Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyrok z art. 286 K.k. i możliwość otrzymania kopii jego treści

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 07.12.2009

W 2004 roku z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, w zawiązku z art. 12 K.k., zostałem skazany na 1,5 roku ograniczenia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Po wyroku spłacałem bankowi zadłużenie. Potem wyjechałem za granicę i dalej spłacałem należności za pośrednictwem mojego ojca, któremu dałem pełnomocnictwo. Od kilku miesięcy, ze względu na trudną sytuację finansową, nie spłacam należności, w związku z czym mój ojciec otrzymał z banku pismo, że bank będzie musiał przedsięwziąć środki prawne. Pracownik banku udzielił informacji, że muszę spłacać dług przez 10 lat – nie pamiętam, by sąd tak postanowił. Czy mogę starać się o kopię wyroku, by sprawdzić jego szczegóły? Czy jest to możliwe bez przyjazdu do Polski? Czy mogę być ponownie skazany i aresztowany poza granicami Polski?

Krzysztof Bigoszewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy można przypuszczać, że skazującym wyrokiem karnym nałożony został na Pana obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, wynikający z art. 46 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.), lub wraz z aktem oskarżenia sąd rozpoznał wniesione przez pokrzywdzonego (bank) powództwo cywilne (tzw. powództwo adhezyjne) i zasądził od Pana zapłatę kwoty, którą wyłudził Pan od banku.

 

Natomiast 10-letni termin, w którym zobowiązany jest Pan do spłacania zasądzonej kwoty, najpewniej oznacza w rzeczywistości 10-letni termin przedawnienia tego roszczenia cywilnego wynikającego z prawomocnego wyroku, gdyż po upływie tego terminu wierzyciel (bank) nie będzie mógł skutecznie dochodzić swoich roszczeń na drodze egzekucji.

 

Odnosząc się w dalszej części do ewentualnych prawnych skutków zaprzestania przez Pana spłaty zasądzonych należności na rzecz banku, możliwe jest wystąpienie przez bank na drogę egzekucji w celu ściągnięcia od Pana swoich należności. Egzekucja taka będzie możliwa, nawet jeżeli przebywa Pan za granicą, lecz wymaga to podjęcia ze strony banku pewnych bardziej złożonych procedur niż przy egzekucji na terenie kraju, jednak możliwość taka istnieje.

 

Jednocześnie w oparciu o przedstawiony przez Pana stan faktyczny należy wskazać, że w obecnej sytuacji nie ma możliwości skazania Pana za uchylanie się od zapłaty na rzecz banku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Opierając się na wskazanych przez Pana terminach, można stwierdzić, że nie ma także możliwości, aby sąd zarządził wykonanie wymierzonej i zawieszonej kary pozbawienia wolności. Zgodnie bowiem z art. 75 § 4 K.k. „zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby”. Zważywszy na fakt, że skazany Pan został w 2004 r., a okres próby wynosił 3 lata, to aktualnie nie ma już możliwości zarządzenia wykonania tej kary, a co za tym idzie – nie istnieją także podstawy do ścigania Pana na drodze karnej.

 

Z kolei odnosząc się do pytania o możliwość uzyskania kopii wyroku bez osobistego stawiennictwa w sądzie, to jest to oczywiście możliwe, gdyż wniosek taki może zostać złożony również drogą pocztową. Osoba składająca wniosek o sporządzenie i doręczenie kopii wyroku musi przede wszystkim mieć ku temu interes prawny, a więc w opisanej sytuacji interes taki ma z pewnością Pan jako skazany. Wniosek powinien zostać przez Pana osobiście podpisany, a ponadto należy do niego dołączyć dowód wniesienia opłaty za kopię wyroku w wysokości 1 zł za każdą rozpoczętą stronę kopii. Opłaty powyższej można dokonać przelewem na rachunek sądu (do wniosku należy wtedy dołączyć potwierdzenie dokonania przelewu), opłacić ją w kasie sądu (dołącza się kwit otrzymany z kasy) lub w znakach sądowych, które nakleja się na wniosek (nie należy ich samemu kasować).

 

Chciałbym uzupełnić udzieloną odpowiedź odnośnie wysokości opłaty za kopię wyroku. Otóż w praktyce sądy często stosują za kopie wyroków opłatę w wysokości 6 zł za stronę, dlatego też należałoby wcześniej, nawet telefonicznie, ustalić w sądzie wysokość tej opłaty. W razie wniesienia niewłaściwej opłaty, sąd wezwie do jej uzupełnienia.

 

We wniosku koniecznie należy wskazać sąd, do którego wniosek jest kierowany (także wydział), sąd, w którym sprawa się toczyła, oraz sygnaturę akt, pod którą Pana sprawa była rozpoznawana, a także Pana imię i nazwisko oraz adres, na który kopia ma zostać doręczona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Współudział w kradzieży

Dyrektor zawiesił koledze premię z powodu złego koloru ubrania firmowego. Żeby zmusić go do zaległej wypłaty, kolega wziął do domu sprzęt z firmy, w czym mu pomogłem. Szef zgłosił kradzież na policję. W tym czasie matka kolegi odwiozła sprzęty do pracy i przeprosiła dyrektora. Co mi teraz grozi? Jak się wykręcić z tej sprawy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »