.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wysokie alimenty na dziecko

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.06.2020

Mam 4-letnią córkę, na która zostały mi zasadzone bardzo wysokie moim zdaniem alimenty na dziecko, tj. w wysokości 2000 zł. Sędzia zadecydował o ich wysokości, biorąc pod uwagę jedynie fakt, że pracowałem i żyłem wtedy w UK. Od czasu ustalenia alimentów moja sytuacja jednak się zmieniła. Założyłem nową rodzinę i urodził mi się syn. Nowa partnerka i dziecko mieszkają w Polsce. Tęskniłem też bardzo za córką, do której dzwonię kilka razy w tygodniu i zabierałem do siebie zawsze, gdy tylko byłem w kraju. Z tego powodu postanowiłem wrócić do Polski by być bliżej swoich dzieci, rodziny. Podjąłem od razu nowa pracę, nie jest ona jednak tak dobrze płatna jak ta w Anglii. Dodatkowo wiem, że córka chodzi już do przedszkola, a nie żłobka, wiec opłata czesnego jest mniejsza. Córka chodzi do przedszkola prywatnego, nic nie stoi na przeszkodzie, by uczęszczała do publicznego – jedynie kaprys byłej żony, prywatne jest bliżej domu. Była żona przeszła też w pracy z połowy etatu na cały etat. Pobiera świadczenia 500+ oraz pielęgnacyjne. Jaka jest szansa obniżenia alimentów? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wysokie alimenty na dziecko

Zestawienie kosztów utrzymania dziecka wcześniej i obecnie

W pierwszej kolejności zasadne byłoby wykonanie zestawienia kosztów utrzymania córki w trakcie poprzedniej sprawy o alimenty z nową sprawą o alimenty (którą zamierza Pan założyć). Jak sam Pan zauważa, już choćby koszty związane ze żłobkiem są znaczenie mniejsze. Po drugie Pańskie wynagrodzenie uległo zmniejszeniu. Co prawda pisze Pan, że tęsknota za dziećmi była czynnikiem motywującym do powrotu, jednakże należałoby sobie zadać pytanie, jak często widywał Pan córkę wcześniej, a jak często widuje ją Pan teraz? Czy różnica jest zauważalna? Na pewno kwestia zmiany sytuacji materialnej matki dziecka będzie miała istotne znaczenie dla sprawy. W odniesieniu do przedszkola winien Pan wskazywać na różnicę w kosztach utrzymania dziecka w przedszkolu prywatnym i publicznym, a następnie wskazać, iż alimenty winne zmierzać do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb małoletniego. Zachodzi zatem pytanie, co prócz bliskości, przemawia za przedszkolem prywatnym?

Powody zmiany warunków finansowych ojca

Co prawda przeciwko Panu przemawia przepis art. 136 K.r.io., zgodnie z którym „jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych”. Zważyć należy jednak, iż nie ma przepisu, który by zobowiązywał Pan do pracy poza granicami kraju. Jeżeli powodem zjazdu do Polski były dzieci, być może stan zdrowia, to nie sposób uznać, że świadomie, celem zmniejszenia alimentów zjechał Pan do Polski. Podane przez Pana argumenty w mojej ocenie można by interpretować jako ważny powód.

 

Reasumując, w mojej ocenie są istotne szanse na zmniejszenie alimentów.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl