.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wystąpienie o alimenty od dziecka w trakcie płacenia alimentów na nie

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 26.03.2021 • Zaktualizowane: 26.03.2021

Płacę alimenty na córkę, która ma obecnie 20 lat, a sam jestem chory. Leczenie pochłania gigantyczne środki, bo lekarstwa na moją chorobę nie są refundowane i muszę płacić 100% ceny. Czy ja mogę wystąpić o alimenty od córki, której jednocześnie płacę zasądzone alimenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wystąpienie o alimenty od dziecka w trakcie płacenia alimentów na nie

Uchylenie płaconych alimentów

Jeżeli córka nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie i np. dalej pobiera naukę oraz nie pracuję, to Pana roszczenie o zasądzenie alimentów od córki nie będzie zasadne. Wobec jednak Pana choroby i pogarszającej się sytuacji majątkowej proponuję spróbować uchylić obowiązek alimentacyjny lub znacznie go zmniejszyć. W mojej ocenie, w przedstawionym przez Pana przypadku istnieje podstawa do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z treścią art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko

Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Artykuł 133 § 1 przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103).

 

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku, należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia. Z uwagi na to, jeżeli córka w nie uczy się, nie szuka pracy, a więc jak wskazał SN powyżej – zaniedbuje ten obowiązek, możliwe jest uchylenie się od ponoszenia obowiązku alimentacyjnego.

Trudności finansowe osoby płacącej alimenty

Jednocześnie, jeżeli Pana zdolności finansowe znacznie się pogorszyły, można rozważyć zaprzestania uiszczania alimentów, bowiem Państwa możliwości finansowe na to nie pozwalają. Wskazuje na to treść art. 135 Kodeksu cywilnego, który różnicuje obowiązek alimentacyjny w zależności od Pana sytuacji majątkowej. Z uwagi na powyższe proszę skierować do sądu pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, powołując się na powyższe okoliczności i zamieszczając materiał dowodowy potwierdzający Pana obecną sytuację, alternatywnie proszę wnieść o ewentualne obniżenie obowiązku alimentacyjnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl