

Od wystąpienia wspólnika na podstawie art. 61 K.s.h. należy odróżnić jego wystąpienie ze spółki, jako następstwo zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce (art. 10 § 1 K.s.h.). Wyłączywszy prawo prowadzenia spraw przez komandytariusza w spółce komandytowej, ogół praw i obowiązków wspólnika może być przeniesiony na inną osobę. Przeniesienie praw i obowiązków może dotyczyć tylko ogółu tych praw i obowiązków łącznie. Nie można przenieść tylko niektórych praw i obowiązków. Obowiązuje bezwzględny zakaz rozszczepiania praw i obowiązków. Przeniesienie praw i obowiązków możliwe jest po spełnieniu warunków przewidzianych przepisami prawa. Możliwe jest to wówczas, gdy umowa spółki stanowi tak za pisemną zgodą wszystkich pozostałych wspólników (chyba że umowa spółki stanowi inaczej – art. 10 § 2 K.s.h.). Skutkiem przeniesienia praw i obowiązków jest wstąpienie nowej osoby w prawa i obowiązki wspólnika przenoszącego, co w konsekwencji oznacza nabycie statusu wspólnika w tym zakresie.

 

Jedyną szansą na utrzymanie spółki w obecnej formie, czyli w formie spółki komandytowej, jest przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę, pod warunkiem że umowa spółki przewiduje przeniesienie praw i obowiązków i że komplementariusz wyrazi na to pisemną zgodę. Czynność prawna, której przedmiotem jest przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce osobowej, jest niewątpliwie czynnością konsensualną, a więc do jej skutecznego dokonania wystarcza złożenie przez strony zgodnych oświadczeń woli. Najczęściej przeniesienie członkostwa stanowi przedmiot umowy sprzedaży i darowizny. Do sprzedaży członkostwa znajdą zastosowanie – z mocy art. 555 K.c. – odpowiednie przepisy o sprzedaży, w tym zwłaszcza przepisy o rękojmi za wady prawne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przeniesienie członkostwa w spółce cywilnej

Ja i żona jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej, mamy po 50% udziałów. Chcemy dokonać przeniesienia członkostwa w spółce cywilnej na nasze dwoje dzieci. Jak to zrobić?

Egzekucja z udziałów w spółce

Moje pytanie ma związek z egzekucją z udziałów w spółce. Pewien komandytariusz chce wystąpić ze spółki komandytowej. Jego udziały są zajęte przez komornika. Załóżmy, że dłużnik przeniesie swoje prawa i obowiązki na innego komandytariusza. Czy komornik może mieć jakieś roszczen
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »