.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wyrzucenie byłej nauczycielki z lokalu zastępczego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.08.2018

Mama była nauczycielem w wiejskiej szkole przez 30 lat, tyle samo mieszkała w służbowym mieszkaniu. Po przejściu na emeryturę dalej przez kolejnych 5 lat zajmowała to mieszkanie aż do momentu, gdy budynek zlikwidowanej szkoły został wystawiony na sprzedaż i trafił się kupiec. Mama dostał wypowiedzenie i gmina dała jej mieszkanie zastępcze w pobliskiej wsi, ale już z umową na 1 rok. Po zakończeniu tej umowy dostała kolejną umowę najmu, ale tym razem na 2 miesiące z poleceniem, żeby poszukania sobie czegoś we własnym zakresie, ponieważ ten lokal też idzie na sprzedaż. Czy gmina ma prawo wyrzucić mamę z tego lokalu zastępczego, a jeśli nawet ma prawo, to czy nie ma obowiązku poszukać jej innego mieszkania? Przecież mamę, jako wieloletnią nauczycielkę, chroni chyba Karta Nauczyciela? Proszę o informację, co mamy robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy Karta Nauczyciela nauczyciel po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zachowuje prawo do zajmowania mieszkania. Prawo to służy także małżonkowi nauczyciela emeryta (rencisty, pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne) oraz dzieciom pozostającym na jego utrzymaniu i prowadzącym z nim wspólne gospodarstwo domowe. Obowiązek realizacji uprawnień nauczyciela należy do dyrektora szkoły i organu prowadzącego szkołę.

 

Prawa nauczyciela, jako najemcy – lokatora mieszkania służbowego wynikają z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 ze zm.) – a dokładnie z art. 2 ust. 1 pkt 6, art. 6c, art. 10 ust. 4, art. 11 ust. 2 pkt 4.

 

Właściciel mieszkania może wypowiedzieć stosunek najmu, jeżeli lokator używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku. Wypowiedzenie można złożyć nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

 

Gmina – jako właściciel mieszkania – ma obowiązek zapewnienia nauczycielce lokalu zamiennego. Przez lokal zamienny rozumieć należy lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni.

 

Właścicielem lokalu zajmowanego przez nauczyciela jest gmina, więc to na niej spoczywa obowiązek zapewnienia nauczycielowi lokalu zamienny. Do czasu jego zapewnienia nauczyciel ma prawo pozostawać w dotychczasowym mieszkaniu mimo upływu okresu wypowiedzenia umowy najmu.

 

Taka sama sytuacja dotyczy lokalu zamiennego – skoro został on przyznany z powodu sprzedaży poprzedniego mieszkania, to teraz on pełni role mieszkania, o którym mowa w KN.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl