Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysokość zasiłku chorobowego po okresie wypowiedzenia

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 07.02.2012

Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego po okresie wypowiedzenia? Czy prawidłowo interpretuję przepisy mówiące, że jest to 80% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy? W tym przypadku dla kwoty wynagrodzenia w wysokości 10 000 zł brutto, wypłacanej w równej wysokości co miesiąc, podstawą będzie 80% x 10 000 zł = 8000 zł brutto – czy mam rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasiłek chorobowy przysługuje m.in., jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo w trakcie trwania ubezpieczenia i trwa nadal po ustaniu tego ubezpieczenia.

 

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie – w przypadku przychodu (wynagrodzenia) za okres po dniu 31 grudnia 2007 r.

 

Oczywiście zasiłek stanowi 80% wynagrodzenia.

 

Nie będzie to 8000 zł – należy ustalić podstawę, od jakiej odprowadzana była składka na ubezpieczenie chorobowe (proponuję sprawdzić w RMUA). Od tego należy odjąć 13,71% – tyle wyniesie zasiłek chorobowy.

 

Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (wypadkowego) nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy m.in. jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

 

Ponadto wysokość zasiłku chorobowego wypłacanego już po ustaniu zatrudnienia jest ograniczona przepisami. Zgodnie z treścią art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być bowiem wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych”.

 

Niestety Pański zasiłek po ustaniu ubezpieczenia będzie w ten sposób obliczony. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus 9 =

»Podobne materiały

Zwolnienie lekarskie a urlop na żądanie

Przebywam na zwolnieniu lekarskim od 42 dni. W tym czasie wykryto u mnie inną poważną chorobę, która uniemożliwi mi pracę przez dłuższy okres czasu. Czy przed pójściem do szpitala mogę przerwać obecne zwolnienie, biorąc 2 dni urlopu na żądanie? Ponieważ jest to nowa choroba, wiązałoby się to z nowym

 

Zmiana pracy w czasie pobierania zasiłku chorobowego

Wypowiedziałem umowę o pracę, okres wypowiedzenia zakończył się 31 maja. W tym czasie, 10 marca, zmieniłem pracę – zawarłem umowę z nowym pracodawcą z terminem rozpoczęcia 1 czerwca. 4 tygodnie temu jednak zachorowałem i nadal choruję, o czym poinformowałem nowego pracodawcę. Czy może mni

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »