.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysokość zarobków a podział majątku

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 18.10.2007

Przez okres 20 lat małżeństwa zarabiałem czterokrotnie więcej niż małżonka. Czy mogę żądać od Sądu aby przyznał mi 80% majątku dorobkowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wysokość zarobków a podział majątku

Czy duże różnice zarobkowe uzasadniają przyznanie nierównych udziałów w majątku wspólnym?

Z mocy prawa małżonkowie, wraz z ustaniem ustroju wspólności majątkowej, stają się współwłaścicielami majątku wspólnego w 1/2.

 

Sąd może jednak z ważnych powodów, z uwzględnieniem stopnia przyczynienia się do powstania majątku wspólnego, zmienić proporcje przysługujących im udziałów.

Stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego ocenia się z punktu widzenia jego starań o potrzeby rodziny i pomnażanie jej dorobku. Sama wysokość zarobków nie ma przy tym decydującego znaczenia.

 

Duże różnice w zarobkach nie uzasadniają jeszcze ustalenia innego, niż wynika to z przepisów ustawy , stosunku udziałów małżonków w majątku wspólnym.

Nie ma też znaczenia, że tylko jeden z małżonków zabezpieczał potrzeby materialne rodziny, a drugi zajmował się domem. Przy ustalaniu stopnia przyczynienia się do majątku wspólnego uwzględnia się również nakłady osobistej pracy, jaka została włożona w prowadzenie domu i wychowanie dzieci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »