Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 16.04.2012

Pracuję od 1 sierpnia na stałe. Moje wynagrodzenie wynosi 10 tys. zł, od tej kwoty są odprowadzane składki ZUS. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, czeka mnie rehabilitacja. Jaka będzie wysokość świadczenia w moim przypadku? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Świadczenie rehabilitacyjne pozwala na kontynuowanie leczenia ubezpieczonemu po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego*. Przyznawane jest na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy, tj. 360 dni (uznaje się bowiem, że miesiąc to kolejne 30 dni).

 

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:

 

  1. 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy (90 dni),
  2. 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
  3. 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub jest spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

 

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie brutto pracownika z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po potrąceniu składek finansowanych przez ubezpieczonego, tj. 13,71%. Jeżeli nie przepracowała Pani ostatnich 12 miesięcy, do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego bierze się pełne przepracowane miesiące z ostatnich 12 miesięcy i na ich podstawie oblicza się przeciętne miesięczne wynagrodzenie.

 

Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy zwaloryzować. Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w tym kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego.

 

Ustalając wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pod warunkiem, że aktualny wskaźnik jest wyższy niż 100%.

 

Jeżeli wskaźnik waloryzacji jest niższy niż 100%, świadczenie rehabilitacyjne należy naliczać od niezwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

 

Zgodnie z art. 19 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega waloryzacji według następujących zasad:

 

1) jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w I kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do I kwartału ubiegłego roku kalendarzowego;

2) jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w II kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego;

3) jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w III kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w I kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego;

4) jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego”.

 

Załóżmy, że pierwszy dzień Pani zasiłku rehabilitacyjnego przypadnie w I kwartale kalendarzowym 2012 r. – podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do I kwartału 2011 roku. Wskaźnik w III kwartale 2011 r. wynosi 108,2%.

 

Ponieważ nie wskazała Pani, czy pracowała Pani w miesiącach poprzedzających zatrudnienie 1 sierpnia 2011 r., do obliczeń przyjmę Pani obecne wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł.

 

10 tys. zł (podstawa wymiaru zasiłku chorobowego) - 1371 zł (składa na ubezpieczenie społeczne finansowana przez pracownika) = 8629 zł (faktyczna postawa wymiaru otrzymywanego przez pracownika zasiłku chorobowego)

 

8629 zł * 108,2% (wskaźnik waloryzacyjny) = 9336,57 zł - podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

 

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:

 

  • 90% z 9336,58 zł – tj. 8402 zł za okres pierwszych trzech miesięcy,
  • 75% z 9336,58 – tj. 7002 zł za pozostały okres.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 22.09.2011 r. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + trzy =

»Podobne materiały

Zasiłek rehabilitacyjny po ustaniu zatrudnienia

Pracowałem na umowę na czas określony (wygasła). Jednocześnie prowadzę działalność, odprowadzając tylko składkę zdrowotną. Długo chorowałem, byłem na zasiłku. Co będzie dalej z moim zasiłkiem rehabilitacyjnym po ustaniu zatrudnienia? Czy i ile go dostanę? W załączniku dokumenty.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »